Ekmeleddin İhsanoğlu Kimdir Vikipedi Nereli Kaç Yaşında Kariyeri Biyografi Resimleri

Çatı Aday Ekmeleddin İhsanoğlu Biyografi

CHP MHP Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu hayatı hakkında bilgiler sunacağız. Mhp Chp çatı adayı kimdir? Yeni Aday Ekmelettin İhsanoğlu kimdir özgeçmişi? Ekmeleddin İhsanoğlu doğum tarihi 1943 yılıdır. Doğum yeri Kahire, Mısır ilidir. 71 yaşındaki çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu mesleği Türk bilim insanı ve diplomat. 2005-2014 yılları arasında İslam Konferansı Örgütü eski genel sekreterliği görevini İyad bin Emin Madani'devredene kadar üstlenmiştir. 2005-2014 Türk kültürü, İslam dünyası, Bilim tarihi ile ilgili bir çok dilde çok sayıda yazılı eseri mevcuttur.

Ekmeleddin İhsanoğlu eğitim hayatını Mısır Ayn Şems Üniversitesi Fen Fakültesi mezunu olarak tamamlamış akabinde El-Ezher Üniversitesi'nde akademik olarak mesleki hayatına başladı. İhsanoğlu, Kahire Milli Kütüphanesi'nde ve Ayn Şems Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde Osmanlı kültürü ve edebiyatı ile ilgili ciddiği eğitim çalışmalarında bulundu Ekmeleddin İhsanoğlu 1974 yılında Türkiye'ye gelerek Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi'nde doktorasını sonra da İngiltere'ye giderek Exeter Üniversitesi'nde doktora sonrası çalışmalarını tamamladı. İhsanoğlu, 1984'te profesör oldu. Ekmeleddin İhsanoğlu, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Ekmeleddin İhsanoğlu İKÖ İslam Konferansı Örgütü, İslâm Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi'nin genel direktörlüğü görevini 24 yıl boyunca üstlendi. Ayrıca aynı dönemlerde İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi Bölümü ile Türk Bilim Tarihi Kurumu'nun başkanlığını ve İstanbul Üniversitesi Bilim Tarihi Müze ve Dokümantasyon Merkezi müdürlüğü görevlerinde bulundu. http://bilgiozetim.com 1 Ocak 2005'te devraldığı İKÖ genel sekreterliğini 2014 yılında İyad bin Emin Madani' ye devretmiştir. Örgütün, seçimle göreve gelen ilk genel sekreteri ve ilk Türk genel sekreteri olma özelliklerini taşır
Ekmeleddin İhsanoğlu Resimleri Fotoğrafları
 Ekmeleddin İhsanoğlu Ödülleri
UNESCO ve Harvard Üniversitesi'ndeki görevleri yanı sıra
Türkiye Devlet Üstün Hizmet Madalyası
Mısır Cumhuriyeti Sanat ve Kültür Nişanı
Malezya'da en üst sivil unvan olan Tansri unvanı
Ürdün Birinci Derece İstiklal Madalyası
İKÖ Şeref ve Liyakat Sertifikası
Mısır Cumhuriyeti Liyakat Nişanı
Uluslararası Bilim Tarihi Akademisi Koyre Madalyası
Pakistan'da en yüksek unvan olan Hilal-i Pakistan unvanı  "İslamofobiye karşı verdiği mücadele ve Keşmir çabaları" dolayısıyla. İhtidar yönetimi olan Ak Parti kanadını bu bilgili kültürlü ve sağ görüşlü İslamcı aydın konusundaki yorumları merak konusu haline geldi.


EmoticonEmoticon