Sinirlenince el ayak titremesi baş dönmesi neden olur sebepleri tedavisi

Sinirlenince ellerim ayaklarım titriyor ne yapmalıyım? Kızdığım zaman her tarafım titriyor. Kısaca Aşılı sinirlilik titreme gerginlik, sinirlendiğimde başım dönüyor ellerim titriyor neden olur? Kısa özet Stres ellerde ve ayaklarda titreme baş dönmesi nedenleri hakkında bilgi vikipedi detayları şu şekilde. Titreme, gayri ihtiyari olarak tekrarlayan ince ritmik sarsılma hareketleridir. Vücudun her beraberinde görülebilmekle birlikte en fazla elleri ve başı meblağ. Zaman vakit da ayak ve bacaklarda alamet cevaplar. Ailevi olarak da görülebilen nedeni meçhul şekil titremeler, en çok rastlanan şekillerdir.

Bu cins titremeler en fazla bir fincan kaldırırken yahut el ile bir şeyi alamet ederken açık seçik duruma gelir. Hareket etmez iken ise titreme yoktur. Bu sırada baş ve ses de titreyebilir. Bazı ilaçlar ile yarar elde edilebilir. Günlük hayatın fazlaca zor olduğu şiddetli olaylarda ameliyatsal metotlar de beyin cerrahlarınca uygulanabilmektedir.

İlaçlar ve rahatsızlıklar mühim nedenler

Merkezi sinir merkezini tesir eden ilaçlar yahut rahatsızlıklar da titremelere neden olabilir. Bu rahatsızlıkların başlangıcında artan yaşlarda meydana gelen Parkinson rahatsızlığı bulunur. Karaciğer yetersizliği, alkolizm, cıva ve mermi zehirlenmesi de kritik titremelere neden olabilen rahatsızlıklar arasındadır.

Yine tiroit hormonunun kanda çoğaldığı hipertiroidi rahatsızlığının emareleri içerisinde ellerde titreme sayılır. Lityum ve kimi Depresyon ilaçları yan tesir olarak bu emareleri cevap. Gençlerde gözlemlenen titremelerin en çok gözlemlenen nedenleri ise ruhsal gerilimli ruh durumu, kafein ve içki tüketimidir.

Titreme ayrım edildiğinde neler yapılmalı?

Titreme ayrım edildiğinde hekime gidilmeden ilkin şikâyetlerin ne vakit ve nasıl geldiğine dikkatli olunması nedenin ortaya çıkarılmasına destek meydana gelecektir.

Kendi başınıza hanede yapabilecekleriniz aşağıda özetlemek gerekirse sıralanmıştır.

- Strese neden olan faktörlerin yok edilmesi kimi zaman titremenin azalmasına destek olmaktadır.

- Kola ağır bir saat veya bileklik takılması yada elde bir madde taşınması titremeleri azaltabilmekte ve daha fazla iyi denetim imkan tanımasıdır.

- Kazalardan imtina etmek için bir şey içerken bardağı veya fincanı yarım doldurmak yada kamış tüketmek güvenilir bir yoldur.

- Yeterli Uyku ve istirahat mühimdir, bu sebeple bitkinlik titremeleri çoğaltır.

- Kendi başına titremeye yol açabildiği için kahve, çay veya kolalı sıvı gıdalar benzer kafeinden varlıklı besinlerden uzak durmakta yarar bulunmaktadır.

Kendi vaziyetinde tertipli bir ritim içinde devam eden titremeler aniden şiddetlenir, ayrıca yanına diğer emareler eklenmiş olur veya taze hayatla bağdaşmaz vaziyete gelirse yine doktora müracaat etmekte duraksama etmeyiniz. El titremesi bir hayli adamın yaşamını kabusa çeviren ve iyileştirilmesi epeyce kuvvet rahatsızlıkların başlangıcında ulaşmaktadır.

