Sekel Türkleri Kimdir Vikipedi Sekelistan Nerede Haritası Tarihi

Sekeller kimdir? Romanya Macaristan özerklik isteyen Sekel Türkleri haberi ile gündemek gelen Sekel kimdir Sekel Türkleri hakkında bilgiler sunmak istedik. Sekel kültürü, külüstür toplumsal ve siyasal teşkilatlanmaları göstermektedir ki mutlaka bir Türk Boyu ile ilişkilidirler.

Sekeller, külüstür Göktürk Alfabesi’ne fazlaca benzeyen bir abece olan şahsı alfabelerine muktedirdirler.

Milli renkleri mavidir ve üstünde sapsarı bir güneşle gümüş rengi bir hilal olan bayrakları gök mavisidir. Sekellerin 6 boyu ve her boyun 4 kolu ulaştı. Birçoğunun ismi Türkçedir. Ayrıca, Sekeller Macar Ağızları konuşmalarına rağmen, dillerinde Macarcadakinden daha fazla sert bir meşhur uyumu söz mevzusudur. Yine bu hususiyet de dillerinin Türkçe ile olan alakasını göstermektedir.

Sekellerin inanışlarına göre;
453 Atilla’nın 453′te ölümü ve devamında gelen Hun İmparatorluğu’nun çöküşü ondan sonra Karpat Havzası’nda muhkem bir yere çekilen 3 bin Hun savaşçısının torunlarıdırlar.

895′te Macarlar gelene dek burada varlıklarını devam ettirdiler. Ortaçağın Macar vakayinameleri de Sekeller’in Atilla’nın torunları olduklarını ve Macarlar geldiklerinde orada bulunduklarını kaydediyor. Kültürünün külüstür unsurları ile külüstür toplumsal ve siyasal teşkilatlanmaları göstermektedir kî Sekellerin katiyen bir Türk boyu ile bağı bulunmakta. Sekeller, külüstür Göktürk Alfabesi’ne oldukça benzeyen bir abece olan şahsı alfabelerine sahip.

18.. asırda Transilvanya’yı işgal etmesinden sonrasında fazlaca büyük bir darbe aldı.

1848′de Avrupa’yı silip süpüren ihtilaller dalgası Transilvanya’ya ve Sekelistan’a da vardı. Sekeller şahsı hükümetlerini oluşturmak istediler ama Macarlar buna ters çıktı ve Sekel ileri gelenlerini Macar İhtilaline katılıp bürokrasi işlerini Macarlar’a bırakmaya ikna etti. Sekeller bunu kabul ettiler ve askeri kuvvetleri ile beraber Macarlar’a iştirak etti.

1867 Yeni Macar hükümetinin 1867′den sonrasında ilk icra ettiği işlerden biri Sekelistan’ı ve farklı olarak Sekel kurumlarını tasfiye arzulamak, şu demek oluyor ki fotoğrafı olarak Sekel milletinin varlığını bitti erdirmek oldu. Macar siyasetçileri, Bilgiozetim.com “Siz Sekeller Macarca konuşuyorsunuz, o halde Macar olmalısınız” tezini müdafaa ediyorlardı. Sekelistan’ın parçalara ayrılmasından sonrasında, alan ihmal edildi ve tutumsal olarak çöktü. Sonuç olarak bir hayli adem evladı yurtdışına göç etti. Ancak Sekeller yok olmadı ve kim olduklarını da unutmadı.

1877′de Türk-Rus Savaşı sırasında Sekeller, Türk silahlı gücüne destek olmak maksadıyla Sekel Lejyonu ismiyle bir birlik kurdular.

1990 senesinde Genç Sekeller Forumu ismi aşağısında kurulan minik fakat dirençli bir teşkilatın Macarların haddini bilmez ve yararsız yönlendirmelerine kulak asmamaları ile başladı. Toplantılarda ulusal Macar simgeleri yerine Sekellerin sembollerini ilk kere kullanmaya başlayanlar bunlardı. Genç Sekeller, Göktürk Alfabesi ile irtibat olan külüstür Sekel alfabesini tekrar canlandırdı. Yerleşim yerlerinin girişlerine bu abece ile yazılmış fotoğrafı yazılar asarak Sekellerin hâlâ mevcut olduklarını, alternatif olduklarını ve temellerini bildiklerini ortaya koydu.


EmoticonEmoticon