23 Nisan 2016 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Google Doodle Vikipedi

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
April 23 Children's Day İnfo Vikipedi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Anlamı hakkında bilgi kısaca, 2015 23 Nisan Çocuk Bayramı nedir? 23 Nisan Neden kutlanır ne anlama gelir. Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin resmî dinlence günlerinden ve milli bayramlarından bir tanesidir. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk reisicumhur Mustafa Kemal Atatürk tarafınca yeryüzü evlatlarına hediye edilmiştir.

Bu bayram, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının birinci senesinde kutlanmaya başlanan 23 Nisan Millî Bayramı ve 1 Kasım 1922'de saltanatın kaldırılmasıyla, evvel 1 Kasım olarak biri olan, sonrasında 1935'te 23 Nisan Millî Bayramı'yla birleştirilen Hâkimiyet-i Milliye Bayramı ile Himaye-i Etfal Cemiyeti'nin 1927'de duyuru etmiş olduğu ve birincisi Atatürk'ün himayesinde tertip eden 23 Nisan Çocuk Bayramı'nın spontane birleşmesiyle oluştu. 1980 darbesi zamanında Milli Güvenlik Konseyi, bu bayrama resmî olarak "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" ismini verdi.

Hakimiyet-i Milliye Bayramı (başlanlarda 1 Kasım, sonrasında 23 Nisan), saltanatın kaldırılışının ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunu oluşturan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının üstünlüğü padişahtan alıp halka vermesini kutlamak gayesini taşırken, Çocuk Bayramı harp esnasında babasız ve öksüz kalan fakir evlatların bir bahar festivali ortamında sevindirmek gayesini taşımaktaydı. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, UNESCO'nun 1979'u Çocuk Yılı olarak duyurmasının akabinde, TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği'ni başlatarak, bayramı enternasyonal düzeye taşımıştır.  Günümüzde bayrama bir hayli ülkeden çocuklar katılmakta, muhtelif gösteriler hazırlanmakta, okullarda törenler ve muhtelif etkinlikler düzenlenmektedir. Ayrıca 1933'te Atatürk'le başlamış olan evlatları makama kabul etme ananesi çağımızda evlatların kısa müddetliğine yönetim kuruluşlarının başındaki memurların yerine geçmesi tarzında devam etmektedir.
Buradan En güzel 23 Nisan Şiirleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

Sponsorlu Bağlantılar

0 yorum:

Yorum Gönder

Google+ Followers

Bağlantılar