Postmodern Darbe Nedir Nasıl Olur Postmodern Darbe Ne Demek

Son zamanlarda tv ekranlarında haberlerde sıkça duyduğumuz Başbakan Erdoğan'ın bahsettiği Post modern darbe neye denir sizlere aktaracağız. Post modern darbe nasıl olur? veya postmodern darbe nasıl neden yapılır vikipedi detayları yazımızın devamında sizlere sunulmuştur.

Postmodern darbe, askeri yönetimin sivil yönetime aksi direkt tesirde bulunmadan meydana getirdiği darbe biçimidir. Bu cins darbelerde, askeri bir yetkilinin o sırada hasta olunan rastgele bir (ekonomik, toplumsal, siyasi) vaziyet üstüne izahlar yapması, askerlerin hoşuna gitmediğini ifade ederek iktidarı uyarması yada birkaç askeri unsurun üzeri kapalı eylemde yer alması ile gerçekleşir.

Türkiye senesinde oldukça fazla platform kendilerinin hasta olduğu ve ama şahsı kuvvetleriyle değiştiremeyeceklerini düşündükleri devlet problemlerinin düzeltilmesi için ordudan medet ummuştur. İşçilerin hak arayış maçı yoğunlaştığında anamal ve iş çevrelerinin, etnik bölücülük arttığında ırkçı tutucu çevrelerin ve Şeriat'a ve dinci yönetime ters kendilerini Laik/Kemalist olarak nitelendiren kimi çevrelerin, askerlerin Devlet idarenine müdahalede bulunmasını istediğine, ayrıca desteklediğine şahit olunmuştur. Bu iç dinamikler beraberinde dış etkilerin ve yönlendirmesinin de bu darbelere tesiri büyüktür.

Yukarıdaki misallerden de yola çıkarak, devletin yapısını ve rejimin sıfatını değiştirecek fiil veya durumlarn varlığı mevzusunda bir tehdit değerlendirmesi icra eden erler, ilk olarak MGK benzer kanunsal kurumlarla siyasal iktiarı uyarır ve tedbr alınmasını talep eder. Eğer önlem alınmadığını, ayrıca var olan tehdidin meydana gelmesinde hükümetin de bizzat desteğini veya ihmalini görüyorsa, erler, Bilgiozetim.com yeryüzünün geldiği bu devirde hükümet darbesi inşa yerine, muhtelif sivil ahali kurumlarının da devreye girmesini sağlayıp hükümeti önlem almaya yahut çekilme etmeye zorlar. Bazen medya kanalıyla meydana getirilen izahlar, kimi zaman alçak uçuş icra eden askeri jetler yada o bölgeden hafta korunaklı araçlar, sivil iktidar tarafınca bir bildiri olarak algılanır ve hükümet çekilme eder.

Türkiye'deki 28 Şubat vakası, bir çok profesör aracılığıyla postmodern darbe olarak benimsenir. Verilen reaksiyonlar, Sincan'dan tankların geçmesi ve Milli Güvenlik Kurulu'nda hükümetin istifaya zorlanması akıbeti erler, iktidara el koymadan sivil iktidarı şahsı istediği noktaya getirmiştir.

Pekçok yazar ülkenin esas meselelerine kırılgan ve kuvvetli Demokratik Kitle Örgütlerinin (sivil Toplum) olmaması sebebiyle, bu gibi durumlar konusunda karşı karşıya geldiğimzi ifade etmektedir.
 Postmodern Darbe Nedir Video izle


EmoticonEmoticon