Uzay Heparı kimdir vikipedi kaç yaşında nereli resimleri biyografi

Rony Uzay Heparı Biyografi

Onno Tunç, Sezen Aksu gibi müzisyenlerin arasında yer alan Uzay Heparı doğum tarihi 24 Temmuz 1969 yılıdır. Doğum yeri İstanbul ilimizdir. Uzay Heparı nasıl öldü? Hala Uzay Heparı nerede ne iş yapıyor yaşıyor mu nerede veya neden yok? Uzay Heparı şarkıları gibi aramalara da net bir yanıt vermi olalım. Türk besteci , imalatçı ve aranjör.

Yayla ve Eti Heparı'nın erkek evladıdır. Eğitim hayatına Saint Benoit Fransız Lisesi'nde başlamış daha sonra  İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Piyano bölümü'nden mezun olarak tamamlamıştır. ilk olarak Akrep Nalan'ın Dağ Çiçeği, Bilgiozetim.com ve Zuhal Olcay'ın Küçük Bir Öykü Bu albümlerinde piyano çalarak adını duyurdu. Sonra Sezen Aksu ile bir çok müzik projesi üzerine çalışmalar yapmıştır. Sezen Aksu Deli Kızın Türküsü albümünde bizzat rol aldı.  Aşkın Nur Yengi , Sertab Erener ve Levent Yüksel isimlerin albümlerinde çeşitli besteler yapmıştır.

Uzay Heparı 1993 yılında modacı Zeynep Tunuslu ile evlendi.1994'te gösterime giren Atıf Yılmaz'ın yönettiği Gece Melek ve Bizim Çocuklar filminde Derya Arbaş ve Deniz Türkali ile başrolde oynadı.

20 Mayıs 1994 senesinde, Demet Sağıroğlu'nun ilk albümü üzerine çalışmalar yapan başarılı genç müzisyen Uzay Heparı kısa süre önce aldığı yeni motorsikleti ile Etiler Koç köprüsü'nden Küfe Bar'daki programına giden Demet Akbağ'ın park halindeki otomobiline çarparak ağır yaralandı. Bitkisel hayata giren ve 11 gün boyunca tedavi altında tutulduğu International Hospital'de 31 Mayıs 1994 Salı günü saat 10.50'de yaşamını yitirdi.
Ünlü müzisyenin cenazesi 1 Haziran'da Teşvikiye Camii'nden kılınan cenaze namazına mütakiben Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi. Bir sene önce evvel evlenen Uzay Heparı'nın hamile olan eşi, 5 Ocak 1995'te hiç görmediği oğulları Uzay Kanat Heparı'yı dünyaya getirdi. Zeynep Tunuslu eşinin ölümünden sonrasında Uzay Heparı ile tanışmasını, evliliğini, hastanede geçirdiği günleri, Uzay Heparı'dan sonrasında yaşamış olduğu günleri ve erkek çocuğu Uzay Kanat Heparı'nın doğumuna kadar geçtiğimiz süreyi açıkladığı Mavi... Melekler ve Sen isminde kitabı yayınladı.Levent Yüksel'in ikinci albümünde bulunan "Yas" isimli şarkıyı Sezen Aksu, Uzay Heparı'nın ölümünün akabinde yazdı.

Candan Erçetin'in ilk albümündeki "Daha" adlı nağme Mete Özgencil tarafınca Uzay Heparı'ya yazılmış ve müzik Sezen Aksu aracılığıyla bestelenmiştir. "Daha" ve "Yas" Uzay Heparı'nın hemen sonra söylenmiş birer mersiye olarak isimlendirilir. Besteci, Söz Yazarı, Yapımcı, Oyuncu, Aranjör olan sanatçının sevenleri tarafından Anısına 2008 senesinde Uzay Heparı Sonsuza isminde albüm yayınlanmıştır.

Uzay Heparı Resimleri Ailesi Foto Galerisi

Uzay Heparı Belgeseli Video izle


EmoticonEmoticon