Su içmenin faydaları zararları günde kaç bardak su içilmeli

Su içmek faydalı mı? 2014 Su içmek zararlı mı? Su içmenin zarları nelerdir. Su içmenin faydaları nelerdir? Neden su içmeliyiz. Su içmezsek neler olur? Su, adem oğlu bedeni için vazgeçilmezlerden bir tanesidir. Vücudumuzdaki bir hayli muamele için lüzumlu olduğu benzer, muhtelif metabolizma faaliyetleri için de vazgeçilmezdir. Dolayısıyla ehil dozda su elde etmek, sıhhatli bir hayat sürmenin natürel bir parçasıdır. Bu halde ehil dozda su içip içmediğimizi bilmek de fazlaca ehemmiyet kazanan bir vaziyet.

Su içmekle alakadar genel tavsiye, “kucak dolusu” su içmek gerektiğidir. Günlük su tüketme miktarı en az 1,5 litre olmalıdır. Bu miktar yaklaşık olarak 6 bardak su içmeye tekavül eder. Sağlıklı bir insan günde 8 bardak su içmek iyidir. Ancak yediğimiz içtiğimiz her şey benzer, suyun da çoğu zararlıdır. Aşırı su içmek, “su zehirlenmesi” olarak tanımlanmış tıbbî bir haldir. Etkileri hafiften şiddetliye kadar değişmekle beraber, en yakın zamanda tedbir alınmazsa; kalp yetersizliği, adale spazmları, sinirsel işlevlerin aksaması, böbrek yetersizliği, beyin işlevlerinin yerine getirilememesi benzer vaziyetlere kadar ilerleyebilir.

Bol bolca su içmek, genel anlamda kilo problemi olanlara da verilen bir tavsiyedir. Yıllarca istikametli zannettiğimiz bu bilginin yanlışlığını gözler karşısına seren muhtelif bulgulardan ve hekimlerin uyarılarından birazcık söz edelim. Suyun sebep ve ne şekilde tahribat verdiğini idrak etmek için, elektrolit istikrarını bilmek gerekmektedir. Elektrolitler, bedenimizde cereyan iletimi sağlamaya destek olan minerallerdir. Bu mineraller lüzumlu bölgelerde, ehil dozda bulunmazsa, sinirler iletkenliğini yitirir. Ayrıca kaslar da sorumluluklarını yapabilmek için, elektrolitlere gereksinim duyarlar. Vücudumuzdaki su dozu süratle artıp elektrolit dozu artmadığı vakit, bedenimizdeki elektrolit dozu düşmeye başlar. Bu vaziyet da yukarda söz edilen problemlere yol açabilmektedir. Su gereksinimi, insandan insana, fizyolojik etkinliğe, alan koşullarına göre değişiklik gösterir. Yeteri kadar su almadığınızı idrak etmenin oldukça kolay bir emaresi bulunmakta: çişin rengi. İdrarınızın rengi ne miktarda koyulaşırsa, su kaybınız, o kadar artmış anlama gelir. Eğer idrarınızın rengi duru ve şeffafa yakınsa, ağırlıklı su içmeniz gereksizdir.

Yeri gelmişken açıklanmak istiyorum ki, ağırlıklı su içmek, yağ yakmanıza neden olmaz. Vücudun, yağı enerjiye döndürmek için suya gereksinimi mevcuttur; fakat aşırı su içmek, ağırlıklı yağ yakacağınız manasına gelmez. Bilgiozetim.com, Yine kilo problemi yaşayanlara verilen yanlış tavsiyeler içerisinde yer alan, yiyeceklerden evvel bolca su içme mevzusuna da değinmekte fayda mevcut. Yemeklerden evvel bolca su içmek, karın asidini seyreltecek ve midenin, gıdaları sindirmesini zorlaştıracaktır. Ayrıca karın asitleri, hazım enzimlerinin emek vermesi için lüzumlu ortamı da sağladığından, bunların emek harcaması için müsait koşullar yıpranmış meydana gelecektir. Bu da yiyeceklerdeki gıdalardan, gerektiği biçimde faydalanmanızı önüne geçer.

Bu sayılan haller, öyle ki o kadar da uzak olasılıklar değil. 2-3 saat içerisinde, 3-4 litre su içtiği için su zehirlenmesi yaşamış olduğu kayıtlara geçmiş olaylar bulunmakta. Özellikle uzun vakit spor yapanlar (2-3 saat ve üstü), uzun vakit oldukça ısıya maruz kalanlar, şahsını mecburi su tüketmeye şartlayanlar su zehirlenmesi ihtimali taşıyanlar arasındadır.

Unutmayın ki her şeyin olduğu benzer, suyun da azı hüküm, bir çok tahribat. Kilo bitirmek için, şahsınıza “su işkencesi” etmek yerine, estetik havalarda, arkadaşlarınızla eğlenceli yürüyüşlere çıkmanızı yada hafifçe alıştırmalar yapmanızı öneririz.


EmoticonEmoticon