2014 Türkiye Yerel Seçim Oy Sonuçları Hangi Parti Hangi Şehirde Kazandı

Türkiye Seçim Sonuçları 2014

2014 seçimlerde kazanan partiler hangi parti hangi ilde kazandı ve kaybetti. 30 Mart 2014 Pazar Türkiye Yerel seçimler Google Doodle. Canlı izle Türkiye seçim sonuçları kaybeden partiler. Ak parti mi kazandı? Chp mi kazandı. Mhp mi kazandı? Hangi parti hangi ilde birinci oldu. Hangi parti hangi şehri kaybetti. Büyük şehir belediyesi hangi parti aldı?  Bilinen ismiyle 2014 Türkiye Cumhuriyeti yöresel seçimleri, resmî ismiyle 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Genel Seçimleri, 30 Mart 2014 senesinde yapılacak ve Türkiye hudutları içerisindeki mahalli hakimiyetleri belirleyecek bir seçimdir. bizim ülkemizde yöresel yönetimler ile semt muhtarlıkları ve yaşlanmış heyetlerinin seçilmesi maksadıyla 2972 sayılı yasanın sekizinci materyali uyarınca, her beş senede bir meydana getirilen seçim en son 29 Mart 2009 senesinde yapılmıştır.

Seçimlerin Yapılacağı İller

Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Batman, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Bilgiozetim.com, Iğdır, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kilis, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Uşak, Van, Yalova, Yozgat, Zonguldak
2014 Türkiye mahalli seçimlerinde bir sandıkta kullanılacak rey adedi Yüksek Seçim Kurulu yönünden 320 olarak tespit edilmiştir.

Seçime girecek Partiler

Adalet ve Kalkınma Partisi    
Millet Partisi    
Milliyetçi Hareket Partisi    
Muhafazakar Yükseliş Partisi    
Barış ve Demokrasi Partisi    
Büyük Birlik Partisi    
Halkın Kurtuluş Partisi
Emek Partisi    
Genç Parti
Hak ve Eşitlik Partisi    
Hak ve Özgürlükler Partisi    
Halkların Demokratik Partisi
Demokratik Sol Parti    
Doğru Yol Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi    
Demokrat Parti    
Alternatif Parti    
Bağımsız Türkiye Partisi
Hür Dava Partisi    
İşçi Partisi    
Liberal Demokrat Parti    
Özgürlük ve Dayanışma Partisi    
Saadet Partisi
Toplumsal Uzlaşma Reform ve Kalkınma Partisi
Türkiye Komünist Partisi    
Yurt Partisi

Büyükşehir belediye başkanlıkları

Özgürlük ve Dayanışma Partisi            
Adalet ve Kalkınma Partisi            
Hak ve Eşitlik Partisi                        
Büyük Birlik Partisi            
Cumhuriyet Halk Partisi            
Demokrat Parti            
Demokratik Sol Parti        
Liberal Demokrat Parti            
Millet Partisi            
Milliyetçi Hareket Partisi            
Doğru Yol Partisi            
Emek Partisi            
Hür Dava Partisi            
Hak ve Özgürlükler Partisi
Toplumsal Uzlaşma Reform ve Kalkınma Partisi            
İşçi Partisi            
Genç Parti        
Saadet Partisi    
Muhafazakar Yükseliş Partisi            
Alternatif Parti            
Bağımsız Türkiye Partisi            
Barış ve Demokrasi Partisi
Türkiye Komünist Partisi            
Yurt Partisi           
Halkın Kurtuluş Partisi            
Halkların Demokratik Partisi    

2014 Türkiye yerel seçimleri sonuçları

Türkiye geneli seçim neticeleri için büyükşehir belediyeleri hudutları için büyükşehir belediye meclislerinin oluşturulduğu kaza belediye meclisleri rey oranları ile büyükşehir belediyeleri dışındaki 51 ildeki il genel parlamentosu oy oranlarının toplamı temel alınacaktır.

Yerel seçimlerin beş senede bir inşa ediliyor olması sebebiyle 30 Mart 2014'te uygulanması tasarlanan ama AK Parti ve MHP'nin hazırladıkları önerge ile seçimlerin 27 Ekim 2013 geçmişine alınmasını istemiştir. Gerekçe olarak kış mevsiminde seçim propagandalarının zorlukla uygulanması gösterilmiştir. CHP de öneriye bazı yönden yardımcı vermiştir. Fakat 26, 27 ve 29 Ekim tarihlerinin fotoğrafı dinlence olması sebebiyle vatandaşların bu devri dinlence olarak değerlendirmesi niteliğinde seçimlere katılım oranının düşebileceğini, bu yüzden seçim tarihinin 3 Kasım 2013 olması doğrultusunda görüş bildirmiştir. AK Parti ve MHP bu öneriye yardımcı vermemiştir. Yine, seçim zamanı değişikliğine aleni yardımcı veren AKP ve MHP'nin toplam mebus adedi 377 bulunmasına karşın, anayasanın alakalı materyalinin farklılaştırılması için lüzumlu olan 367 rey 12 Ekim 2012 senesinde meydana getirilen oylamada sağlanamamıştır.

