KCK Nedir KCK Açılımı Ne Anlama Gelir KCK Örgütü Neyi Temsil Eder

KCK Davası nedir? KCK Ne demek? KCK'nın anlamı nedir? Kck vikipedi detayları nelerdir KCK neyi temsil eder kck koperasyonu hakkında bilgi

Soru 1: İlk sual doğal ki KCK neye denir?

Rivayet çeşitli. En iyisi KCK Sözleşmesi’nden birkaç nesne okumak:

Madde 2- Koma Ciwaken Kürdistan (Kürdistan Topluluklar Birliği)  adaletli, sosyalist-konfederal bir sistemdir. Devlet olmayan örgütlenmiş, adaletli, siyasi ve sosyal bir organizasyondur.

Madde 3- Amblemi, yirmi bir ışından meydana gelen sarı güneş içerisinde al yıldızdır. Bayrağı, yeşil taban üstünde, içerisinde al yıldızın bölge almış olduğu yirmi bir ışınlı sarı güneşten kaynaklanır. Ebadı ayrı bir yönetmelik ile seçilir.

Madde 15- Yüksek Adalet Divanı: Kongra Gel aracılığıyla KCK yurttaşları arasından seçilen yedi soylu, dört yedek üyeden meydana gelir. KCK sözleşmesinin hüküm çevresinde tatbikini temin etmek, sözleşmeye terslik durumlarını gidermekle görevlidir. KCK hüküm sistemindeki bütün mahkemelerin en üst temyiz merciidir.

Göründüğü benzer KCK boyu yönetmelikle belirlenen bayrağı, Yargıtay’ı olan fazlaca Türkiye Cumhuriyeti’ne andıran bir tür yönetim modelidir. KCK Sözleşmesi de bu devletimsi yapının anayasasıdır.

Soru 2: KCK ne vakit ve niçin heyetti?

Savcılık iddianamesine göre 17 Mayıs 2005’te. PKK’nın KCK isimli bir yapıya dönüştürülmesi 2005 senelerinde Öcalan’ın, Murray Bookchin okumaları akıbeti geliştirdiği yönetim üzeri konfederal dizayn fikrinden meydana geliyor. KCK Yürütme Konseyi’nin başlangıcında Murat Karayılan bulunmakta. Aslında Öcalan’ın kafasındaki devletin başkanı Karayılan. Fakat Türkiye’de savcıların soruşturduğu KCK Türkiye Meclisi, doğrusu KCK devletinin Türkiye şubesi.

Soru 3: Peki PKK, BDP benzer yapılar mevcutken sebep KCK Türkiye Meclisi diye farklı olarak bir yapıya gereksinim duyuldu?

Buna verilen birkaç yanıt bulunmakta. İlk yanıt silahlı dağ kadrolarının ovadaki kadrolara olan güvensizlikleri yüzünden onları denetleyen bir bozuculuk yapı oluşturmak istemeleri. Sistemi oldukça iyi bilen bir adın bana açıkladığı (fazlaca evvel de yazdığım) sebep ise fazlaca tanımlayıcı. KCK aslına bakarsak 2000’lerin ortasında mapustan çıkan PKK’lıların bürokrasi yapmaları, teşkilat içerisinde kalmaları, kendilerini kenara atılmış, unutulmuş hissetmemeleri için bizzat Öcalan tarafınca yer almış bir siyasal istihdam formülü. O yüzden de KCK Türkiye Meclisi’nin tepesinde 2005’te cezaevinden çıkana kadar PKK’nın cezaevi sorumlusu olan Sabri Ok mevcut.

Soru 4: PKK-MİT görüşmelerinde sesini işittiğimiz Sabri Ok mu?

Evet, aynen o şekilde. KCK soruşturması Nisan 2009’da başladı. MİT-PKK görüşmesinin konuşmalardan en hemen 2009’un verecek ayı veya 2010’un ilk aylarında yapıldığı anlaşılıyor. Yani BDP’li belediye başkanları elleri kelepçelenip KCK üyesi olarak içeri alınırken, aylar sonrasında o KCK yapılanmasının bir numarası Başbakanlık Müsteşarı Hakan Fidan ve MİT Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş’le görüşme masasına oturmuş. KCK davasında bu toplantı kaydından daha fazla yetersiz açık yürekli olan telefon görüşmeleri sebebiyle bir çok bireyin içeride olduğu düşünüldüğünde yeni MİT Müsteşarı ve külüstür Müsteşar Yardımcısı savcıların elinden ucuz kurtuldu denebilir.

