Varis neden olur varis tedavi ne iyi gelir bitkisel çözümler

Varis nedir?

Varis nasıl geçer? varise ne iyi gelir? varis geçer mi? hangi bitliler varize iyi gelir? Varis ameliyatı nasıl olur? Normal bir damarda kan kalbe istikametli hareketini devam eder. Varisli damarlarda ise damar kapakçıkları muntazam çalışmadığı için kan damar içerisinde artmaya başlar. Bu stok neticesinde da damar şişer ve deri yüzeyinden görünür vaziyete gelir. Varis, ekseri bacaklarda görülür bununla birlikte bedenin başka kesimlerinde de kaynaklanabilir. Hem baylarda aynı zamanda hanımefendilerde gözlemlenen bir hastalık bulunmasına rağmen hanımefendiler varise fazlaca yatkındır. Varisin birincil sebepleri ise; uzun süreler ayakta beklemek ve durağan bir hayat tarzıdır. Varis iyileştirmesinde damarların haline ve varisin yaygınlığına göre tertipli egzersizden problemli damarların lazerle alınmasına ve ameliyatsal müdahaleye kadar alternatif metotlar kullanılabilir.

Varis Nedenleri

Uzun süreler bacakta durmayı arz eden işlerde çalışanlarda varisli damar ortaya çıkma olasılığı yükselmektedir. Ancak toplardamar genişlemesi, genetik faktörlerden ötürü damar kapakçıklarının muntazam çalışmadığı hallerde, yaşla beraber, menopoz zamanında, gebelikte, bacak yaralanmalarında ve hamilelik zamanında de meydana gelebilir. Genel kanının tersine bacak bacak üzerine atarak oturmak varise sebep olmaz.

Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Varis iyileştirmesinde hanede dikkatli olunması gerekenler ve ustalaşmış iyileştirmeler olarak 2 kategori yer almaktadır. Evde kullanılan hastalığın iyileştirmeye destek önlemler varisli damar sayısının artmasının önlenmesinde hayli tesirlidir. Ayrıca varisin sebep olduğu hastalıkları azaltır.

Varis İçin Evde Yapılabilecekler

Otururken ayakları yukarda tutmak toplardamar genişlemesi emarelerini hafifletir.
Bilimsel olarak kanıtlanmamış olmakla beraber mütehassıslar tertipli alıştırmanın toplardamar genişlemesi meydana gelişini azalttığını söylemektedir.
Varis çorabı benzer damar üstündeki baskıyı hafifleten ve kan dolaşımını çoğaltan mamullerin toplardamar genişlemesi sebebiyle gözlemlenen şişliği almış olduğu tanınmaktadır.
Doğal yağlarla tertipli olarak masaj etmek varisli bölgelerdeki kan akışını çoğaltarak varisin dağılmasını önleyebilir.
İltihabı önleyen ve kanı incelterek damarlara binen yükü hafifleten aspirin benzer ilaçlar muayyen evrelerde kullanılabilir.
Varisli damarlardaki tazyiki azalmak ve şişliği önüne geçmek için hanede yada işte uzun zaman bacakta durmamanız tavsiye edilir.

Yukarıdaki metotlar mevcut varisin dağılmasını önüne geçmek için kullanılabilir. Ancak kimi hallerde ilaç iyileştirilmesi ve ameliyatsal müdahale lazım olabilir.

Varis İçin Diğer Tedavi Yöntemleri

Profesyonel iyileştirme şekilleri ameliyatsal ve ameliyatsal olmayan olarak 2′ye ayrılır.

Cerrahi olmayan iyileştirmede endovenöz lazer iyileştirilmesi yada radyo frekans ablasyon benzer oranla yeni metotlar kıymetlendirilmektedir. Her 2 metotda de damarın, ısı ve radyo frekanlansları ile kapatılarak yok edilmesi hedeflenir. Ayrıca şişen damarların görünümünü aza indirgemek için “sclerotherapy” adında olan ve damarları küçülten yapmaya gidilebilir. İğneyle damara damarı kurutucu kimyevi enjekte edilen bu iyileştirme metodu şişen ve kanamalı basurlar içerisinde kıymetlendirilmektedir.

İlerlemiş ve sızılı varisler içinse “damar soyma/sıyırma” isminde olan ameliyatsal müdahale seçeneği kullanılabilir. Genel yada yarım uyuşturma (ancak bedenin alt bölümünün uyuşturulması) ile meydana gelen ameliyat esnasında varisli damarlar içerler. Bu ameliyat ekseri 1-1,5 saat kadar sürmektedir. Bilgiozetim.com eğer toplardamar genişlemesi her 2 bacağınızda da mevcutsa operasyon geriye kalanı 1 akşam hastanede kalmanız lazım olabilir.

Günümüzde toplardamar genişlemesi iyileştirmesinde ameliyatsal olmayan iyileştirme seçenekleri etken analiz eder sunmuş olduğu için toplardamar genişlemesi operasyonu daha da yetersiz seçenek edilmektedir.

Varis Belirtileri Nelerdir?

Varisli damarlar şiştiği için ekseri gözle meydana getirilen kontrol esnasında tabip yahut bireyin kendisi yönünden basitce belirlenebilir. Gözle gözlemlenen damarlar haricinde alttaki emarelere dikkat faktörüz lazım olabilir.

Damarlar normalin haricinde eğri büğrü biçim alabilir.
Varisli damarlar mavi yada mor renktedir.
Bacaklarda sızı görülebilir.
Bacaklar bilhassa alıştırma ondan sonra ve akşam vakitlerinde ağırlaşabilir.
Varis gözlemlenen yerlerde yaşanmış olan minik yaralanmalar normalden daha da uzun devam eden kanamalara sebep olabilir.
Ayak bileğinin acilen üzerindeki yağ dokusu sertleşebilir.
Ayak bilekleri şişebilir.
Aniden ayağa uyandığınızda bacaklarınıza kramp girebilir.
Varis gözlemlenen rahatsız olanların çoğunda ağzı tatsız bacak belirtisi da anlaşılmaktadır.
Ayak bileklerinde ak, yama tarzında lekelenmeler görülebilir.
İlerlemiş olaylarda ayak bileği alanında aleni yaralar kaynaklanabilir.
Yine ilerlemiş olaylarda varisli damarlar oldukça hafifçe bir darbe, ayrıca darbeye bağlı olmadan kan akma başlayabilir.

Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Varis sıklıkla ağrıya sebep olmaz ve gündelik kısaca hayatı etkileyen bir hastalık değildir. Ancak çoğalma eğiliminde olduğundan dolayı tabip muayenesi şarttır. Aşağıdaki hallerde varisin yayılmaması ve bulguların şiddetlenmemesi için hekime gitmek lazım olabilir.

Varisli damarların ağrıya sebep olduğu haller.
Evde tatbik edilen iyileştirme şekilleri ile müspet neticelerin elde edilemediği haller.
Bacakta ani bir sızı ve şişkinlik görüldüğünde.
Yürürken bacakların ağrıması niteliğinde.
Diğer emarelere ayrıca ateş ve bacaklarda kızarma görüldüğünde.
Bacaklarda kaşıntı, kırımızı lekelenmeleri, döküntü görüldüğünde.
Varisli ayakta nedensiz yada hafifçe bir darbeye bağlı uzun soluklu kanamalar görüldüğünde.

Doktorunuz başka olasılıkları elemek için (damarın kan pıhtısı ile tıkanması benzer) muhtelif testler (dubleks ultrason testi benzer) isteyebilir.

Bitkisel Varis Tedavisi Video izle


EmoticonEmoticon