Grafin Nedir Grafin Ne işe Yarar Grafen Maddesi Özellikleri

Grafin nerelerde kullanılır? Grafen nedir? Grafen nasıl üretilir. Saf karbon grafin kulanım alanları hakkında ayrıntılı bilgiler. Grafin internet hızını arttırıyor, enerji depolamayı sağlıyor, gömlek ile cep telefonu şarj etmeyi sağlıyor. Gragin nerelerde bulunur nerden çıkar yazımızda teknik tanımını öğrenebilirsiniz.

Grafin sp2 bağlı karbon atomlarından meydana gelen bir yüzeydir. Karbonun bir allotropu sayılmazlar bu sebeple bu yüzey kısıtlı bir büyüklüğe muktedirdir. Grafinler, grafitlerin 2 boyutlu karşılıklarıdırlar. Grafin, grafit yapısının tek katmanıdır. İki boyutlu bu yapı iletkendir. Belli düzenlerle kesilip yuvarlanırsa karbon nanotüpler elde edilebilir.
Raman saçılması ile sıcaklık iletkenliği ölçümü

Bir atom genişliğinde carbon katmandan meydana gelen grafin yapabilir miyiz? Keşfedildiği 2004 seneninden buyana çok fazla mükemmel bir iletken olarak göze çarpıyorlar ve süperiletken yapımında kullanılabilirler. Ayrıca çok fazla ince zarlar yapabilmek içerisinde epeyce uygundurlar. Bu günlerde ABD’daki araştırmacılar grafinin mükemmel bir sıcaklık iletkeni olduğunu kanıtladılar.
Materyal emekleri için sıcaklık iletkenliğinin ölçülmesine yönelik bir metot geliştiren inceleme kadrosu, bu sıralar grafinin termal özelliklerinin kullanılarak çok fazla çabuk silikon çiplerin soğutulmasını temin etmek için çalışıyorlar. (Nano Letters 10.1021/nl0731872).
Bununla beraber grafin ile emek harcamak hayli zor olsa gerek ve araştırmacılar ananevi metotlar ve ısı sabitleyiciler ile grafinin termal işlevini ayırt edebilmek için savaşım etmeleri ihtiyaç duyuluyor.
Raman saçılımı
Alexander Balandin ve University of California-Riverside’dan bir meslektaşı grafinin ısısını hesap etmek ve bununla birlikte onu ısıtmak için lazer kullanması arz eden yeni bir metot geliştirdiler. Bu inceleme kadrosu silikon-oksit satıhından mikrometre mertebesinde genişlikte grafin tabakası kesmeyi başardılar.
Grafin yüzeyinin merkezine grafini ısıtan lazer demeti gönderildiğinde ve frekansı değiştirildiğinde karbon atomları titreşime başlıyor ve frekansı değiştirildiğinde atomların titreşimlerinde Raman saçılmasına neden oluyor ve aydınlatılan coğrafyanın ısısını oranlı bir formda değiştiriyor.
Çalışma grubu Lazerin kuvvetinin işlemi olarak grafinin sıcaklığının frekans değişikliği ile ölçülmesi yoluyla oda sıcaklığında grafinin ısıl iletkenkiğini 5300 W/(m K) olarak ölçmeyi başardılar. Bu en iyi sıcaklık iletkeni olarak tanınan karbon nanotüplerden 2 kat, bakır ve aliminyum benzer metallerden on kat daha da iyi sıcaklık iletkeni olması manasına geliyor.
Diğer metallerle karşılaştırıldığında atomik titreşimlerin grafin süresince ilerlemesi kim bilir bu şekilde bir neticeye neden olabilir. Balandin ve meslektaşları kuramsal olarak bunun ne şekilde gerşekleştiğini izah etmek için çalışıyorlar.
Balandin, grafinin yüksek sıcaklık iletkenleği,düzlem tipi ve silikon ile birleştirilebilmesi ile elektronik cihazlardaki sıcaklık sorunlarının ortadan kaldırılmasında mühim bir rol oynayacağını söylüyor.
Haberin Kaynağı: physicsworld com
Çeviren ve Derleyen: Tuncay BAYRAM


EmoticonEmoticon