Sıcak Su Kaynakları Nelerdir Oluşumu Vikipedi Kısaca

Türkiyedeki sıcak su kaynakları nelerdir nerededir. Sıcak Su Kaynakları nasıl meydana gelir. Sıcak Su Kaynakları nasıl oluşur? Yerkabuğundaki fay hatları üstünde yer alan kaynaklardır. Fay kaynakları da denir. Suları zeminin derinliklerinden geldiği için sıcaktır ve dış koşullardan etkilenmez. Sular geçtikleri taş ve tabakalardaki muhtelif cevherleri eriterek bünyelerine aldıkları için mineral açısından zengindir. Bu cins kaynaklara; ılıca, kaplıca, içme benzer isimler verilir.

Sıcak su kaynaklarının hususi bir çeşidine gayzer denir. Bunlar, volkanik civarlarda yeraltındaki sıcak suyun muayyen aralıklarla fışkırması ile meydana gelen kaynaklardır. Yerin derinliklerinde yer alan suların ısısı sene içerisinde çok bir farklılaşma göstermez.
Fay kaynakları volkanik ve kırıklı yerlerde ortaya çıkar. Türkiye ılıca ve kaplıca açısından varlıklı bir ülkedir. Sakarya, Bursa, Haymana, Kızılcahamam, Denizli Sarıkaya, Erzurum, İnegöl, Denizli, Yalova, Bolu, Sivas Balıklı Çermik, Afyon, Kütahya alanındaki ılıca ve ılıcalar en ünlüleridir.
Sıcak Su Kaynakları Video izle


EmoticonEmoticon