Çalıkuşu Kamuran Feride Mektupları Şiirleri Güzel Sözleri Video izle

Kanal D Son yeni bölümde Çalıkuşu dizisi Kamuran'nın Feride'ye yazdığım mektuplar, Çalıkuşu Feride'nin Kamuran'a yazdığı şiirler ve güzel sözler insanları duygulandırdı. İlerleyen yazılarımızda Çalıkuşu dizisinde geçen şiirler mektuplar ve güzel sözler ile ilgili araştırmalar yapıp paylaşacağız. Yazımızın devamında Çalıkuşu romanından alıntıyı okuyabilirsiniz..

İki saat sonrasında muhtar, Munise’ nin babasıyla birlikte mektebe geliyordu. Ben bu adamı kötü çehreli, korkulu, kalpsiz bir adam diye tasarım ediyordum. Halbuki minik tefek, rahatsız, bitap bir ihtiyardı. Bana, İstanbul’ lu olduğunu, ama kırk yıldan buyana ana vatanını görmediğini anlattı. Eski bir rüyayı anlatır benzer tereddütlerle Sarıyer’ den, Aksaray’ dan söz etti. Munise’ yi bana vermeye razı oluyordu; ama ona oldukça cok acıdığını hissettim. Çocuğu mesut arzulamak için elimden geleni yapacağımı, onu devamlı şahsına göstereceğimi vaadettim.
Zeyniler’ in yoksul, karanlık mektebi bu güne kadar, bu şekilde bir mefhum, bu şekilde festival görmedi. Bundan inanırım. Munise ile mutluluğumuzdan odalara, sofalara, sığamıyorduk. Kahkahalarımız, saçaklardan uyuşmuş kuşları uyandırıyor benzer tavanlardan şen cıvıltılar geliyordu.
Munise, birkaç saat içerisinde ana kuzusu bir ufak hanım vaziyetini almıştı. Al faniladan bir giysim ulaştı ki, ben giyemezdim. Onu bir parça kısaltarak bir kıyafet yaptım. Kız bu giysi içerisinde, ne şekilde anlatayım, bir içim su, ağza deyince eriyen fondan şekerleri benzer bir şey oldu.
Kar, bir gün önceki sertliğini kaybetmekle birlikte hala ilerliyordu. Akşamdan önce, evladı elinden tutarak bahçeye çıkardım. Hatice hanım, Zeyni baba’ nın kandillerini yakmaya gidinceye kadar gezdik, birbirimizi kovaladık, kabir taşları içerisinde top muharebesi yaptık.
Neşemiz, yaşlanmış hanımefendinin çatık yüzünü dahi güldürmüştü: Haydi artık iç kısma girin, üşüyeceksiniz, rahatsız olacaksınız derken tatlı tatlı sırıtıyordu.
Üşümek mi? İnsanın içerisinde güneş yanarken üşümek mi? Bu gece, sema bana, batıdan doğuya kadar dallarını uzatmış bir ağaç benzer göründü; adım adım sallandıkça, üstümüze çiçeklerini döken devasa bir yasemin ağacı!


EmoticonEmoticon