Morluk Neden Olur Morluklar Nasıl Geçer Tedavi Yöntemi Neler iyi Gelir

Morluk Nedir?

Vücuttaki morluklar neden oluşur. Vücutta oluşan morlukların sebepleri nelerdir. Vücudumda morluklar çıkıyor neden olur? Morluklar nasıl geçer, vücutta çıkan morlukların tedavi yöntemleri nelerdir. Vücuttaki morarıklıklara hangi bitkiler faydalı olur? Eğer bedeninizde durduk yerde muhtelif morlukların oluştuğunu ayrım etmeye başlarsanız bu hali hafife almayarak bir hekime başvurmanız önerilir. Özellikle de morluklarla beraber nefes almada zorlanma, meme sızısı, tırnaklarda ve dudaklarda renk değişikliği, burun kanamaları ve çarpıntı taklidi diğer sıra dışı emareler de görülüyorsa, morlukların görülme sebebinin aşağısında bir rahatsızlık yatıyor olabileceğini bilmelisiniz. Söze birazcık endişeli başladık fakat bünyede gözlemlenen morluklar bir hayli biçimde meydana gelebilir ve her morluk kritik bir hastalığınız olduğu ifadesini taşımaz normal olarak. Bazen asla ayrım etmediğiniz minik bir darbe dahi morluk sebebi meydana gelebilir.

Uzun zaman iyileşmeyen ve adeta hiç bir sebep yokken ortaya çıkmış benzer gözüken morluklar rahatsızlıkların yada bedeninizdeki mucizevi hallerin emaresi meydana gelebilir. Ancak ihmal etmeyin ki bu rahatsızlıkların tek emaresi morluk olmak zorunda değildir. Yani olsa olsa morlukların ortaya belirmesi bu morlukların aşağısında yatan sebebi tespit etmek için ehil değildir. Bu yüzden de morluk yakınması ile alakalı hekime başvurduğunuzda kan testinin ardı sıra sizden diğer testler de isteyebilir veya sizi alternatif bölümdeki hekimlere yönlendirmesi lazım olabilir.

Travmalar

Bacağınızı süratlice sehpaya çarptığınızda, çarptığınız zeminin morarma riski olduğunu bilirsiniz. Morluklar genel anlamda darbe, çarpma, düşme taklidi küçük çapta ilçeler, travmalar akıbeti kaynaklanır ve bu da düzgüsel karşılanır. Söz mevzusu kesimde, cildin aşağısındaki damarların zedelenme görmesi bu renk değişikliğine sebep olur. Bu morlukların iyileşme esnasında al, kestane rengi, mor, kahverengi ve yeşil benzer renk değişikliklerine uğradıkları ortaya çıkar.

Düştüğünüzde yahut küçük bir ilçe atlattığınızda morluk ve çürük taklidi lekelerin ortaya belirmesi, kan damarlarının yırtılması yahut çatlaması benzer etkilerden ötürü, cildin alt kısımlarındaki dokulara kan sızdığına alamet eder. 2-3 haftada bu morlukların spontane iyileşmesi beklenir.

Yaşlanma

Yaşlanmanın tesirlerinden biri de damarların zedelenme görmesini zorlaştıran dokuların kilo vermesidir. Cilt eskisine oranla elastik değildir ve cilt aşağısındaki yağ payı da azalmıştır. Bu yüzden yaş ilerledikçe bir ihtimal fazlaca hafifçe olarak tanımlayacağınız bir çarpma dahi kan damarlarının basitçe tahribat görmesine neden olabilir ve morarmaların daha fazla sık görülmesine sebep olur.

Uzun Süreli Kullanılan İlaçlar

Cilt yahut kan üstünde inceltici tesiri olan mesela aspirin, kan inceltici / pıhtı engelleyici yada kortizon ihtiva eden ilaçlar, E vitamini, Bilgiozetim.com, balık yağı veya ginkgo benzer sıhatiniz için kullandığınız yardımcı mahsulleri, derinin her zamankinden fazlaca rahat bir halde, minik bir darbede dahi morarmasına sebep olabilir.

