Miyom Neden Olur Nasıl Geçer Miyom Tedavi Yöntemi Neler iyi Gelir

Miyom Nedir?

Miyom nasıl geçer, Miyom kanser mi? Miyom tedavisi nasıl olur, Miyomlara hangi bitkiler iyi gelir. Miyom hastalığı vikipedi. Miyomlar kötü huylu tümör ihtimali taşımayan (iyi huylu) ve tane bulan bayanların rahminde yada rahim ağzında oluşan tümörlerdir. Miyomun farklı olarak bir ismi da fibroid tümördür. İç çoğalma uzuvlarının bulunmuş olduğu pelvis kesimde en çok düşe gelen ur çeşididir. Aşağı yukarı her beş kadından birinde çocuk doğum yapma çağındayken miyom oluştuğu belirlenmiştir.

Genellikle 30 yaş üzeri hanımefendilerde ortaya çıkmasına rağmen ender de olsa 20 yaş aşağısındaki genç hanımlarda da miyoma rastlanabilir. Kesin sebebi bilinmemekle beraber genetik, hormonal ve etrafsal etmenlerin bir araya gelmiş olarak miyom oluşmasında rol oynadıkları tahmin edilmektedir.

Özellikle de tertipli olarak jinekeologa giden hanımlarda hemen ayrım edilir ve takibe içerler. Korkulacak bir vaziyet söz mevzusu değildir. Miyomlar tane kanamalarının bozulmasına, uzun sürmesine, ağır kanamaya ve ağrıya neden olabilir. Cinsel temas esnasında sızı, midede şişkinlik, kabızlık ve sıkça çişe çıkma isteği görülebilir. Miyomların kısırlığa sebep olması ise epeyce nadir bir haldir. Miyom iyileştirilmesi ekseri operasyonla miyomların yıkanması yahut rahmin alınmasıyla meydana getirilir. Rahmin alınmaması için hemen tanı mühimdir.

Tıp dünyasındaki gelişmeler ışığında müsait vak’alarda artık miyom iyileştirmeleri rahmi almadan, ameliyatsız bir halde yapılmaya ve bu iyileştirme yöntemleri yaygınlaşmaya başlamıştır. Miyom embolizasyonu yada yankı düzeni miyom iyileştirilmesi son zamanlarda öne çıkan iyileştirme şekilleridir. Şikayete yol açmayan ve rutin kontrollerde ayrım edilen, ufak miyomlar acilen yıkanmalıdır diye bir vaziyet söz mevzusu değildir. Dr. yönünden en önce takibe alınırlar ve gelişip büyümedikleri belirli aralıklarla denetim edilir. Genler Miyomların oluşmasında genler mühim bir rol oynar. Annesinde veya kız kardeşinde miyom gözlemlenen hanımefendilerde miyom büyümesi daha fazla ihtimaller içindedir.

Bazı hanımefendilerin miyom oluşmasına yol açan genleri aileden kalıt aldıklarını demek yanlış olmaz. Hormonlar Kadınlık hormonları östrojen ve progesteron çoğu hormonal dengesizliğe yol açarak miyomlara sebep olabilir.

Hamilelikte gözlemlenen miyomların sebebi de hormon seviyelerindeki farklılaşmalardır. Hamilelik esnasında meydana gelen miyomlar bir çok defa bir alamete yol açmaz amma velakin hekim aracılığıyla takip edilmeleri icap eder. Miyomlar oldukça büyürse operasyon lazım olabilir yahut düzgüsel doğum yerine sezaryenle doğum uygulanması icap eder. Çocuk sahibi olmaya kabul eden hanımefendiler ise evvela bir jinekolog muayenesinden geçip miyom problemleri olup olmadığını denetim ettirmelidir. Miyomlar devamlı mesele çıkarmadıklarından siz asla farkında olmasanız dahi rahminizde miyom meydana gelmiş meydana gelebilir.

Ekstra hormona maruz kalan rahim gözenekleri miyoma dönüşebilir. Menopozdan sonrasında ise östrojen hormonunun imalatının bitirecek bulmasıyla, urlar küçülür veya kaybolur. İşlenmiş besinler, beden kremleri yada deterjanlar da östrojeni öykünmek ayrılarak kimi hanımefendilerde miyom oluşmasını tetikleyebilir. Bilgiozetim.comYine bünyede hormonal dengenin bozulmasında rol oynayan bunalım ve rejim benzer etmenler de miyom gelişmesinde riziko oluşturabilir. Çevresel Faktörler Çoğu bayan bir ihtimal ilk defa duyacak fakat yeryüzünün endüstriyelleşmesiyle beraber artık bir hayli üründe östrojeni yansılamak eden kimyasal maddeler yer almaktadır.

Kozmetikler, abdesthane meteryalleri (sabun, diş macunu vb), ilaçlar, yumuşak plastikler, muhtelif besin muhtevaları, plastik besin kapları benzer gündelik hayatımızda bulunan bir hayli mahsul bedene östrojen yüklenmesine ve östrojene duyarlı dokuların harekete geçişine sebep olabilir.

Beslenmenin de tekrar miyom oluşmasında rol oynadığı varsayılır. Ağırlıklı olarak al et ve şarküteri ürünleriyle beslenenlerde ve çok fazla şişman hanımlarda miyom ihtimali fazlaca çoktur. Sebze ve meyveye ağırlık veren ve sıhhatli beslenmeye ehemmiyet veren bayanlarda ise miyom ihtimali düşer.
Miyom nedir niye oluşur video izle


EmoticonEmoticon