Kenan Işık Kimdir Vikipedi Kaç Yaşında Nereli Resimleri Biyografisi

Kenan Işık Biyografi

Kenan Işık hayatı hakkında bilgileri. Kim milyoner olmak ister sunucusu Kenan Işık özgeçmişi şu şekilde. Kenan Işık doğum yeri Malatya ilimizdir. Kenan Işık doğum tarihi 1947 yılıdır 67 Yaşındaki ünlü sanatçı eğitimi Başken Ankara Atatürk Lisesi'ni tamamlamış daha sonra, Ankara Meydan Sahnesi'nde ustalaşmış tiyatro hazırlamaya on yedi yaşlarında başladı. Gazi Üniversitesi Kamu Yönetimi kısmını tamamladı. 1973 senesinde dışarıdan sınavlara girerek "Devlet Tiyatrosu" sanatçısı oldu ve bu kurumda uzun seneler oyuncu, yönetmen ve oyun yazarı olarak vazife yapmış oldu.

KENAN IŞIK SAĞLIK DURUMU NASIL?

1996 senesinde "İstanbul Şehir Tiyatrolarına Genel Sanat Yönetmeni" olarak tayin edildi ve 2000 senesinde "Devlet Tiyatroları"ndan emekli oldu.

Amerika, Almanya, Polonya benzer devletlerde tiyatro araştırmaları yapmış oldu. "Uluslararası Tiyatro Enstitüsü" (ITI) ve "Türk Oyun Yazarları Derneği"nde idare heyeti üyeliklerinde bulunmuş oldu. muhtelif gazete ve dergilerde "Kültür ve Sanat" üstüne yazdığı makalelerin peşi sıra "Yeni Yüzyıl", "Yeni Bin Yıl" ve "Akşam" gazetelerinde köşe yazarlığı yapmış oldu. Aynı zamanda muhtelif kitaplarda "Kültür ve Sanat" üstüne kısımlar yazdı. muhtelif milli ve enternasyonal konuşma ve toplantılarda moderatör ve konuşmacı olarak vazife aldı. 2002- 2005 yılları aralığında İstanbul Kültür Üniversitesi'nde tedris görevlisi olarak vazife yapmış oldu.

Profesyonel tiyatro hayatında 100 yakın oyunda yazar ve/ yada yönetmen veya oyuncu olarak rol oynadı.

"Behçet Bey'in Fötr Şapkası", "Bebek Uykusu", "Olmayan Kadın", "Aşk Hastası" oyunlarının peşi sıra "Keloğlan ve Zülfüsarı" isimli bir de çocuk oyunu yazdı.

Ahmet Hamdi Tanpınar'ın "Huzur", Karen Blixen'in "Ölümsüz Öykü" isimli eserlerini ve Turhan Selçuk'un "Abdülcanbaz" isimli çizgi romanını oyunlaştırıp sahneye koydu.

"Bebek Uykusu" ve "Olmayan Kadın" oyunları ile "Kültür Bakanlığı" en iyi oyun yazarı ödülü, "Behçet Bey'in Fötr Şapkası" ile İş Bankası oyun yarışmasını, "Keloğlan ve Zülfüsarı" isminde oyun ile Türkiye Büyük Millet Meclisi çocuk oyunları yarışmasından mansiyon, "Olmayan Kadın" ile "Uluslararası Tiyatro Enstitüsü Avrupa Ödülü"nü elde etti. "Huzur" ise "Türk Yazarla Birliği"nin en iyi adaptasyon ve Bakırköy Belediye Tiyatrosu en iyi oyun ödülünü aldı.

Oyun yazarlığının ardı sıra yönetmen olarak da oldukça fazla ödüle layık görülerek, 2 kere "Kültür Bakanlığı" en iyi yönetmen, "Ulvi Uraz" en iyi yönetmen, 2 defa "İsmet Kuntay" en iyi yönetmen, "Oyun Yazarları Derneği" en iyi yönetmen, "Makedonya Festivali"nde jüri hususi ödülünü, Nazım Hikmet'in "İvan İvanoviç Var Mıydı Yok Muydu" oyunu ile "Türkiye Eleştrimenler Birliği" ödülünü, "Avni Dilliğil" en iyi yönetmen ve yeniden Aziz Nesin'in "Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz" oyunu ile "Avni Dilliğil" en sevilen yapım şirketi ödüllerini elde etti.

Ayrıca televizyon emekleri ille de muhtelif üniversiteler, basın uzuvları ve dernekler aracılığıyla verilen otuzdan aşırı ödülü mevcuttur.

"Araf Yazıları", "Geçti Gitti Kirpiklerimin Arasından", "Uyarlama Oyunları" ve "Tiyatro Oyunları" isminde kitapları ve şiir kaseti bulunmakta.

2007 senesinde Kültür ve Turizm Bakanlığında Müşavir olarak vazife aldı. 2008 senesinde bu görevinden şahsı isteği ile ayrıldı. Hala İstanbul Büyükşehir Belediyesinde Sanat Danışmanığı ve ATV'de İcra Kurulu Üyeliği sorumluluklarını sürdürmektedir.

Beril Işık'la evli. Ahmet ve Mehmet adlarında 2 evladı mevcut.

Kenan Işık televizyon programları

Dadı_(dizi) (2001-2002 tarihleri içerisinde Show tv ve Star tv'de yayınlanmıştır.)
Kim Beş Yüz Milyar İster? (2000 - 2004 tarihleri içerisinde Show televizyon ve Kanal D'de yayınlanmıştır.)
Dünya Bir Oyun Sahnesi (2009 tarihleri içerisinde atv'de yayınlanmıştır.)
Kelimenin Gücü (2010 - 2011 tarihleri içerisinde atv'de yayınlanmıştır.)
Kim Beş Yüz Bin İster? (2005 - 2007 tarihleri içerisinde Show tv'de yayınlanmıştır.)
Fikrimin İnce Gülü (2007)
Kim Bir Milyon İster? (2008 - 2009 tarihleri içerisinde Star televizyon'de yayınlanmıştır)

Kim Milyoner Olmak İster? (2011-çağımız / atv'de.)


EmoticonEmoticon