12 Kasım 2012'de biri olan ve 6 Aralık 2012'de Resmî Gazete'de piyasaya çıkan kanun değişikliği ile Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Ordu, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van illerinde, hudutları il mülki hudutları olmak suretiyle aynı isimle büyükşehir belediyeleri heyetti ve bu illerin il belediyeleri büyükşehir belediyesine dönüştürüldü. Böylece toplam büyükşehir belediyesi adedi 16'dan 30'a yükselirken yeniden aynı değişiklikle İstanbul ve Kocaeli'ye üstelik Adana, başkent, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Erzurum, Gaziantep, İzmir, Kayseri, Konya, Mersin, Sakarya ve Samsun büyükşehir belediyelerinin hudutları il mülki hudutları olarak değiştirildi.

Aynı düzenlemeyle 27 yeni kaza kurulurken, büyükşehir belediyeleri hudutları içerisine giren ilçelerin mülki hudutları içinde bulunan köy ve bel bölgesinde belediyelerinin tüzel karakterleri kaldırılarak, köyler semt olarak, belediyeler ise bel bölgesinde adıyla tek semt olarak bağlı bulundukları kazanın belediyesine iştirak etti. Bu illerdeki il hususi idarelerinin tüzel karakteri ile bucakları ve nahiye teşkilatları kaldırıldı. [10]

Seçim takvimi

Seçimler evveli tatbik edilecek seçim takvimi 21 Aralık 2013 günü Yüksek Seçim Kurulu tarafınca söylenmiştir. İllerin minimum yarısında rey verme günü olan 30 Mart 2014 tarihinden minimum altı ay evveli kısaca 30 Eylül 2013 zamanı bakımından örgüt kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olan siyasal partiler 30 Mart 2014 yöresel seçimlerine katılma hakkını kazandılar. 31 Aralık 2013'te Yüksek Seçim Kurulu, 30 Mart 2014'te yapılacak Yerel Seçimler'e girebilecek olan siyasal partileri deklare etti.[12] YSK, 17 Ocak 2014 senesinde 31 Aralık 2013'te duyuru olunan 25 siyasal partiden ayrıca Yurt Partisi ve Muhafazakar Yükseliş Partisi'nin de seçimlere katılabileceklerine hüküm verdi.

Seçimlere katılabileceği duyuru edilen siyasal partilerden Halkın Yükselişi Partisi dışındaki 26 partinin seçimlerde kullanılacak rey pusulasındaki yerlerini saptamak suretiyle 27 Ocak 2014 senesinde Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanlığı'nda kura çekimi yapılmış oldu.
Seçmen adedi ve oylama işlemleri
2014 mahalli seçimlerinde kullanılacak rey pusulası ve saydam seçim sandığı

30 Mart 2014 senesinde yapılacak olan yöresel yönetimler genel seçimlerinde bir sandıkta kullanılacak rey adedi YSK yönünden 320 olarak tespit edilmiştir. Nüfusu 400'ü iyileşmeyen köylerde de bu tatbik olabilirli meydana gelecektir. Uygulamaya sebep olarak ise yurt genelindeki sandık alanlarının kifayetsiz olması gösterilmiştir. [13] Türkiye genelinde rey kullanacak seçmen adedi 52 milyon 695 bin 831 olup, il ve ilçelerde 194 bin 310 sandıkta rey kullanılacaktır. Mahallelerde 48 milyon 55 bin 316 seçmen, 169 bin 213 sandıkta; beldelerde 820 bin 194 seçmen, 3 bin 379 sandıkta ve köylerde 3 milyon 820 bin 321 seçmen, 21 bin 718 sandıkta rey kullanacaktır. Ancak YSK aracılığıyla tanımlanan bu sayılara, cezaevlerinde kurulacak seçim sandıklarının ait olmadığı söylenmiştir.

