Nedret Güvenç kimdir vikipedi kaç yaşında nereli resimleri biyografi mesleği hayatı öldümü

Nedret Güvenç Biyografi
Nedret Güvenç öldü mü sağlık durumu nasıl. Nedret Güvenç doğum tarihi 5 Eylül 1931 Nedret Güvenç doğum yeri İzmir Çeşme’de Çiftlik kasabasında dünyaya geldi. Nedret Güvenç gerçek adı Mükerrem Bilgütay’dır. Nedret Güvenç kaç yaşında83. Nedret Güvenç eğitim hayatı İlk okulu bornova’da okudu. Bornova Ortaokulunda okurken şarkı ve tiyatroyla tanıştı. Nedret Güvenç mesleği tiyatrocu, sinema oyuncusu, 14 yaşlarında bir talebeyken Karel Çapek’in “Yaşadığımız Devir” isminde cenk karşıtı bir oyunda başrol oynadı. İzmir’de öğrenimini tamamladıktan sonrasında ana kent Devlet Konservatuvarında şan ve piyano tahsili yapmış oldu. O dönemde tiyatro oyuncusu olmaya hüküm verdi. Nedret Güvenç evli mi eşi kim facebook twitter hesapları

NedretGüvenç3 Nedret Güvenç kısaca hayatı sanat kısaca hayatı bıraktığı simgeler

17 Şubat 1948 senesinde, evvel Portakal Kabukları isimli çocuk oyunuyla ve Hanımlar Terzihanesi oyunuyla 17 yaşlarında İzmir Şehir Tiyatrosu’nda ustalaşmış olarak sahneye ilk defa İzmir’de çıktı. İzmir Şehir Tiyatroları 1950 senesinde kapatılınca ailesiyle beraber İstanbul’a göç etti. 1950-1951 sezonunda İstanbul Şehir Tiyatroları’na iştirak etti. 1959-1960 senelerinde 3 sürem süresince Cüneyt Gökçer’in davetiyle başkent Devlet Tiyatrosu’nda misafir oyuncu olarak sahneye çıktı.

Daha sonrasında yine İstanbul Şehir Tiyatrosu’na döndü. Bugüne kadar 200′den çok tiyatro oyununda baş rol aldı ve oldukça fazla mükafat sahip oldu.

1974′te oyunculuğunun ardı sıra “En Büyük Kumar” oyununu sahneye koyarak, yönetmenliğe başladı.

Tiyatro çalışmalarının peşi sıra; bir hayli film, radyo tiyatrosu, dublaj ve TV emek vermesi yapmış oldu. Güvenç; bu dalda bir hayli mükafat sahibidir.

1995′te İstanbul Şehir Tiyatroları’ndan emekli olunca, Gencay Gürün’ün kurduğu “Tiyatro İstanbul” tiyatrosu bünyesine iştirak etmiştir.

Nedret Güvenç hayatı sanat biyografisi bıraktığı semboller

150′den çok Tiyatro oyununda oynadı. Bunlardan birkaçı: Boş Beşik, Alcectis, Beyaz Güvercin, Cyrano de Bergerac, Rüya Gibi, Taruffe, Therese Raquin, İhtiras Tramvayı, Hile ve Sevgi, Macbeth, Eski Şarkı, Suların Altındaki Yol, Evcilik Oyunu, Kuru Gürültü, Yarış Bitti, Bozuk Düzen, Bir Kış Masalı, Vişne Bahçesi, Genç Osman, Masum Irene, Kanlı Düğün, Kralın Kısrağı, Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe, Hırçın Kız, Günden Geceye, Aşk Mektupları.

Sanatçının, hikaye ve öykü denemeleri yer almaktadır. 1998 senesinde Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır. Türkiye’nin 2009 Dünya Tiyatro Günü bildirisini Güvenç yazmıştır.

9 Mart 2010 günü İzmir Bornova Çamdibi’de “Nedret Güvenç Tiyatro Sahnesi” isminde bir tiyatro açıldı.

Dublajcı Hayri Esen ve tiyatrocu Orhon Murat Arıburnu ile izdivaç edip ayrıldı. 45 senesi aşan bir müddettir; Yüksek Mimar Okan Bilgütay’la evli olan sanatçının; Müjde adlı bir kız evladı bulunmaktadır.


EmoticonEmoticon