Müzeyyen Senar kimdir vikipedi kaç yaşında nereli şarkıları eserleri albümleri resimleri

Müzeyyen Senar Biyografi

Müzeyyen Senar öldümü Cumhuriyetin Divası Müzeyyen Dombayoğlu Senar hayatı hakkında bilgiler.  Müzeyyen Senar vikipedi detayları şu şekilde.  Müzeyyen Senar doğum tarihi 16 Temmuz 1918 yılıdır. 95 Yaşındakı efsane sanatçı Müzeyyen Senar doğum yeri Osmanlı Devleti'nin Bursa ili Gököz, Keles beldesidir. Klasik Türk müziği sanatçısı.olarak da anılır.
1918 senesinde Bursa'nın Keles kazasında dünyaya gelen Müzeyyen Senar, nağme eğitimine Küçük Asya Musiki Cemiyeti'nde, Bilgiozetim.com, kemençe üstadı Kemal Niyazi Seyhun Bey ve udi Hayriye Hanım gözetiminde başladı. Güçlü bir sese sahip olan bu kız çocuğunun ünü yayıldıkça, hafız Sadettin Kaynak, Selahattin Pınar, Lem'i Atlı, Mustafa Nafiz Irmak benzer dönemin mühim üstatları da ona dersler verdiler, dönemin başarılı şarkılarının yanında, şahsı bestelerini de öğretip söylemesine destek oldular.

Kemal Niyazi Bey ile İstanbul Radyosu'nda nağme anlatmaya süregelen Senar, perşembe günleri alakayla izlenen bu programla geniş kitlelere ismini duyurdu. Senar'ı bu programda dinleyenler içerisinde, İstanbul'un en mühim müzikhollerinden kabul edilen 10. Yıl Belvü Gazinosu'nun sahibi İbrahim Dervişzâde de bulunuyordu ve gazinonun 1933 senesinin yaz sezonunun yıldızlar programına Müzeyyen Senar'ı da aldı. Senar, sonraki senelerde İstanbul'un farklı olarak meşhur gazinolarında da sahne aldı.

Müzeyyen Senar'ın kabiliyeti, Cumhuriyet'in kurucusu ve Türk sanat müziğinin büyük hayranı Mustafa Kemal Atatürk'ün de alakasını çekti ve sanatçı bir hayli defa onun huzurunda, hususi meclislerinde nağme okudu.

1938 senesinde ana kent Radyosu'nun ilk yayınlarına iştirak etti ve 1941 seneye dek radyo vasıtasıyla dinleyicileri ile buluşmayı sürdürdü. Türkiye'nin meşhur gazinolarında meydana getirdiği sevilen sahne programları ve plak çalışmalarıyla Türk musikisine yeni bir nefes getiren Müzeyyen Senar, bitirecek sahne konserlerini 1983 senesinde İstanbul Bebek Gazinosu'nda verdi. Bu tarihten sonrasında sadece nadir zamanlarda, müzikli hususi toplantılarda müzik anlattı.

Müzeyyen Senar 1998 senesinde Devlet Sanatçısı seçildi. Müzeyyen Senar 2004 senesinde Sezen Aksu aracılığıyla düzenlenilen ve sanatçı dostlarınında iştirak ettiği gecede 73.sanat senenini kutladı.

26 Eylül 2006 senesinde İzmir'deki evinde fenalaşan sanatçının beyin enfarktüsü geçirdiği ve bedeninin sol tarafının nüzul olduğu belirtildi. Beynindeki kan pıhtılaşması yüzünden nüzul olan sanatçının hayatî tehlikesinin bulunmadığı da üstelik açıklandı. 2007'de İstanbul'daki Darüşşafaka'da Rehabilitasyon Merkezinde Nisan ayı başına kadar iyileştirme görmüş oldu. Bu tedavilerden sonrasında sol ayağının üstüne basabilmektedir. Şu anda Bodrum'da kızı Feraye ve erkek çocuğu Ömer ile beraber yaşamaktadır. 24 Şubat 2008'de kızı Feraye anası Müzeyyen Senar'ın sesini kaybetmiş olduğu deklare etti. Senar sesini kaybettiğini hâlen bilmemektedir. 22 Temmuz 2008'de sıhhat halinin iyi olduğu söylenmiştir. Atatürk'ün en sevilmiş olduğu sanatçılardan biridir.

30 Ekim 2009'da talebesi Bülent Ersoy aracılığıyla hatırasına Müzeyyen Senar'ın sanat yaşamından fotoğrafların bölge almış olduğu Cumhuriyetin Divası: Müzeyyen Senar sergisi açıldı.

Müzeyyen Senar Resimleri Foto Galerisi

Müzeyyen Senar Albümleri Eserleri Diskografi

2006 Ne Yaptım, Ben Seni Unutmak İçin Sevmedim, Son Aşkımı Canlandıran
2007 Atatürk'ün Sevdiği Şarkılar
2008 Odeon Yılları 2
2008 İkinci Dubleden Sonra
2004 Bir Bahar Akşamı
1979 Şarap Gibi

Müzeyyen Senar Efsane Sesler Arşiv Serisi
  
1970 Son Veda
1986 Bilmem ki Sefa
1988 Yine Bir Sızı Var İçimde Efsane, Ayrıldı Gönül, Söyleyin Güneşe
1979 Güller Arasında
1976 Gelse O Şuh Meclise
1983 Gelse O Şuh Meclise 2
1995 Akşam Oldu Hüzünlendim Ben Yine, Meşk 
1978 Çilingir Sofrası, 1989 Çilingir Sofrası, 1990 Çilingir Sofrası
1991 Nostalji, Müzeyyen Senar'la Faslı Muhabbet
2001 En Son Okuduklarım, Gül Yüzlülerin Şevkine Gel
2006 Müzeyyen Senar Odeon Yılları
1998 Müzeyyen Senar ile Bir Ömre Bedel

Müzeyyen Senar  Benzemez Kimse Sana Dinle

 Müzeyyen Senar Dalgalandımda Duruldum dinle


EmoticonEmoticon