Damak Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer Tedavisi Damak Şişmesi İltihabı

Damak Şişmesi Nedir Damak Neden Şişer Damak neden ağrır acır 2014 Çoğumuzun başına gelen Damak Ağrısı Nedenleri ve bununla birlikte oluşan Damak şişmesi hakkında bilgiler vermek istedik yazımızın devamında damak şişmesi nedenleri ve damak ağrısı tedavi yöntemleri ile ilgili bir çok ayrıntılı kısa öet bilgiler edine bilirsiniz. damakta yara tedavisi üst damak şişmesi ve aynı şekilde yanak şişmesi nasıl geçer
Bazen bu hastalık*bendede*görülüyor bu hastalık ve malesef birşeyleri yemekte inanılmaz biçimde güçşül çektiriyor. Bu yüzden bu mevzu hakkındaki internette bir dizi incelemeler yaptım ve lüzumlu detayları bulduğuma inandım, Bu mevzu ile alakalı sizlerede bulduğum detayları aktaracağım Değerli turkax.com kullanıcılarımız…

Aft ağız içinde yaygın olarak yanak ve dudak mukozasında, dil üstünde, yumuşak damakta, farenkste, diş eti üstünde gözlemlenen cansız sarı-al vaziyete ile çevrili fazlaca sızılı ülserleşmiş lezyonlara verilen addır. Toplumun %18-20 yetersiz yahut oldukça aft problemi ile karşılaşmaktadırlar. Bayanlarda fazlaca sık bir halde izlenmektedir. Aft ekseri tek olarak seyretse de aynı anda birkaç kesimde aniden izlenim işaret ediyor.

Aftın oluş sebebini saptamak için muhtelif inceleme yapılmıştır. Ancak aftın meydana gelişini hızlandırıcı ve seyrini kötüleştirici bir hayli unsur unsur saptanmasına rağmen oluş sebebi tümüyle belirlenememiştir.
Bu nedenle aft meydana gelişini hızlandıran ve geçmesini geciktiren nedenlerden anlatmak olasıdır.
Aft meydana gelişinde hangi etmenler mühimdir?
* STRES

Günümüzde migren, yüksek kan basıncı ve gastrit benzer bir hayli rahatsızlığın sebepleri içerisinde biri olan bunalım aft oluşmasının en mühim sebeplerinden biridir.

Hanımlarda premenstural stres(tane evveli devre) de aft meydana gelişini hızlandıran faktörlerdendir.

* YİYECEKLER

Turunçgiller, sirke, turşu, patates cipsi, iyotlu ve baharatlı çerezler benzer ağız mukozasını tahribat edebilen besinler aft meydana gelişini hızlandıran mühim etmenler içerisinde sayılmaktadır.Bunların peşi sıra kimi bünyeler için alerjik olabilen abanoz buğday, çavdar, arpa, çikolata, fındık, kabuklu deniz hayvanları, soya, domates, kimi patlıcan, elma, incir, peynir benzer yiyecekle.de aft meydana gelişini hızlandırırlar.

* TRAVMA

Yanak dil dudak ısırma, katı yemeklerin tahrişi ve yumuşak olmayan diş fırçalama işlemleri ve iyi adapte olmayan protezlerin sebep olduğu vuruklar aft için müsait yerin oluşmasına destek olurlar.

* DİŞ MACUNU

Diş macunlarının ağartma niteliğini çoğaltmak için köpük yapıcı olarak yapılarına katılan "sodyum lauryl sulhate" ( SLS ) sümükdoku gözeneklerinin yıkımını çoğaltan tahribat edici bir kimyasaldır. SLS bu yapısı ile aft oluşumu üstüne doğrudan müessir olan bir materyaledir.

Özellikle aft problemi olan insanların kullanabilmesi için çağımızda daha da yetersiz miktarda (%1.25) SLS ihtiva eden diş macunları üretilmektedir. (Tom's of Maine Natural Toothpaste , Oral-B Sensitive Fluoride Toothpaste.)

* SİSTEMİK HASTALIKLAR

Behçet Hastalığı: Genital ülser, konjuktivit, retinit, lokositoz benzer, bir hayli sistemik emareler beraberinde ağız içinde meydana gelen tekrar edici aftlarla şahsını gösteren bir rahatsızlıktır.

Birçok malign ve otoümmin hastalıklarla beraber de tekrar edici aftlar görülebilmektedir.

