Kolon Kanserinin Nedenleri Belirtileri Tedavisi Vikipedi

Kolon Kanseri neden olur? Kolon Kanserinin belirtileri nelerdir? Kolon Kanserinin nedenleri hakkında bilgiler sunmak istedik. Kolon kanseri nasıl birşey? Kolon Kanseri tamamen geçer mi iyileşmesi ne kadar sürer 2014 wikipedia. Bir çok insanın hayatını karartan bu kötü huylu ur çağımızda daha iyi kontrol edilebilir hale geldi. Sağlığımız açısından faydalı olan tedavi yöntemleri sayesinde özlenen şartlar altında sağlıklı bir hayat yaşayabiliyoruz.

Sindirim sisteminin ince bağırsaktan sonrasında ulaşan 2 metrelik bölümü olan kalın bağırsak kolon ismiyle tanımlanır. Büyük ehemmiyet gerektiren bu rahatsızlığa bilhassa batılı ülkelerde rastlanmaktadır.

Toplumda ortaya çıkma olasılığı 10000′de 5 olan bu rahatsızlık hanımefendi ve erkeklerde denk miktarda görülmektedir. Bu yönüyle illetin yaygınlığında cinsiyete bağlı bir değişiklik görülmemektedir. Kanserler içerisinde kolon kanserinin ortaya çıkma payı üçüncü sırada bulunmaktadır.

Kolon Kanserinin Nedenleri

Nedeni emin olarak bilinemeyen kolon kanserinin meydana gelişinde müessir olan birtakım çevresel ve genetik sebepler de vardır. Kalıtsal etkenlerin bu konudaki önemi de büyüktür. Ailesinde kolon kanseri olan kişilerde bu illetin ortaya çıkma olasılığının da arttığı görülür. Daha ilkin meme kanseri ve yumurtalık kanseri geçirmiş kişilerde ve ailelerinde kolon kanseri sıklığı daha çok olmaktadır. Gardner Sendromu ve Ailesel Polipozis rahatsızlığı benzer biçimde irsi rahatsızlıklar çoğunlukla kolon kanserine niçin olmasının beraberinde ülseratif kolit ve crohn rahatsızlığı da kolon kanseri ihtimalini arttırır.

Kolon kanserinin meydana gelişinde yeme içme fazlaca mühim bölge tutmaktadır. Batı şekli diyetin kötü huylu tümör ihtimalini arttırdığı tanınmaktadır. Bazı inceleme sonuçlarına bakılırsa hayvansal yağ kullanımı de kolon kanserini yükselten etkenler içerisinde bulunmaktadır.

Sanayi işçilerinde, bazı fabrikalarda çalışan kişilerde kolon kanseri görülmesi kimyasal nesnelerin kolon kanserine kimyasalların tesirini yansıtmaktadır.

Kolon Kanserinin Belirtileri

Başlangıç etabında meydana gelen birtakım emareleri şu şekilde sıralayabiliriz:

- Karında dolgunluk hissiyatı
- İştahsızlık
- İshal
- Kilo kaybı
- Hafif sızı
- Kabızlık
- Çabuk yorulma

Kullanılan ilaçlara karşın kabızlık devam edebilir. Hastalığın bu etabında bağırsak henüz daralmamıştır bundan dolayı emareler teşhis koymada kifayetsiz kalabilir. Hastanın ne olursa olsun incelenmesi icap eder ve görüntüleme şekilleri ile rastgele bir anormallik mevcutsa gözlemlenebilir. Diğer bütün kötü huylu tümör olaylarında olduğu şeklinde kolon kanserinde de hemen teşhis ve iyileştirme oldukça mühim olmaktadır.

Ülkemizde başlangıç dönemindeki emarelerle hekime başvurulmadığından kolon kanseri başlangıç devrinde tanı edilemeyen kötü huylu tümör kalın bağırsağın daralması ile devam eder. Bağırsağın daralması ile dışkı geçişi zorlaşır ve burada nesneler birikir ve dışarı atılamaz. Bununla altlı üstlü bağırsak kokuşması başlar. Bağırsak içerisinde bulunanlar bağırsağın kasılma hareketi ile ilerlemeye çalışsa da kötü huylu tümör kitlesi sebebi ile bu muamele zorlaşır. Dışkı atılamaması cevabında evvel kabızlık sonrasında sızı atakları başlar.

