Adalet bölümünde savcılık hukuk nasıl geçiş yapılır şartları sınavları tarihleri

Adaletten hukuka geçiş nasıl yapılır? adalet meslek yüksek okulundan hukuk fakültesine geçiş hakkında bilgi. Adalet bölümünden hukuka geçiş Adalet bölümünden hukuk fakültesine geçiş şartları nelerdir? Dgs hukuk 3 sınıftan başlatan üniversiteler hangileri? Adalet bölümü dikey geçiş bölümleri puanları not ortalaması başarı sırası vs..

Kullanıcı yorumu; Ben şu anda eşitlik myo öğrenci olarak okumaktayım. Şu andaki tek amacım hukuk fakültesine geçiş yapmak.Bu durum olası, yalnız belirli şartları yer almakta. DGS'de okuldan gelen bir not mevcut bu puanda okul başarısına göre değişiyor. Harici olarak svan puanı ve etki siyetersiz olan Öğrenci Seçme Sınav, ÖSS puanı da hesaba katılarak hukuk fakültesine geçiş yapılıyor. Zor bir imtihan olmasına rağmen okuduğum fakültede geçtiğimiz sene 3 kişi hukuk fakültelerine geçiş yaptı.

ORHAN AKMAN

Öncelikle Örgün Öğretim yada Açıköğretim Öğretimden Adalet/Adalet Meslek Yüksekokulu mezunu olmanız gerekli. Hukuk Fakültesine cidden geçmeyi düşünüyorsanız averajınızın da devasa yükseklikte olması sizin fakülteye girişinizi kolaylaştıracaktır. Adalet kısmından Hukuk Fakültesine geçmiş biri olarak Adalet kısmını 3,25 mezuniyet belgesi notu ile bitirdim ve DGS(Dikey Geçiş Sınavı) dan bana 80 üstünden 69 Başarı Puanı meydana. Yani 3,25 değilde 3,70-3,80 averaj getirmeniz sizin yararınıza meydana gelecektir. Durun dahası da bulunmakta iş ancak okul puanını yüksek getirmekten ibaret değil emin olun tekrar kendimden misal vereyim 64 Matematik 61,5 Türkçe neti yaptım DGS sınavında 2012 senesinde. Türkiye 548. si oldum fakat bütün yönetim üniversitelerini tecih ettim hemen sonra da hususi üniversiteleri sıraladım. Ve ne oldu biliyor musunuz?

Hiçbir yönetim üniversitesine yarleşemedim %50 burslu olarak Özel İstanbul Kültür Üniversitesi’ne bununla birlikte girebildim. Bunu afaki ötürü anlatıyorum. Arkadaşlar rakipleriniz oldukça dişli emin olun tabip,muallim, mühendis benzer meslek erbabları içlerinde hukuk okuma azmi ile bilhassa açıköğretim Adalet kısmını tamamlayıp imtihana giriyorlar. Bundan ötürü oldukça sıkı ders emek vermek gerekli. Gerekirse akşam,gündüz….

Gelelim hangi üniversite mevzusuna. Eğer bir işiniz aksi taktirde ve derslerin hepsini takip etme imkanınız mevcutsa kanımca Devlet Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazanacak kadar ders uğraşın. İnanın bir meslek sahibi olupta yönetimi kazanalar derslerden hep kaldı, geçemiyorlar bir çeşitli.(Nedeni dersleri takip edememeleri ve hocalarında imtihanda sağlam sual sorması)

Yok şayet bir meslek sahibi iseniz bana sorarsanız devletle uğraşmayın en güzeli verin hususi üniversiteye ücretinizi yada burslu da okuyabilirsiniz seçenek sizin (Kıbrıs Üniversiteleri %100 burs veriyor DGS talebelerine) estetik estetik derslerinizi geçin okulu bitirmiş olun. İnanın sınıfımda 37 yaşlarında meslek sahibi bir abimiz mevcut İstanbul Hukuk Fakültesini kazanmış fakat dersleri geçemediğinden(Bu arada İstanbuk Hukuk ders geçme notu 50 dir) okulu bırakıp özele ulaşmış şu lâhza averajı 2,80 dolaylarında, derslerini de geçiyor.