* DİĞER NEDENLER

B12 vitamini ve demir noksanlığı,sigara içme, tütün çiğnemenin benzer alışmışlıkların de aft oluşumuna katkıda yer alan mühim etmenler olduğu tanınmaktadır.
yukarı
Tedavi

Aftlar rastgele bir iyileştirme uygulanmasa da ekseri 7-10 gün sonrasında spontane iyileşmektedir. Aft problemi ile yüz yüze olanların aşağıda sıralanan işlemlerden birini veya birkaçını uyguladıklarında daha da kolay bir periyot geçirmeleri olasıdır:

Ağrıyı aza indirgemek ve iyileşme dönemini kısaltmak için:
* Sıcak, asidik ve tahribat edici besinlerden kaçınılmalır.

* "2% hydrogen peroxide" solusyonuna batırılan pamuk veya gazlı bez ile aft kesimi temizlenebilir.

* Su ile karbonat bileşiğinden hazırlanan ince yapılı bir merhem aft üstüne sürülebilir.

* Yarım fincan suya yarım kaşık iyot takviyesi ile elde edilmiş solusyonla gün içerisinde 3 kere gargara uygulanabilir,

* Yemeklerden ilkin aft kesimine "xylocaine" solusyonu yahut ağız için hazırlanmış anestezik losyonlar tatbik edilebilir.

* Aft üstüne tatbik edilecek "orabase", "Gly-oxide", "Cankaid","Ambesol" benzer ağız içi losyonlar yapılabilir.

* "sucralfate" tableti serin suda eritip gargara uygulanabilir.

* Özellikle aftı başlangıç esnasında "tetrasiklin" tableti suda eriterek elde edilmiş solusyon ile gargara etmek aftın çok gelişmesini önüne geçer ve sızıyı azaltır.

* Gene aftın başlangıç aşamasında kesime bir topikal steroid "%0.1 lik triamcinalone" yapılması veya steroidli bir gargara "betamethasone syrup" ile gargara etmek aftın çok gelişmesini önüne geçer ve sızıyı azaltır.

* "Chlorhexadine" gargaralar iyileşme dönemini kısaltır.

*
"Tetrasiklin" şurup la hazırlanan 12,500 unite "nystatin", 1.25 mg "diphenhydramine", ve 0.25 mg/m "hydrocortisone" bileşiği 'shotgun' solusyonu olarak kullanılabilir.
yukarı

AFT (canker sores=mouth ulcers) ile UÇUK (fever blisters=cold sores) boşluğundaki değişiklikler:
Aft ile uçuk ekseri aynı emareleri gösterdikleri için birbirleri ile karıştırılabilmektedir. Ancak aralarında bir hayli esas değişiklik bulunmaktadır:
AFT

1. Kesinlikle ağız içersinde meydana gelir.

2. Bulaşıcı değildir.

3. Aftın oluşmasına virüsler sebep olmaz.
UÇUK

1. İçi su toplamış ufak kabarcıklar (blisters) biçiminde başlar.

2. Nadiren ağız içinde olsalar da ekseri ağız haricinde husule gelirler. Aft ağız içinde bütün yerlerde olabilmesine rağmen uçuk ekseri ağız içinde damak tavanı benzer durağan yerleri meblağ.

3. Bulaşıcıdır.

4. Virüsler tarafınca gerçekleştirilir.
UÇUĞUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Uçuk çıkmadan evvel kendini gösterir (0-24 saat evvelce); karıncalanma, kaşınma, yanma, ağrıma hissedilir. Bunu o coğrafyanın kızarması, şişmesi ve hemen sonra da içi akışkan dolu kabarmaların ortaya çıkışı semboller. Bu kabarcıklar konuşurken, gülerken, yiyip içerken acı ve ızdırap cevap. Zamanla kuruyup çatlar, sızıntı yapar ve açılarak görüntüyü bozan çirkin bir yara vaziyetine gelir.
yukarı
NASIL BULAŞIR?

Uçuk, ön kısım emareleri ile aleni yaranın kapanması zamanı içerisinde bulaşıcıdır. Uçuğu olan bir ferdin kullandığı, havlu, fincan, çatal, kaşık vb. eşyalardan ve uçuklu ferdin öpmesi akıbeti bulaşır. Uçuk virüsü (Herpes simpleks) Bilgiozetim.com ile adem oğlu ekseri ilk kez küçükken (0-5 yaş) tanışır. Uçuğu olan akraba bireylerinden birinin ?evgi dolu?öpücüğü cevabında uçuk virüsü bedene girer. Çoğunlukla ayrım edilmeyen minik kızarmalar tarzında görülür; ağız içi, diş etleri ve dudaklar enfekte olur. Ama bazı kırılgan bünyelerde kritik iltihap biçiminde görülebilir.