Oy verme saatleri, Yüksek Seçim Kurulu'nun almış olduğu hüküm yönünde Türkiye'nin illerine göre değişiklikler göstermektir. Bu kapsamda; Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis illerinde saat 07.00 ile 16.00 saatleri içerisinde rey kullanılabilecek iken bunun haricinde kalan başka illerde 08.00 ile 17.00 saatleri içerisinde rey kullanılabilecektir

Seçmenlerin ikamet ettikleri bölgelere göre kullanacakları oylarda da değişiklikler yer almaktadır. Buna göre; köylerde ikamet eden seçmenler, İl genel parlamentosu üyeliği tarzı ile Köy muhtarlığı ve köy yaşlanmış parlamentosu üyeliği tarzı için rey kullanabilecektir. Büyükşehir olmayan illerde ikamet eden seçmenler, İl genel parlamentosu üyeliği tarzı, Belediye başkanlığı ve belediye parlamento üyeliği tarzı ile Mahalle muhtarlığı ve semt yaşlanmış kurulu üyeliği tarzı için rey kullanacaktır. bizim ülkemizde büyükşehir belediyeleri hudutları içinde ikamet eden seçmenler ise; Büyükşehir belediye başkanlığı tarzı, Belediye başkanlığı ve belediye parlamento üyeliği tarzı ile Mahalle muhtarlığı ve semt yaşlanmış kurulu üyeliği tarzı için rey kullanabileceklerdir.

Seçmenler'in kullanacağı mavi, turanj ve mor renkli zarflar ve manaları:  Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Belediye Başkanlığı, Belediye Meclis Üyeliği  İl Genel Meclisi Üyeliği Köy, Mahalle muhtarlığı ve İhtiyar

kurulu üyeliği

Seçmenler, rey tüketmek için seçim sandığı gittiklerinde ise; yanlarında Nüfus cüzdanı, Resmî daireler yada tutumsal yönetim teşekküllerince verilen soğuk mühürlenmiş hüviyet kartı, Pasaport, Evlenme cüzdanı, Askerlik vesikası, Sürücü vesikası yada Avukatlık hüviyet vesikası benzer kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmî nitelikteki belgelerden birini sandık görevlilerine imlemek zorundadırlar. Ayrıca, seçmenlerin bu belgeleri ibraz edemedikleri takdirde seçmen informasyon kağıdı ile beraber nüfus müdürlüklerinden alınabilecek nüfus kayıt örneğini sandık görevlilerine ibraz ettikleri takdirde rey kullanabileceklerdir. Ceza infaz müessesesi ve tutukevlerinde yer alan seçmenlerden bu belgeleri ibraz edemeyenlerin ise sadece idarece kendilerine verilmiş belgeleri ibraz etmeleri ehil meydana gelecektir. Bunun dışındaki belgeler, rey tüketmek maksadıyla geçersiz sayılmaktadır.

Seçim sandıklarının başlangıcında olan sandık görevlileri, rey tüketmek maksadıyla gelen seçmenlere rey kullanacakları pusulaları ve müsait renkteki zarfları vermekle de görevlidirler. Üç alternatif senkronda zarf ve beş alternatif senkronda rey pusulası kullanılacak olan 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde; turanj senkronda zarfa il genel parlamentosu üyeliği seçimleri için verilecek olan yeniden turanj renkteki pusula, mavi renkteki zarfa; belediye başkanlığı seçimleri için verilecek olan tekrar mavi renkteki rey pusulası konulacaktır. Bilgizetim.com Mor renkteki zarfa ise köy yada semt muhtarları ile yaşlanmış heyetlerinin metinli olduğu kağıtlar konulacaktır. Ancak, Büyükşehir statüsü olan alanlarda; ak senkronda kullanılacak büyükşehir belediye başkanlığı adaylığı için kullanılacak sentetik rey pusulası ile mavi renkteki belediye başkanlığı seçimleri için kullanılacak sentetik rey pusulası ve il genel parlamento üyeliği için kullanılacak olan sarı renkteki sentetik rey pusulalarının üçü mavi renkli zarfa konularak kullanılacaktır.

Spekülasyonlar
Oy pusulalarına damga haricinde bir ibare ve işaretin bulunmasının kullanılan reyi geçersiz kılacağını bilmeyen seçmenler üstünde tesir oluşturma hedefi güden birkaçı ise web üstünden spekülasyonlara başlamıştır. Sosyal medyadan ve bilhassa Twitter'dan en fazla bahsedilenler içerisine giren spekülasyonlardan 'Oy pusulasının üstüne Esma yazın' ve 'Oy pusulasının üstüne Atatürk yazın' tarzında çağrıları vardır.

2014 Türkiye Yerel Seçim İzle


EmoticonEmoticon