Kolon kanserinin iyileştirme edilmemesi ve illetin ilerlemesi sonucunda emareler gittikçe fazlaca da ağır bir hâl alır. Yorgunluk, iştah kaybı ve kiloda azalma emareleri yoğunlaşır. Hasta yiyecek yemekten kaçınır. Hastanın rengi bozulur ve anemi ortaya menfaat. Bu noktadan sonrasında bağırsak tamamıyla kapanır. Bağırsağın büsbütün kapanması ile süregelen süreç birkaç gün devam ettikten sonrasında kötü huylu tümör kitlesinin delinmesi ile bir miktar dışkı atılabilir. Fakat bu döngü adımbaşı olarak devam etmez. Birkaç defa husule ulaşan delinmeden sonrasında bağırsak yine açılmamak suretiyle tamamıyla kapanır. Bu da rahatsız olan kişinin durumunun fazlaca ağırlaşması sonucunu doğurur. Kana zehirli nesne geçişi başlar. Hasta rahatsızlığının bu zamanında hekime başvurduğunda rahatsız olan kişinin karnı açılır ve urun çıkarılıp çıkarılmayacağı sonucu alınır. Genellikle hasta bu evreye ulaştığında urun çıkarılması oldukça güçtür.

Kolon Kanserinin Tanısı

Günümüzde kolon kanseri iyileştirilmesi geçirmek rahat olmaktadır. Kolonoskobik kontrol cevabında rahatsız olan kişinin bütün bağırsağına bakılır. İnceleme esnasında folip ile karşılaşılırsa folip alınarak incelenir. Risk aşağısındaki bireyler ve folip alınan bireyler kolonoskobi ile takip edilmektedir. Doktor lüzumlu gördükçe bu işlemi tekrarlayabilir.

Bir diğer görüntüleme metodu olan sigmoidoskopi ile kolonun alt yeri incelenerek teşhis konmaya çalışılır. Ayrıca gaitada saklı kan olup olmadığına bakılır. Bunlardan diğer kolondan parça alınarak da araştırma yapılabilir.

Kolon Kanserinin Tedavi

Kolon kanserinde ameliyatsal müdahaleye başvurulur. Tümörlü olan kısım ameliyatsal metotlarla çıkarılır. Tümörlü bölümün çıkarılması cevabında bağırsağın çıkarılan yerinin üst ve alt bölümü iç içe bağlanır. Kanserin anüse hısım olması niteliğinde operasyon türü değişmiş olur. Anüs tamamıyla çıkarılarak kolon karın duvarına bağlanır.

Işın iyileştirilmesi ise kolon kanserinde kullanılmayan bir metottur; ama operasyon ondan sonra kimyasal tedavi uygulanabilir.

Kolon Kanserinden Korunma Yolları

Lifli gıdalar tüketmek kolon kanserinde koruyucu olmaktadır. Bu vaziyet meydana getirilen deneylerle de desteklenmektedir. Bol lifli besinlerin kullanımı kolon kanseri rizikosunu azaltmaktadır. Bu nesneler kanserojenlerin yoğunluğunu azaltmaktadır.

Yağlı besinlerle kolon kanserinin yoğun bir ilişkisi yer almaktadır. Yağ payı yetersiz yiyecekler tüketmek kolon kanserine yakalanma rizikosunu azaltmaktadır. Kırmızı et ve yağlı yiyecekler kullanımı de kolon kanserini çoğaltan etkenler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Düzenli kontroller yaparak kolon kanserinden korunmak mümkündür. Özelikle hemen tanı yerleştirilmesi mevzusunda tertipli denetim yaptırılması büyük ehemmiyet taşımaktadır.

Bu metotların haricinde tertipli alıştırma ve yeşil çay ile de korunma sağlanabilir. Yeşil çayın kansere aksi koruyucu tesiri olduğu düşünülmekte, tertipli alıştırma de bağırsak hareketlerini düzenlemektedir.
Kolon Kanseri Belirtileri Nedir Video izle


EmoticonEmoticon