Nevruz Bayramı Nedir Vikipedi Nevroz Ne Demek Anlamı

2014 Hangi ülkelerde nevruz kutlanır ne zaman? İslamda nevruz kutlamak var mı, nevruz bayramı nedir, kimler nevruz bayramının kutlar, nevruz kısaca nedir, nevruz nasıl ortaya çıkmıştır, nevruz ne demek, nevruzda neler yapılır, nevruzun anlamı nedir, nevruzun dini yönden sakıncası, nevruzun manası nedir diyenler için bilgi aktarmak istedik.

Nevruz bayramı baharın gelişini kutlamak maksadıyla meydana getirilen bir şölendir. Tarihte ilk kez bugünkü iran toprakları olan farisi devletlerde milattan sonrasında 2.asırda kutlandığı zannedilmektedir. Ayrıca nevruz, iran ve bahai takviminde yeni senenin ilk günüdür. Nevruz kelimesi farsça olup "yeni gün" anlamına ulaşmaktadır.

Nevruz kimi devletlerde 21 mart günü, kimi devletlerde ise 22 ve 23 mart günleri kutlanır. Nevruz bayramının islamiyette kesimi yoktur. Nevruzun kutlandığı ülkeler ve o gün yapılanlar şu şekildedir:

 İran, Afganistan, Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Arnavutluk, Özbekistan, Kırım Özerk Cumhuriyeti, Ukrayna,  pakistanTacikistan, Gürcistan, Irak, Türkmenistan, Kırgızistan, Bosna-Hersek, hindistan,Kosova, Sincan, Uygur Özerk Bölgesi, Azerbaycan, Kazakistan, Çin vb. ülkelerde kutlanır.

Nevruz bayramı ne şekilde kutlanır?

Nevruz bayramında insanoğlu aracılığıyla belirli alanlarda Ziyafetler verilir, eğlenceler düzenlenir, törenler yapılır. Tebrikleşilir ve önümüzdeki yıl için iyi niyet ve temennilerde rastlanırlar.

2010'da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 3000 seneden buyana kutlanmakta olan Pers orijinli bu festivali, Dünya Nevruz Bayramı duyuru etmiştir. 28 Eylül -2 Ekim 2009 içerisinde Abu Dhabi'de hükümetler arası toplanan Birleşmiş Milletler Manevi Kültür Mirası Koruma Kurulu, nevruzu Dünya Manevi Kültür Mirası Listesi 'ne ait etmiştir.

2010'dan başlayarak Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 21 Mart'ı "Dünya Nevruz Bayramı" adıyla kabul görmüştür.


EmoticonEmoticon