2014 Resimli 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajları Facebook Paylaş

Dünya kadınlar günü resimli mesajları facede paylaş. 2014 Dünya kadınlar günü tebrikleri paylaş 8 Mart 2014 anlamlı uluslararası emekçi kadınlar günü kutlama mesajlar. 08.03.2014 Anlamlı dünya kadınlar günü e kartları bugünün konusu haline geldi. Yazımızda En Güzel dünya kadınlar günü kutlama mesajları resimli facebook ve twitter paylaş bilgilerini aktarıyoruz.

Emekçi Kadınlar Günü Kısaca Neden Kutlanır
Dünya Kadınlar Günü yahut Dünya Emekçi Kadınlar Günü Nedir Vikipedi

Her sene 8 Mart'ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafınca tanımlanmış enternasyonal bir gündür. İnsan hakları temelinde bayanların siyasal ve toplumsal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasal ve toplumsal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır.

Tarihçe

8 Mart 1857 senesinde Amerika'nin New York şehrinde 40.000 dokuma işçisi fazlaca iyi temrin koşulları istemiyle bir kumaş fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, peşinden da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması cevabında 129 bayan emekçi öleli verdi. İşçilerin ölü törenine 10.000'i aşkın fert iştirak etti.

26 - 27 Ağustos 1910 senesinde Danimarka'nın Kopenhag şehrinde 2. Enternasyonale bağlı bayanlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihli giyim fabrikası yangınında can veren bayan işçiler hatırasına 8 Mart'ın "Internationaler Frauentag" (International Women's Day - Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması tavsiyesini getirdi ve teklif oybirliğiyle kabul edildi.

İlk senelerde belirli bir tarih saptanmamıştı ama daima ilkbaharda anılıyordu. Tarihin 8 Mart olarak belirlenişi 1921'de Moskova'da meydana gelen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda (3. Enternasyonal Komünist Partiler Toplantısı) meydana geldi. Adı da "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" ilan edildi. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları aralığında kimi devletlerde anılması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960'lı senelerin nihayetinde ABD Birleşik Devletleri'nde de anmaya başlanmasıyla daha da kuvvetli bir halde konuşuldu. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 senesinde 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılmasını rıza gösterdi. Birleşmiş Milletler'in sitesinde günün evveliyatına ilişkin kısımda, kutlamanın New York'ta can veren işçilerin hatırasına yapıldığı yazılmamıştır.Dünya Kadınlar Günü Google Doodle Video izle


EmoticonEmoticon