Kanuni Sultan Süleyman oğlunu neden öldürttü vikipedi kısaca

Sultan Süleyman oğlu Mustafa'yı neden öldürtmüştür. Şehzade Mustafa'nın asıl öldürülme nedeni nedir? Kanuni Sultan Süleyman oğlu Şehzade Mustafa‘yı niye öldürttü. Hürrem Sultan, Kanuni Sultan Süleymandan sonrasında Osmanlı tahtına öz erkek çocuğu Selim’in iyileşmesini istiyordu. Sadrazam Rüstem Paşa’nın entrika oyunları ve çevirilen kumpaslar Kanuni’nin en büyük erkek çocuğu Mustafa’nın tahta çıkmasını durdurmak içindi. 1553 seneye gelindiğinde Osmanlı için İran’daki Safevi şahlarının tehlikesi ansızın fazlalaştı. Kanuni batıya olan seferleri durdurarak hudutta yaşanmış olan vakalar alt tarafı doğuya İran üstüne kez açılması konuşuldu. sehzade şustafa ne şekilde öldürüldü O anlarda Kanuni’nin huzuruna Amasya’da Valilik meydana getiren erkek çocuğu Şehzade Mustafa damgalı mektuplar meydana. Mustafa şahsı ikbali (yükselmesi padişah olması) için İran şahına muavenet ve ortaklaşa iş öneri ediyordu. Kanuni’nin başından kaynar sular döküldü. Kızgınlığını içerisine gömdü. Devletinin bekası için bir hüküm vermesi onu da icra etmesi gerekiyordu. 1553 senesi Bahar aylarında silahlı gücü da alarak Konya ovasına kadar gerçekleşti. Vilayet ve Sancak beylerini yanına çağırdı.

Amasya Valisi erkek çocuğu Mustafa’yı da çağırmıştı. Mustafa, babasının bu isteği üstüne askerlerini de yanına alarak Osmanlı Otağı hümayununa (padişah çadırına) meydana. Kapıda iken nöbetçi askerler “silahını da bırakarak içeriye gir” uyarısında bulundular. Halbuki padişahlar ile Allaha ısmarladık şehzadeler silahları ile huzura kabul olurdu. Kanuni, erkek çocuğunun gözlerine dalgın dalgın baktı. Hal hatır sordu. Sonra da “İstirahat buyur” diyerek dinlenmesini arzu etti. Mustafa huzurdan çıktıktan sonrasında çadırına istikametli yol aldı ve o anda beklenmedik bir vaka gelişti. 7 dilsiz cellat üstüne çullandılar. Ellerindeki baltalar ile geleceğin padişahının neresi gelirse (beline, kafasına) vurmaya başladılar. Bilgiozetim.com Mustafa, cellatlara direndi. Onları dağıttı yada yere serdi. İşte o anda meşhur cellat Zal Mehmut Ağa elinde balta ile geliyordu. Nutku kapıldı. Zal Mahmut, onun sarayda iken sıkça görüştüğü en yakın arkadaşları içerisinde idi. Zal Mahmut, elindeki baltayı Mustafa’ya “Yallah” diye konuştu ve vurdu. Mustafa yere düştü. Cellatmar kement ile boğazını bağladılar ve elleri ile sıkarak Mustafa’yı nefessiz bıraktılar.

Şehzade Mustafa’nın ölümü askerler ve toplumda büyük reaksiyon yarattı. Yeniçeriler, vakadan mesul gördükleri Rüstem Paşa’nın çadırına saldırdılar amma velakin onu bulamadılar. Matem göstergesi olarak öğlen yemeği yemediler ve Rüstem Paşa’nın azlini istediler. Kanuni artan baskı karşısında aynı gün Rüstem Paşa’yı görevden alıp yerine Kara Ahmet Paşa’yı atamak mecburiyetinde bırakıldı. Şehzade Mustafa’nın katlinden sonrasında Konya’da olan anası Mahidevran Sultan ve ailesi (Karısı, kızları ve erkek çocuğu Şehzade Mehmed) Bursa’ya gönderildi. Lakin Şehzade Mustafa’nın ölümünden sonrasında askerler içerisinde çıkan “Şehzade Mustafa öldüyse erkek çocuğu mevcut, tahta o geçer!” dedikodularını işiten Kanuni torununun da boğdurulmasını emretti ve 7 yaşındaki Şehzade Mehmed babasının ölümünden bir müddet sonra boğularak katledildikten sonra Şehzade Mustafa’nın yanına defnedilmiştir. Şehzade Mustafa’nın türbesi, 1555 senesinde kardeşi Şehzade Selim vasıtasıyla yaptırılmıştır.
Kanuni Oğlu Şehzade Mustafa'yı Neden Öldürtü video izle


EmoticonEmoticon