Taşeron işçi Nedir Vikipedi Taşeron Kime Denir Taşeronluk Ne Demek

Taşeronluk nasıl birşey? Kimler taşerondur? Taşeron firma şirket nedir? Taşeron kimlerdir? Taşeron işçi kimlerdir? 2014 taşeronluk nasıl birşey iyi mi hammallık mı bedaya hayvan gibi çalıştırılmaya ciddiye alınmamaya hakkı yenmeye Allahsızlık yapmaya insanların sırtından kolay para kazanmaya taşeronluk denir? Taşeronluk oyunu oyna mak dünyada bir akım haline gelmiştir. Bir işin tümünü veya bir bölümünü üstlenerek bu işi icra etmeye vazifeli olan aslolan taşıyıcı dışındaki başka yüklenicilerdir. Yani ortada bir hizmet veya imalat işi mevcutsa, bu işin bir bölümü yahut hepsi işe sahip aslolan sorumlu firma tarafınca değil bu firmanın kiraladığı diğer bir firma yönünden yapılıyorsa buna taşeron şirket denir. Bu cins yan şirketlerde çalışan işçiye de taşeron amele denir.

Taşeronluğa, ikincil işveren, alt ısmarlanan, alt işveren, alt işletici benzer adlar de verilir. Taşeron işleyişine bir misal verirsek daha fazla iyi anlaşılacaktır:

Büyük bir tüm ortaklık, bünyesindeki hijyen işlerinin 2 seneliğine uygulanması için bir açık artırma açıyor ve ihaleyi kazanan kuruluşa hijyen işini veriyor. İhaleyi örneğin 100.000TL'ye kazanan şirket ise bir diğer kuruluşa "kırmızı bu işi benim adıma sen yap" diyerek işi taşeron bir şirkete devrediyor fakat yetkisi devretmiyor. Taşeron şirket, bu hizmeti 80.000TL'ye yapabileceğini güvence ediyor. Böylece 80.000 TL'yi taşerona son olan ihaleyi kazanan şirket hiç bir iş yapmadan 20.000TL kazanmış oluyor.

Taşeron Firma ise fazlaca ucuza taşeron emekçi çalıştırdığı için, giderleri düşük olduğundan dolayı almış olduğu 80.000TL'den dahi kar edebiliyor. Peki Taşeron Firma, ihaleye sebep doğrudan girip işi almıyor? Çünkü minik bir şirket olduğundan dolayı açık artırma şartlarını karşılayamıyor.
Taşeron işçi şarkısı dinle 


EmoticonEmoticon