Diğer bir mevzu hususi seçeceksiniz fakat hangisini seçeceksiniz? Evet burası fazlaca mühim dostlar ben başıma geleni anlatayım ve talep eder bana hak verin arzu ederseniz vermeyin seçenek sizin. Sınav notum açıklandıktan sonrasında tüm İstanbul içerisindeki hususi üniversiteleri aradım kaçıncı sınıftan başlatıyorsunuz diye, İstanbul Kültür ve İstanbul Beykent üniversiteleri 3. sınıftan başlattıklarını söylediler. Ben de İstanbul Kültür Üniversitesi’nin ismi daha da popüler olduğundan yönetim üniversitelerinden sonrasında ilk tercihimi buraya yaptım ikinci tercihim Beykent Üniversitesi,3. tercihim Aydın Üniversitesi ve 4. tercihim ise Fatih Üniversitesi idi. Sonuçlar belirtildi ve Kültüre kayıt oldum. Bir dostum da benimle aynı tercihleri yapmış oldu ve o da happy wheels Beykent Üniversitesi’ne kayıt yaptırdı. Bu arada ben 278,22 not almıştım dostum ise 270 not almıştı.

Okul Dönemi Başlıyor….

Okullar açıldı ve açıköğretimden Ders muhteva belgelerini alıp okullarımıza teslim ettik ve merakla hangi derslerden muaf olduğumuzu merak ediyorduk. Derken dostum Roma Hukuku ait bütün belirlemeli derslerden muaf oldu Beykent Üniversitesinde, 3. sınıfatn başladı ve olsa olsa kaç dersi kaldı vereceği biliyor musunuz? Sadece 32 tane şu demek oluyor ki devre başına 8 er dersten 2 senede hukuk fakültesinden mezun meydana gelecek. Bu arada Beykent te çan eğrisi sitemi mevcut.

Gelelim bana, beni ancak 34 krediden muaf tuttular ve sözde 3. sınıftan başlıyacak olan ben aniden kendimi 1. sınıfta buldum. Tüm DGs ile gelen öğrenciler şoktaydı ayrıca bir dostum dava açtı üniversiteye sonucunu bekliyoruz. Okuldan mezun olabilmek için 240 krediyi doldurmak gerekli ve emin olun bilemiyorum kaç senede dolduracağımı. Derslerde çan sistemi yok fakat çalışınca geçersiniz.

Burada bahsetmek istediğim ne miktarda fazlaca çalıştığınız kadar istikametli tercihte yapmanız oldukça mühim. Ben arkadaşımla aynı yerde okumak istedim tercihleri ona göre yapmıştım fakat nasip o halinden hoşnut ben ise değil. Neyse bulunmaktadır her işte hayırlı diyor ve burada kesiyorum.

Ücretlere gelecek olursak Özel Aydın Üniversitesi %100 burslusu bulunmakta, Ben Kültüre 11280 veriyorum, dostum Beykent e 10900 veriyor. Ücretler not düştükçe artmaktadır. Örnek Koç Üniversitesi 36000 dolaylarında fakat net olarak sıradan düşük. Kıbrıstan yana tercihinizi yapmış olursanız %100 burslu olarak yerleşebilirsiniz mesela ben yerleşebilirdim fakat bir de oraya git gel harcamasını da adisyon faktörüz yararınıza meydana gelecektir.

Ben elimden geldiği kadar her insana destek olmaay çalışıyorum emin olun beni haftada 3 fert tanıdık tanımadık katiyen arar ve Hukuk fakültesine geçişi merak ederler. Siz de aklınıza takılan sorularınızı buradan paylaşın bizlerde araştırıp yardımcı olmaya çalışırız. Adalet bölümünde savcılık hukuk fakültesine geçiş konusunda ayrıca bilgisi olanlarda paylaşırsa daha faydalı olur.


EmoticonEmoticon