Atalarımız Soyumuz Kökümüz Nereden Geliyor Öğrenme Sorgulama 2014

2014 soyumuzu nasıl araştırabiliriz?  Atalarımızın nereden geldiğini nasıl öğrenebilirim? 2014 Atalarımız kimler? Dedelerimizin soy ağacını öğrenme. Soyumuz kimlere dayanıyor? Kökenimizin nerden geldiğini nasıl öğrenebiliriz? Bizler hangi milletten geliyor. Irkımızın kökeni kimlere dayanıyor nasıl buluruz? Soy-sop araştırmaları ve nerden gelip nereye yerleştiğimiz tartışmaları bitirecek senelerde dört gözle beklenen konuların başlangıcında yer ediniyor.

Bu halkaya şimdilerde Türk Tarih Kurumu eski Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu iştirak etti.
"Kürtlerin yüz bölgesinde 30'u aslına bakarsak Türk orijinli" diyerek dikkatleri üstüne çeken Halaçoğlu şimdi bu tezini doğrulayacak 6 ciltlik "Küçük Asya'da Aşiretler, Cemaatler, Oymaklar" ismini verdiği bir kitap çıkardı. Yetmedi, kitabı sanal aleme taşıyarak dileyen her insanın etnik orijinini araştırabileceği bir web web sayfası kurdu; anadoluasiretleri.com. 6 kalın tenden meydana gelen bu iri kitaplara gelmek hepimiz için olası olmayacağı ve fazlaca basit bir araştırma olanağı sağlamış olduğu için web web sayfası amma bir rağbet görüyor. Yani alaka hesap edilenin üstünde. Halaçoğlu bir TV programına çıktığını ve program süresince 900 bireyin ced incelemesi için web sitesini ziyaret ettiğini anlatıyor. Rakam gün geçtikçe artıyor. Üstelik aramaların suratta 20'si yurtdışından inşa ediliyor. Yani gurbetçileri bu iş kötü sarmış vaziyette.

Peki internetten ne şekilde araştırma yapabiliyorsunuz? İlk başta web sayfasına girip ced, lakap, aşiret yada köy adlarını girerek ücretsiz bir şekilde sorgulayabiliyorsunuz. Ama ad yada ced adla aratmak olası olmuyor. Bunun için "ne şekilde araştırma yapacaksınız" kısmını iyi okumalısınız. Çünkü örneğin başkent'da Zülfazıl diye tabir edilen zeminin adı şu lâhza Solfasol, kısaca bölge isimlerinin evvelki isimlerini bilmek de mühim. İlk sorgulamanın akabinde ayrıntılı araştırma arzu ediyorsanız işte burada kredi kartınız devreye giriyor ve 1 TL karşılığında aramanızı devam ettirebiliyorsunuz. Bu arada kredi kartı olmayan yahut kullanmaktan kaçınanlar kısa süre içerisinde taşınır telefon şifresi ile araştırma yapabilecek.

Araştırma süresince 1453-1650 seneleri boşluğundaki takribi 245 Osmanlı tahrir defterini inceleyen Prof. Dr. Halaçoğlu Küçük Asya'da 42 bin aşiret tespit etmiş. Bunların 37 bin 706'sı Türkmen, 166'sı Moğol, 90'ı Arap ve 2 bin 287'si de Kürt aşireti. 20 yıl benzer uzun bir süreyi platform incelemede Halaçoğlu'na üniversitedeki asistanları ve arkadaşları yardımda yer almış. Ama işin web aşamasında tüm işleri kendisi üstlenmiş.

Güneydoğu'da Türkler Kürtlerden beş kat daha yüksek.
Araştırmanın en alaka cazibeli yanı bizim senelerdir isabetli bildiğimiz malumatların yanlış belirmesi. Mesela Güneydoğu'da tamamıyla Kürtlerin yaşamış olduğu sanılır, bununla birlikte Halaçoğlu bunun bir fiyasko olduğunu düşünüyor. Çünkü incelemede bu kesimde hayatta olan Türk sayısının Kürtlere nispeten beş kat daha çok olduğu ortaya çıkmış. Ama Türkmen aşiretinin zaman içinde değişime uğrayarak Kürtleştikleri görülmüş.

Prof. Dr. Halaçoğlu'nun Küçük Asya aşiretlerinden sonraki hedefi Rumeli Yörükleri. Şimdilerde Rumeli ve Kafkaslar'dan gelen muhacirlerin defterlerini inceliyor. Artık bürokratik işlerden uzak olduğu ve incelemeyi acilen bilgisayara dökebileceği için de bu çalışmasını kısa müddette bitirebilecek.
Atalarınızın Nereden Geldiğini Öğrenmek için DNA Testi Yaptırma izle


EmoticonEmoticon