Birçok alternatif sebeple husule gelen el titremelerinin büyük çoğunluğunun beyin sebepli nörolojik problemler olduğu tanınan bir reel… Küçük bir et kısmını kesmek için çatal bıçağınızla boğuşurken o bir mütenevvi egemen olamadığınız el titremeleriniz sebebiyle sofradaki tüm bakışları üzerinizde hissettiğiniz oldu mu? Ya da su içmek için elinize aldığınız bardağın okyanusta fırtınaya ele geçirilmiş tekneler benzer sallandığını?

El titremeleri her yaşta hepimiz için vereli bunaltan, tatsız, ayrıca ürkütücü bir işarettir. Ne iyi ki nöroloji profesörleri bir çok vakit el titremelerinin gerisinde kritik bir nörolojik rahatsızlığın olmadığını söylüyor ve ekliyorlar: “Parkinson rahatsızlığı veya beyin-beyincik-omurilik orijinli rastgele bir rahatsızlığa alamet edebildiği için el titremesini ciddiye almakta yarar bulunmakta!” El titremesinin tıp terminolojisindeki ismi “tremor”dur.

Farklı farklı tremor tipleri mevcuttur. Titreme kimi insanlarda “istirahat tremoru” tarzındadır, dinlenme esnasında şiddetlenir, etkinlik ile kısalır. Bilgiozetim.com, Bu cins tremorlar Parkinson rahatsızlığı ile ilişkili meydana gelebilir. “Postural tremor” adında olan tipinde ise titreme ellerin alan çekimine ters durağan bir şekilde tutulmasıyla belirginleşir. “Hareket tremoru” söylenilen tipinde ise rastgele bir gayret sırasında belirginleşen titremeler görülür.

Nedenleri fazlaca farklı

Tremor aniden ortaya çıkmış olduğu ve/yada süratle belirginleştiği, hızla şiddetlendiği hallerde mühim bir sıhhat meselesine alamet edebilir. Toksik yahut metabolik rahatsızlıklara bağlı el titremelerinde “ani başlangıç ve çabuk ilerleme” tipiktir. Karaciğerde bakır çoğalması akıbeti meydana gelen “Wilson rahatsızlığı”nda yahut “Multipl Skleroz”da gözlemlenen tremorlar da kimi zaman Parkinson rahatsızlığında olduğu benzer istirahat tremoru tarzında olabilmektedir.

Bu şekil tremorların karakteristik yapısı, muayyen bir hedefe yönelik harekete başlandığı vakit şiddetlenmeleridir. Bazı insanlarda rastgele bir hastalıkla ilişkili olmadan da ellerde titreme meydana gelebilir. Bunlar bilhassa stresle, yorgunlukla, içki kullanımıyla, uykusuzlukla ilişkilidir. Herhangi bir rahatsızlığa alamet etmeyen bu şekil titremelerin en mühim yapısı ince ve çabuk olmasıdır.

Tiroid fazlaca çalışıyorsa.

Tiroid bezinin oldukça çalmış olduğu hallerde, içki bağımlılarında alkolün terk edilmesi niteliğinde, kafein bağımlısı olanlarda kafeinin kesilmesi vaziyetinde, solunum sistemi genişleticisi olarak kullanılan soluk açıcı kimi ilaçların tesiri cevabında veya uzun vakit kortizon kullanması sebebiyle meydana gelen bu şekil el titremeleri bir çok vakit adım adım gelişir.

Alkolün terk edilmesi, tiroid bezi rahatsızlığının iyileştirilmesi, titremeye neden olan ilaçların bırakılması ekseri ehil olur. Bazen rahatlatıcı ilaçlardan (trankilizanlar), beta blokerlerden (propronalol) yararlanmak da lazım olabilir. Bilgiozetim.com, El titremeleri rastgele bir nörolojik rahatsızlığı alamet edebileceği için katiyen bir nöroloji profesörü aracılığıyla dikkatle değerlendirilmesi ihtiyaç duyulan bir şikâyettir. Herhangi bir rehabilitasyonun lüzumlu olup olmadığı kararını nöroloji profesörüne bırakmak şarttır.
El Ayak Tiremesi nedenleri Video izle


EmoticonEmoticon