Zekeriya Öz Kimdir Vikipedi Kaç Yaşında Nereli Biyografi Mesleği

 Zekeriya Öz Biyografi

Savcı Zekeriya Öz hayatı hakkında bilgiler. Görevden alınan, Dubai'de tatil yapan Savcı Zekeriya Öz hayatı hakkında bilgiler sunmaya çalışacağız. Zekeriya Öz Vikipedi detaylarını yazımızın devamından öğrenebilirsiniz.

Görev yeri değiştirilen baş Savcı Vekili Zekeriya Öz doğum tarihi 1968 yılıdır. 46 yaşındaki Avukat Savcı, Öz'ün Doğum yeri Bursa ilimizdir. Türk hukukçu, Bakırköy cumhuriyet savcısı. Bulgaristan göçmeni bir Türk ailenin olarak dünyaya geldi. İlk, orta ile lise öğretimini Bursa'da bitirdi. Babası Bursa'da esnaflık icra eden Öz, 1986 senesinde girmiş olduğu İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1991 senesinde mezun oldu.
1997'ye kadar Bursa Barosu'na kayıtlı olarak avukatlık yapmış oldu. 1997 senesinde Hakim ile Savcılar Sınavı'nı kazandıktan sonrasında Bursa Barosu'ndaki kaydını sildirip savcı oldu.

1999 yılının Ağustos ayında kısa devre askerlik hizmetine başladı. Askerliğe 114,5 kilo olarak başlamış olan savcı görevinin 12. gününde muhtelif esenlik nedenleriyle esenlik kurulunun karşısına çıktı. Kendisine üç ay süreyle ambiyans değişimi verilmiş ile verilen müddette istenen kilolara inememiştir. Bunun üstüne 2 kere daha da üçer aylık ambiyans değişimi verilmiş ile niteliğinde 1 değişim olmaması sebebiyle Mayıs 2000'de eksojen aşırı kiloluluk tanısıyla askerliğe elverişsizdir tutanağı verilmiştir.

İlk vazife yeri Çine'ye 26 Eylul 1995 tarihindeki ile 22416 sayili Resmi Gazete'de yazılı kararla atanan Öz, Çine'den sonrasında Mutki'ye 2 Temmuz 1998 tarihindeki ile 23390 sayılı Resmî Gazete'de yazılı kararla gönderildi.

Mutki'de 2 sene vazife yaptıktan sonrasında Balıkesir, Bigadiç'e atandı.
2004 senesinde İstanbul, Ümraniye'ye atandı ile İstanbul Cumhuriyet Savcısı oldu. El Kaide üyesi El Sakka ile alakalı müebbet hapis istemiyle dava açtı. İstanbul'daki İngiliz Başkonsolosluğu ile sinagoglar ile HSBC'ye, bombalı atak düzenleyen El Kaide militanları Azad Ekinci ile Abdülkadir Karakuş'un Suriye'ye Sakka'nın yanına gittiğini tespit etti.

12 Haziran 2007 Ümraniye'de 1 gecekonduda 27 el bombasının yer alması ve başlamış olan Ergenekon soruşturmasını yöneten savcılardan biridir.
HSYK, adli hüküm kararnamesiyle Ergenekon davasına bakan hususi yetkili Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz'ü,hususi yetkilerini alarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'ne atadı. Özel Yetkili Başsavcı Vekilliği'ne ise Ergenekon, Askeri Casusluk ile Fuhuş Çetesi soruşturmalarını yürüten Fikret Seçen atandı. Son olarak ise HSYK yolsuzluk, devlet karışıklıkları nedeniyle yeniden görevden çekilerek Bakırköy'e atadan Zekeriya Öz'ün yerine Ali Cengiz Hacıosmanoğlu atandı.


EmoticonEmoticon