Çevik Kuvvet Polisinin Kullandığı FN 303 Silahı Bizmut Kapsülü

Berkin eyleminde kullanılan Bizmut kapsülü nedir. Göstericilere müdehale içim polisin kullandığı fn303 özellikleri nelerdir. çevik kuvet polisi fn 303 ne işe yarar özellikleri hakkında bilgiler. Silah kaldırılacak mı? CHP başkent Milletvekili Aylin Nazlıaka, Berkin Elvan'ın yaşamını yitirmesi sebebiyle meydana getirilen gösterilerde polisin FN-303 Silahı kullanmasına ilişkin İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın metinli olarak yanıtlaması için Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na sual önergesi verdi.

EFKAN ALA'NIN YANITLMASI İÇİN Türkiye Büyük Millet Meclisi'YE SORU ÖNERGESİ VERDİ

CHP ana kent Milletvekili Aylin Nazlıaka, Berkin Elvan'ın yaşamını yitirmesi sebebiyle meydana getirilen gösterilerde polisin FN-303 Silahı kullanmasına ilişkin İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın metinli olarak yanıtlaması için Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na sual önergesi verdi.


"TÜRKİYE BERVİN İÇİN TEK YÜREK OLMUŞTUR"

Milletvekili Aylin Nazlıaka sual önergesinde, "Gezi Parkı eylemleri esnasında Okmeydanı'nda polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesi akıbeti ağır vurulan ve iyileştirme görmüş olduğu sağlık kurumu yaşamını kaybeden Berkin Elvan için Türkiye tek vicdan meydana gelmiştir.

"POLİS ÖĞRENCİLERE TOMA BİBER GAZIYLA MÜDAHALADE BULUNMUŞTUR"

Pek oldukça ilde Berkin Elvan'ı hatırlamak için bir araya gelen yurttaşlarımıza grup tarafınca meydana getirilen müdahale orantısız gücün de ötesine geçmiştir. ODTÜ yerleşkesi içerisinde toplanan talebelere polisin müdahalesi oldukça katı meydana gelmiştir. Polis, talebelere TOMA ile boyalı su sıkıp biber gazı ile müdahale de yer almıştır.

"AVRUPADA YASAKLANAN FN-303 SİLAHININ TÜRKİYE'DE KULLANILMASI AKP HÜKÜMETİNİN TOPLUMA BAKIŞ AÇISINI DÜŞÜNDÜRMÜŞTÜR"

Bu arada polisin Gezi eylemlerinin ilk günlerinde kullandığı FN-303 silahından çıkan bizmut kapsüllerini kullandığı görülmüştür. FN-303 silahı bir hayli Avrupa devletinde ölüme neden olabilecek silahlar kategorisine alınarak yasaklanmıştır. Avrupa vatanlarında yasaklanan ve ölümle sonuçlanabilecek olduğu gösterilen bu silahı polisin talebelere ters kullanımı AKP Hükümetinin topluma bakışının gösteren riskli ve düşündürücü bir misaldir" diye konuştu.

Nazlıaka, İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafınca metinli olarak cevaplanmasını istediği sual önergesinde şu ifadelere alan verdi:

1- Avrupa vatanlarında ölümle sonuçlanabilecek silahlar kategorisine alınarak yasaklanan FN-303 isminde silahın sosyal vakalarda kullanılmasını talimatını kim vermiştir?

2- Silahlar kategorisine alınarak yasaklanan FN-303 isminde silahının yurttaşlarımıza ters kullanılmasının bir izahı meydana gelebilir mi?

3- Bu silahtan Emniyet Genel Müdürlüğü'nün elinde ne miktarda yer almaktadır? Bu tabanca hangi ülkeden ithal edilmiş ve ne miktarda ödeme yapılmıştır?

4- Bu silahın tüketilmesi taraf olduğumuz enternasyonal anlaşmalara marjinal değil midir?

5- Emniyet güçlerinin bir gün önce yaşanmış olan sosyal vakalara bu denli katı müdahalede yer alması, halkın iradesiyle seçilmeyen bir bürokratın İçişleri Bakanı yapılmasından mı meydana gelmektedir?

6- Berkin Elvan ve Gezi vakalarında hayatını yitiren çocuklarımızı, gençlerimizi düşündüğünüzde çocuklarınızın yüzüne bakabiliyor musunuz?


EmoticonEmoticon