Bankaların Kestiği Dosya Kredi Masrafları Nasıl Geri Alınır?

Banka masraflarını geri alma, Banka kesintileri nasıl geri alırım. Bankaların kestiği paraları nereden geri alabilirim? 2014 banka kredisi için kesilen masraflar geri alınır mı? Bankaların kestiği haksız paraları geri alma. Bankaların masraf olarak kestiği paraları nereden alırım? Bankalardan kredi çektiğinizde sizlerden gider kesmektedir. Genel olarak ‘’Dosya harcaması’’ ismi aşağısında gider içerler. Çekilen kredi Konut kredisi ise gider alınan kalemler ipotek alış fiyatı, ipotek fek alış fiyatı,dosya harcaması,sigorta,ekspertiz benzer kalemlerdir. Ticari krediler dışında tüm çekilen kredilerden alınan harcamaları geri iade olarak alabiliyorsunuz. Peki bu tarz şeyleri ne şekilde alabileceksiniz. Bu mevzuda devreye hepimiz giriyoruz ve dilimizin döndüğünce söylemeye çalışacağız.

Soru: Çektiğim krediden banka ne miktarda gider kesmiş bunu nerden ne şekilde öğrenebilirim ?
Cevap: Bunu bankadan öğrenmeniz gerekecek. Bilgiozetim.com Bankaya gidip diyeceğiz şey ‘’ Bana çektiğim krediden doğranan harcamaları gösterir dekontları,makbuzları verin’’ diyeceksiniz. Bana bu tarz şeyleri son mecburiyetinde bunu ihmal etmeyin. Bu dekontlar karşılığı sizden para istek ederlerse o alış fiyatı de verin makbuzunu alın onuda geri alabiliyorsunuz.

Soru: Dekontları aldıktan sonrasında nereye başvurmamız gerekecek ?
Cevap: Kesilen gider 144,00 tl’nin aşağısında ise ikametiniz olan zeminin Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulunabilirsiniz. Kaymakamlık binasında olur genel anlamda. Oraya gittiğinizde matbuu bir dilekce misali mevcuttur onu doldurmanız ehil. 144,00’nin üzerinde ise ikametiniz olan zeminin adliyesine gitgide Tüketici Mahkemesine dava açmanız gerekecek.

Not: Tüketici yargıcı heyetlerini gelmek için burada ki linki kullanabilirsiniz.
tuketici.gov.tr/index.snet?wapp=hakemheyetibul_tr

Soru: Tüketici Hakem Heyetine başvuruyu yaptık hüküm lehimize çıktı. Şimdi Ne yapmalıyız.
Cevap: Karar vatandaşın lehine çıktığında evvela bankaya ödemesi için gidiliyor. Fakat bankalar ödeme yapmıyor. Onun için ücretinizi icra takip edeni yolu ile almanız gerekecek. İcra takip edeni ayrıntılarını anlatmıyorum şu anda. İlgiye göre ayrıntılı olarak ifade edilir.

Soru : Banka kredimi yapılandırdım. Yapılandırma ücretimi alabilirmiyim
Cevap: Evet yapılandırma ücretlerinizide iade olarak alabiliyorsunuz.
Soru: Bütün uygulamalar için Avukat tutmam koşul mı ?
Cevap: Hayır koşul değil. Ama ustalaşmış bir muavenet almanızı öneririm.
Aklınıza takılabilecek başka sualleri da yazalım.
 Bu süre ne miktarda zamanda sonuçlanır ?
Banka Tüketici Hakem Heyetine Dava Açtığım için bana aksi dava açtı ne yapmalıyım ?
Yapılacak uygulamalar için ne miktarda ücret (harç,gider) ödeyeceğim ?
Benden doğranan harcamaları geri alırken faizi ile beraber alabilirmiyim ?

Sorularınızın yanıtlarını ilgili resmi adreslerden öğrenebilirsiniz. Aklınıza takılanları yorum bölümünden sorabilirsiniz. 
Tüketici Hakları Bankaların Kestiği masrafları geri alma video izle


EmoticonEmoticon