DİKKAT! UÇUK BULAŞICIDIR!
* Uçuğa dokunulmamalıdır. Dokunulursa eller fazlaca iyi temizlenmelidir.

* Bayanlar makyajlarını çıkarırken bilhassa oldukça dikkat etmelidirler. Kesinlikle gözlere dokunulmamalıdır.

* Özellikle bebekler, çocuklar ve başka insanoğlu öpülmemelidir.

* Uçuklu adamın kullandığı havlu, fincan, çatal, kaşık vb. eşyalar ayrılmalı ve başkalarının kullanmasına destur verilmemelidir.

* Yerken, içerken kullanılan materyaller bilhassa çocuklar ile paylaşılmamalıdır.

* Uçuk ve uçuk yarasının sert tabakası ile oynanmamalıdır. (Parmaklara uçuk virüsü bulaştırırken, uçuk yarasına da farklı olarak mikroplar bulaştırılmış olur.)
yukarı
NİÇİN NÜKSEDER?

Uçuk virüsü (Herpes simpleks) bedene girip ilk iltihabı yaptıktan sonrasında o kesimdeki isnir düğümüne girip yerleşir ve beğenilmeyen bu konuk, bedenin cılız düşmüş olduğu hallerde artar ve uçuk menfaat.
* Stres

* Aşırı bitkinlik, uyku düzensizliği

* Aşırı güneş ışığı ve UV ışınları

* Diğer iltihaplanmalar

* Adet devri, gebelik benzer hallerde virüs etkin vaziyete geçebilir.
KONTROL EDİLEBİLİR Mİ?

Öncelikle uçuğun nüksetmesine neden olan hallerden sakınmak icap eder. Örneğin bunalıma alakalı olarak gelişir ise; stresimizi azaltacak gevşeme tekniklerini öğrenmek. Yorgunluk ve uyku düzensizliği neden ise; dinlenmek ve iyi uyumak. Güneş neden oluyor ise; dudaklar için savunucu losyon yahut yüksek savunma faktörlü güneş yağı tüketmek ve şapka ile suratı güneşten korunmak icap eder. Tüm alınan tedbirlere karşın uçuk yeniden de nüksedebilir.

Ön emareler (karıncalanma, kaşınma, yanma, ağrıma) hissedildiğinde o noktaya kısa aralarla antiviral bir uçuk losyonunu yürütmek icap eder. Uçuk ya asla çıkmayacaktır yahut çıksa dahi hafifçe seyredecektir.
yukarı
EN ETKİLİ ŞEKİLDE NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Önceden kimi nesne ve ilaçlar uçuğun verdiği hastalığı aza indirgemek için kullanılmıştır:
* Alkol ve antiseptik ilaçlar, Uçuğun üstündeki parazit iltihabının büyümesini önüne geçer

*
Ağrı kesici ilaçlar; Uçuğun neden olduğu sızıyı azaltır.
* Buz yürütmek; Ağrı azaltılabilir
* Oysa çağımızda müessir iyileştirmede kullanılan antiviral uçuk losyonları, ciltten geçip uçuk virüsüne (Herpes simpleks) etki yapar ve cilde tahribat vermelerini önüne geçer.
KİMLER ÖZELLİKLE RİSK ALTINDADIR?
* Sık sık yada uzun soluklu olarak uçuk çıkıyorsa (Örneğin hastalığın iyileştirmeye karşın 10 günden fazlaca uzun zaman devam ediyorsa)

* Uçuk, bir bebekte veya 6 yaşından minik bir çocukta çıkmışsa

* Dudak, ağız ve burun çevrenizin dışındaki gövde kesimlerinde, bilhassa de gözlerinizde, parmaklarınızda yahut cinsi organınızda uçuk çıkmışsa

* Uçuk ile beraber baş sızısı, ateş ve adale sızısı benzer farklı olarak şikayetleriniz mevcutsa

* Uçuk sarı senkronda iltihaplı ise

* Bağışıklık sisteminizi baskı dibine platform ilaçlar, mesela kortizonlu ilaç kullanıyorsanız

* Bağışıklık sisteminizin zayıflığı (doğrusu bulaşıcı hastalıklarla savaşım etme gücünüzün azalmış olması) sebebiyle tıbbi denetim altındaysanız.


EmoticonEmoticon