Soru 5: KCK soruşturmasında tutuklananlar neyle suçlanıyor?

Bu suale davanın bir numarası Sabri Ok’un neyle suçlandığına bakarak yanıt verebiliriz. İddianameye göre Ok’un suçları şu şekilde: Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma, 2911 sayılı yasaya karşıcılık (Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu), iş ve alıştırma hürriyetini ambargo, tahsil ve tedris ambargo suçlarını azmettirme. KCK davası iddianamesinde maktul yok. Silah yok, bomba yok. PKK’dan direktif elde etmek, belediye başkanlarını yargılamak, işadamlarını örgüte bağışa zorlamak, İbrahim Tatlıses’in Avrupa’da konser yasağını belirli bir bağış karşılığında kaldırmak benzer yarı mafyatik işler bulunmakta.

Soru 6: Peki bunlar kabahat değil mi?

Evet kabahat. Ama mağdur edilenler şikâyetçi olursa. BDP’de bürokrasi meydana getiren bir belediye başkanı bürokrasi icra ettiği zeminin İsveç Sosyal Demokrat Partisi olmadığının farkında olarak bu göreve talip oluyor. Şikâyetçi değilseler, onlara karşın onlar için bu özgürleştirme faaliyeti birazcık jakobence kaçıyor.


Soru 7: Şu âna kadar kaç fert KCK’dan gözaltı yapıldı veya tutuklandı?

BDP’lilere göre rakam 3 binlerde. Soruşturmayı yürüten Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’nın bitirecek gözaltılardan evvelki açıklamasına göre ise Nisan 2009’dan bu yana KCK’dan 562 fert gözaltı yapıldı, 403 fert tutuklandı.


Soru 8: Tam BDP Meclis’e girmişken bu KCK ameliyatı sebep şimdi oldu?

MİT-PKK görüşmesinin ses kayıtlarında KCK operasyonlarından şikâyet eden Sabri Ok’a, MİT Müsteşarı Hakan Fidan da hak vermekte. KCK operasyonlarının peşinde yönetim içerisinde Kürt sorununun demokrasiyle çözüme varılamayacağını düşünen bir görüş olduğu belirtiliyor. Demokratik açılım için kaldırılan yol geçişlerindeki kontrollerini metropolleri patlayıcılarla doldurmak için kullanan PKK’nın harp zihniyeti de bu bakış açısının devletteki başka mutedil fikirleri bastırmasına sebep olmakta. Başbakan’ın “Saldırılar durursa, operasyonlar da durur” açıklamasından sonrasında PKK, Antalya’da Jandarma taburuna yaşayan bombayla hücum etti. Ama bu operasyonların peşinde 9 ekim zamanı meydana gelebilir.

Soru 9: 9 ekim nelerdir?

9 Ekim 1998’de Öcalan, Suriye’den çıkarıldı. Kürt hareketi bunu 9 Ekim Uluslararası Komplosu olarak her sene anıyor. Bu sene ise Öcalan’ın avukatlarıyla irtibata geçilmesinin ihtarname için 9 ekimde Gemlik’te 100 bin benlik bir yürüyüş planı yapmaktaydı. Operasyon, ortamı hayli gerecek bu eyleme aksi yapılma meydana gelebilir.

Soru 10- Peki bu bitirecek KCK ameliyatı sulh ümitlerini tamamladı mi?

Nisan 2009’daki KCK operasyonunda daha fazla mühim adlar, o fena resim verilerek tutuklandıktan aylar sonrasında MİT ve PKK’nın masaya oturduğunu öğrendik. Ardından yönetim KCK operasyonlarına karşın Öcalan’la Barış Konseyi’nde anlaştı.

Barış ümidi asla bitmez. Yeter ki birileri hakikaten onu istesin.


EmoticonEmoticon