2014 KPSS Kalktımı Yeni Sınav Sistemi Alımlar Nasıl Yapılacak Şimdi Ne Olacak

KPPS Neden kaldırıldı? Her kurumun kendi sınavı yapması nasıl bir sistem sözlü sınav nasıl yapılacak? Lise mezunlarına kpss kalktı mı? Orta öğrenim önlisans üniversite kpss nasıl olacak? 2014 Kamu Personeli Seçme Sınavı neden iptal edildi. Yeni personel alımları hangi kurumlar tarafından nasıl yapılacak.Kpsssiz iş başvurusu nasıl yapılacak? kpps işçi alımları nasıl olacak?
KPSS ile alakadar lüzum feysbuk makalemizden gerekse sitemiz yorumları vasıtasıyla çokça sual geliyordu. 2014 KPSS’de lise seviyesi imtihan meydana gelecek mı ? Ben Uğur AYAN, eokul-meb.com editörü ve KPSS çevresinde profesör biri olarak bu süreçte sizlere destek olmaya çalışıyoruz. 2014 senesinde lise seviyesi KPSS yapılacak. ÖSYM 2014 Sınav takvimini deklare etti ve bu takvime göre Ortaöğretim (Lise) seviyesi KPSS 2014 senesinde da yapılacak. Ortaöğretim (Lise) KPSS Sınav Tarihi 28 Eylül 2014 2014 ÖSYM imtihan takvimi belirtildi. Buna göre Lise seviyesi KPSS 28 Eylül 2014 senesinde yapılacak.
Lise düzeyinden KPSS’ye girmek arzu eden işyar adaylarının büyük bir merakı bitmiş oldu. Ortaöğretim Düzeyinden işgören Alımı Neden Az Oluyor Geçtiğimiz günlerde meydana getirilen KPSS tercihlerine bakacak olursanız lise seviyesi memuriyet ekibi epeyce kısıtlıydı. Sonuç olarak, KPSS puanı yaklaşık olarak 95′in aşağısında olan hiç bir ortaöğretim mezunu işgören talibi atanamadı. Şu noktaya ulaşmak isterim, amme kuruluş veya kuruluşları onca önlisans ve lisans mezunu aday mevcutken ortaöğretim mezunu bir kişiyi işgören olarak elde etmek istemiyor.
Bu hali bir işveren gözüyle de değerlendirebilirsiniz. Siz olsaydınız , işyerinizde bir lise mezunu mu aksi taktirde üniversite mezunu mu işletmek isterdiniz. Görüleceği suretiyle fazlaca kalifiye personel istemesinden ötürü ortaöğretim mezunları ikinci tasarıda kalıyor. Diğer bir husus ise, hükümetin bunca üniversite mezunu işi olmayan gezerken, lise mezunlarını işgören yaparak kamuoyunda oluşturulmaya çalışılan “üniversiteli ergenler işi olmayan” tartışmalarına taraf olmamak. Bu tartışmaların yoğunluğunu birazcık da olsa aza indirgemek.
Hatırlayacağınız suretiyle 2012 KPSS’den ilkin de Ortaöğretim seviyesi KPSS yapılacak mı yapılmayacak mı biçiminde sualler soruluyordu. Bu tartışmalar daha fazla o zamandan başlamıştı bununla birlikte 2012 KPSS’de lise seviyesi KPSS yapılmış oldu. Geçtiğimiz sene, bir Bakan da 2012 senesinde Ortaöğretim mezunlarına yönelik bitirecek defa KPSS imtihanı yapılacağını esasen belirtmişti. Ancak, ÖSYM’nin açıklamasına göre 2014 senesinde da Ortaöğretim seviyesi KPSS yapılacak.
Son 2014 KPSS Sınav Tarihleri Şöyle :
KPSS Ortaöğretim/Önlisans (Önlisans Düzeyi): 27 Eylül 2014
KPSS Ortaöğretim/Önlisans (Ortaöğretim Düzeyi): 28 Eylül 2014 


EmoticonEmoticon