Bilekte Sinir Sıkışması Parmak Atması Seyirmesi Karpal Tünel Sendromu

Baş parmağım atıyor ne yapmalıyım? Parmak atması neden olur? Parmak atmasının nedenleri hakkında bilgiler. Sinir sıkışması nedir? Sinir Sıkışması nasıl geçer tedavi yöntemleri nelerdir. Parmak atmasının nedenleri nelerdir? sorularına yanıt veriyoruz. Elimizdeki kasların emek harcaması ve duyusunun algılanması 3 tane sinir aracılığıyla sağlanır. Bu sinirlerin en büyüğü Median sinirdir. Median sinir el bileğinin orta bölgesinde ve el ayasının olduğu yüz bölgesinde bir tünel içinden avuç içerisine girer. Median sinirin bu tünelde sıkışmasının ‘Karpal Tünel Sendromu’ olarak tanımlanır. Sinirin sıkılması tünel içinde tazyikin çoğalmasına yada tünelin darlaşmasına bağlı husule gelir.

Özellikle uzun süreler tek şekil el işi yapanlarda gözlemlenen bir hastalıktır. Özellikle uzun soluklu klavye kullanması, eldeki tendonların kalınlaşmasına ve buna bağlı sinir üstünde bası oluşmasına neden olmaktadır. Ayrıca müzikle uğraşanlar bilhassa piyano ve kalın telli parmakla çalınan müzik aletleri kullananlarda az aralıklarla ortaya çıkmaktadır. Ayrıca şeker rahatsızlığı, romatoid artrit, hipotroidi, çok fazla şişmanlık, gut benzer başka farklı olarak rahatsızlıkların tesiriyle de meydana gelebilir. Gebelik devrinde de bu rahatsızlığa sık karşılaşılır.

Hastalarda ilk rastlantılar elde dermansızlık, acele yorulma ve bilhassa ilk 3 parmakta karıncalanma hissidir. Bilgiozetim.com İlerleyen zamanlarda sızı şiddetlenirken parmaklarda uyuşmaların başlar. Ağrı ve uyuşukluk hissiyatı ekseri akşamları daha fazla şiddetlidir. Çok ilerlemiş olaylarda baş parmak çevrenindeki kaslarda menzile ve buna bağlı başparmakta dermansızlık meydana gelebilir.

Tanı için doktorunuzun yaptırtacağı EMG testi (Elektromiyografi) ile teyit edilir. Tedavide ilk basamak el bilek hareketlerinin kısıtlanması ve antienflamatuar ilaç kullanılmasıdır. muhtelif fizik iyileştirme uygulamaları ve kortikostreoid enjeksiyonları hemen dönemdeki rahatsızlarda yararlıdır. Karpal tünel sendromunun emin iyileştirilmesi, ameliyatsal olarak el bilek tünelinin gevşetilmesi ile sağlanır. Sinir üstündeki basının uzun zaman kaldırılmadığı rahatsızlarda, sinirlerde geri dönüşümsüz hasarlar oluşabileceği unutulmamalı ve ameliyatsal iyileştirme için rahatsızlığın oldukça ilerlemesi beklenilmemelidir. Ameliyat ekseri ancak kolun uyuşturulması ile yapılmakta ve rahatsız olanlar aynı gün hanelerine dönebilmektedir.
Sinir Sıkışması 10 Dakikada Çözüm Video izle


EmoticonEmoticon