Burada sayılan ilaç grupları haricinde da bünyede morlukların oluşmasına yol açan ilaçların bulunabileceğini ihmal etmeyin. Örneğin az aralıklarla ağrı dindirici alanların bilhassa de bacaklarda meydana gelen morluklardan yakınma ettiklerine rastlanabilmektedir.

Alerji, egzama yahut astım ilaçları ise teni incelterek hafifçe şiddetteki darbelerde dahi basitçe morlukların oluşmasına sebep olabilir.

Kullandığınız bir ilaç sebebiyle bedeninizde morluklar oluştuğunu düşünüyorsanız: şahsı başınıza ilacı kesmeye kalkışmayıp doktorunuza başvurarak bu yan tesir ile alakadar görüş almanız icap eder.

Altta Yatan Hastalıklar

Buraya kadar bahsettiğimiz morluklar ekseri morarmaya neden olan faktörün kolay anlaşılır biçimde göz önünde olduğu durumlardır. Ancak sebep kaynaklandığını bilemediğiniz ve görünürde ilaç yahut sarsıntı benzer açık seçik bir sebebi olmadan meydana gelen morluklar, muhtelif rahatsızlıkların neticesinde husule geliyor meydana gelebilir.

Morluklara birlikte rol alan başka yakınmalar ve emareler de altta yatan bir rahatsızlık olup olmadığını tanısını koymak şahsına oldukça mühimdir. Dolayısıyla bir hekime görünmeden, şahsı kendinize teşhiste bulunmaya çalışmanız son derece yanlış olur. Altta yatan farklı olarak bir rahatsızlıktan şüphelendiğiniz takdirde acilen bir sıhhat kuruluşuna yada hekime başvurmanız icap eder.

Hemofili: Daha fazlaca aileden geçtiğimiz, irsi bir kan rahatsızlığıdır. Kanın pıhtılaşma sisteminde bir bozukluk olur ve minik bir kanamanın durması dahi uzun vakit alabilir.

Trombosit Fonksiyon Bozuklukları: Kanın pıhtılaşmasında mühim bir rol oynayan trombositlerin sayısının yetersiz olması yahut fonksiyonlarında bir aksama olması akıbeti, morluklara yol açan kanamalar husule gelebilir.

von Willebrant Hastalığı: Genetik etmenlere alakalı olarak ortaya çıkmış olduğu kabul edilen kan akma bozukluğudur. Farklı tipleri mevcuttur ve bu rahatsızlıkta hafifçe bir darbe dahi derinin morarmasına sebep olabilir.

Fibrinojen Eksikliği: Fibrinojen kanın pıhtılaşması için ihtiyaç duyulan proteinlerden birinin isimidir. Eksikliği pıhtılaşma bozukluğuna ve kanamalara neden olabilir.

C Vitamini Eksikliği: C vitamini dokuları sağlamlaştırır ve destek sunar. C vitamini noksanlığında hem dokular bununla beraber kılcal damarlar zayıflar ve bu damarlardan dokulara istikametli morluk olarak gözüken kan sızıntıları husule gelir. Sadece C vitamini değil b9, B12 ve K vitamini eksikliklerinin de kılcal damarları etkilediği ve morluklara sebep olduğu belirtilir.

Kılcal Damar Çatlaması: Genetik etmenler, ihtiyarlama veya hormonal değişiklikler benzer oldukça fazla sebepten dolayı kılcal damarlar tahribat görebilir, çatlayabilir. Bu halde cilt aşağısındaki bu damar çatlamaları satıhta morluk veya çürük tarzında görünebilir.

Vücutta morluklara sebep olduğu gösterilen başka rahatsızlıklardan bazılarının sıralaması ise şu şekilde:

Akdeniz Anemisi (Talasemi), Diyabet, Lösemi, Enfeksiyonlar, Lupus, Karaciğer Hastalıkları,
Kalp ve Damar Hastalıkları, Alerjiler
Gözaltı Morluklarına Hangi Bitliler iyi Gelir Video izleEmoticonEmoticon