Çevresel Sinir Sistemi Nedir Kısaca Tanımı Vikipedi Resimli Video Anlatım

Çevresel Sinir Sistemi Nedir mevzusundaki makalemizi sizler için hazırladık. Beyin ve omuriliğin beden içinde yayılmış durumdaki kolları çevresel sinir sisteminin elemanlarıdır. Beyin 12 çift, omurilik 31 çift olarak bedene dağılır.<br />
İç uzuvlarımız ve bütün dokularımıza ulaşan bu sinir şebekesi yardımıyla buyrukları alabilir ve ona göre hareket edebiliriz. 31 çift sinirden 8 adedi boyun, 12 si meme, 5 sırt , 5 bel ve 1 kalça kesiminde bulunmaktadır. 5 duyu uzvumuz da dahil olmak suretiyle bütün mesajları ve ikazları etrafsal sinir sistemi ile algılarız.

Çevresel sinir sistemi (ÇSS), beyin ve omurilik haricindeki sinirler ve gangliyondan kaynaklanır. ÇSS'nin anne işlevi, merkezi sinir sistemi (MSS) ile uzuv ve uzuvlar boşluğundaki iletişimi (bağlantıyı) sağlamaktır. Omurga ve kafatası benzer kemiklerle yada kan-beyin bariyeri ile muhafaza altına alınan MSS'nin tersine ÇSS'nin koruması yoktur. Bu yüzden toksinler ve mekaniksel hasarlara maruz kalabilir. Çevresel sinir sistemi, somatik sinir sistemi ve özerk sinir sistemine ayrılır. Bazı metinli basında bunlara duyu sistemi de ait edilir. Ayrıca ÇSS, sinir sisteminin bir parçasını meydana getirir.

Optik (Optic) olarak isimlendirilen II. kraniyal sinir hariç farklı olarak kraniyal sinirler ÇSS'nin bir parçasını meydana getirir. İkinci kraniyal sinir, tam bir etrafsal sinir değildir, ama bozuculuk beynin bir parçasıdır. Kraniyal sinir gangliyonu MSS'de başlar. Bununla beraber geri kalan onbir kraniyal sinir aksonları beyne uzanır. Bu yüzden bunlar ÇSS'nin bir kısmıdır.

Sinirleri telefon kablolarına benzetebiliriz. Sinirler vücudumuzdan aldıkları iletileri beyne taşır. Bilgiozetim.com Vücudun içerisinde yada platformda husule gelen ve bünyede muayyen bir reaksiyona neden olan fizyolojik, kimyevi yada biyolojik etkilere uyarma denir. Uyarılar duyularımızda yer alan hususi hücrelerle içerler. Alınan uyarma, sinirlerle merkezi sinir sistemine menkul. Uyarılar sinir gözeneklerinde kimyevi yada elektriksel farklılaşmaya neden olur. Bu farklılaşmaya uyartı iletisi denir. Uyartı iletisi merkezi sinir sistemine iletilir. Mesaj için meydana gelen yanıt kaslara, organlara ve ifraz bezlerine sinirler ile iletilir. Uyartı iletisi beyinde nitelendirilir ve uyarıya ters bir yanıt kaynaklanır. Oluşan yanıt tekrar sinirlerle uzuv yada yapılara iletilerek uyarıya reaksiyon cevaplar.
Çevresel sinir sistemi ne işe fayda mevzusundaki yorumlarınızı hemen paylaşabilirsiniz.
 Çevresel Sinir Sistemi Nedir Video izle


EmoticonEmoticon