2014 yeni internet yasası maddeleri cezaları yasakları sansür nelerdir

Yeni internet yasası maddeleri 2014

Yeni internet yasası kanunları neyi kapsıyor. İnternet yasakları neleri kapsıyor Resmi gazete yeni internet yasakları engellemeleri hakkında bilgi kısaca vikipedi. 2014 İnternette yeni  engelleme kanunu sansür maddeleri.
-İnternet siteleri ve bölge sağlayıcılara mapus cezası yerine ücret cezası verilecek.

-Kişilik hakkı ve hususi yaşamın gizliliğinin ihlali vaziyetinde TİB Başkanı'na 'suça mevzu linki o an ambargo' sorumluluğu veriliyor. Bu yetki müddetli ve hüküm yolu aleni.

-Erişim ambargo hükmü, bütün web sayfasına değil, yalnız kabahat ögesi içeriğe yönelik.

-Erişim Sağlayıcılar Birliği oluşturularak, önlem kararlarının sivil müessese yönünden aktif ve çabuk biçimde yapılması sağlanacak.

-İnternet kafelerde, evlatların savunması için filtre şartı kazançlıyor.

-'Erişim kayıtlarının 2 seneye kadar muhafaza edilmesi' zorunluluğu kazançlıyor.

Düzenleme hangi hakları ulaştırıyor

-Kişilerin ilkin web web sayfası ve bölge sağlayıcıya başvurma zorunluluğu kaldırılarak, geçtiğimiz müddette hak ihlalinin sürmesi/dağılması önüne geçiliyor.

-Kişiler 'arzu ederlerse' once web siteleri ve alan sağlayıcılara 'yayından çıkarma' başvurusunda bulunabilecekler. Yayıncılar 24 saat içerisinde yanıt bitirmek zorunda olacaklar.

-Bu bireyler, direkt barış ceza hakimine de başvurabilecekler.

-Hakim, başvuruyu 24 saat içerisinde sonuçlandıracak ve web sayfasına girişi değil, yalnız kabahat ögesi yer alan bağlantıya (URL) erişimi engelleyebilecek.

-Karar, Erişim Sağlayıcılar donanması'ne gidecek, Birlik en geç 4 saat içerisinde bağlantıya erişimi önleyecek.

-İnternet web sayfası yöneticileri de, mahkemeye başvurabilecek.

AMAÇ MAĞDURİYETİ EN AZA İNDİRMEK

-Bilgilerin muhafaza edilmesi 'fişleme' mi?

İnternete ulaşım malumatlarının muhafaza edilmesi düzenlemesi Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi'nin 2006/24/Ec Sayılı Direktifin 6. Maddesi ile aynı. Madde, AB üyesi ülkelere telefon ve web trafiği verilerinin 6 aydan 2 seneye kadar gizleme, gerektiğinde kısıtlı bir müddet fazlaca uzatma olanağı veriyor.

-Herkesin detayları her yere verilecek mi?

Sadece, haklarında tahkikat ve takibat yürütülen insanların 'benlik hakları ve hususi yaşam' dışındaki ulaşım detayları, hukuki kurumlara verilebilecek.

-TİB Başkanı'nın 'sıkıdüzen' sorumluluğu mi bulunmakta?

TİB Başkanı'na verilen erişimi ambargo sorumluluğu, fert hakları ve hususi yaşamın gizliliğini ihlal mevzularıyla kısıtlı ve 'geçici'... (Diğer konulardaki müracatlar tekrar mahkemelere yapılacak.) Bu yetki, sitelerin hepsi için değil, amma velakin hak ihlalinin bulunmuş olduğu bağlantı (URL) ile kısıtlı.

-Sosyal basına sıkıdüzen mü kazançlıyor?

Ayrıca, feysbuk, twitter benzer toplumsal basında yayınlanan benlik haklarını ve hususi yaşamın gizliliğini ihlal eden imaj, data yada mesajların engellenmesinin 'sıkıdüzen' olacağı iddiası da geçersiz. Çünkü, cezai soruşturmalarda ecnebi sebepli bu sitelerden informasyon ya asla verilmiyor veya oldukça uzun müddette akıbet alınabiliyor. Bu da mağduriyeti arttırıyor.

-TİB görevlilerine dokunulmazlık mı?

Halen RTÜK ve BDDK mensubu için olabilirli olan tahkikat TİB'e de uygulanıyor.
2014 Yeni İnternet Sansür Yasası Video izle


EmoticonEmoticon