Mazbata Nedir Mazbata Ne işe Yarar Mazbata Nasıl Alınır

Mazbata ne demek? Mazbata almak ne demek nasıl oluyor? 2014 Yerel Seçimlerle gündeme gelen yeni Belediye Başkanları mazbatasını aldı, göreve başladı, haberleriyle merak konusu olan Mazbata hakkında bilgiler aktaracağız. Mazbata: Arapça orijinli bu kelime, Osmanlı'dan buyana kullanılıyor. Resmî yazışmalarda 'mazbata' olarak isimlendirilen kelime.

Mazbatada, milletvekilinin ismi, doğum bölgesi, mesleği benzer malumatlar yer ediniyor. Üç nüsha olarak tertip ediyor. Bir nüshası mümessile veriliyor, biri YSK'ya gönderiliyor, öteki ise il seçim heyetinde kalıyor. Bilgiozetim.com Vekiller, seçildiklerine değin bu belgeyi, il seçim kurullarından alıyor. Belgede il seçim heyeti başkanı ve mensuplarının imzası yer alıyor. Mazbatasını çevre temsilci Meclis'te kaydını yaptırıyor. Ardından mebus olduğuna değin hüviyet kartını alıyor.


Mazbata kelimesi, daha fazla genel seçimlerin hemen sonra duyulsa da sadece milletvekilleri tutanak almıyor. Cumhurbaşkanı, belediye başkanları, Danıştay, Sayıştay ve Yargıtay üyeliği benzer sorumluluklara seçilenler de tutanak ile göreve başlıyor.


EmoticonEmoticon