IŞİD Kimdir Vikipedi IŞiD Kime Hizmet Eder Amacı Nedir İslami Terörist Örgütü müdür

Işid kim tarafından kuruldu? Işidin amacı nedir? Işid kime çalışıyor? 2014 kana susamış Işid açılımı Irak Şam İslam Devleti olan örgüt neden kuruldu. Işid kurulum amacı ve hedefi. Irak'ta katliam yapan Işid terör örgütü hakkında bilgiler sunmak istedik. Çoğu ortak nokta Amerika ve bazı avrupalı petrol zenginlerinin bölgeti terörden ve kaçakçılıktan nemalanan pkk terör örgütünün yan kolu olarak İslami bir örgüt adı aldınta piyasaya sürdüğü şekşindedir. Kanımızca da bu durum çok mantıklıdır. Zira yıllarca Abd denilen aç gözlü hırsızın çıkamadığı bölgeden Işid denilen terörist katil örgüt, 1 günde koskoca bölgeyi kontrolü altına aldı. Allah kavramı ile alakası olmayan, abdestsizlerin bir araya gelip insanları kurşuna dizmezi, Türkmenleri bölgelerinden etmesi, sözde söz sahibi olan maliki denilen zavallı uşağın buna göz yumması, ve birden bire sözde kurtarıcı olarak çıkan ırak bölgesel kürt yönetiminin pat diye ışidi etkisiz hale getirip bölgeyi kontrolü altına alması. Bir de üzerine Türkmenlere teslim olursanız sahip çıkarız koşulu sunması...

Kaynaklara Göre Dünya’nın en kuvvetli anarşi örgütlerinden Işid ile alakalı ayrıntılılar
Son anlarda çoğalan savaşların beraberinde bu kez mezhep cenkleri da çıkmaya başladı. Mezhep savaşını körükleyecek en büyük anarşi örgütü de Işid’tir. Suriye’de senelerdir devam eden harp git gide komşu ülkelere de dağılmaya başladı. Nitekim IŞİD anarşik örgütü Irak hudutlarını işgal terk Musul’u elde etti.

Işid anarşi örgütü önder vikipedi? Işid’in orta doğuda gayesi nelerdir? kaç bin askeri bulunmaktadır. işte bu suallerin yanıtı….

Ebu Bekir El Bağdadi IŞİD öncüsü, reel adı İbrahim Avvad İbrahim Ali El Bedri olan amma velakin daha fazla Ebu Bekir El Bağdadi olarak isim yapan külüstür Irak İslam Üniversitesi tedris görevlisi dir. Ali El Bedri Samarrayi, Dr. İbrahim ve Ebu Dua adları ile de bilinmektedir. 1971 senesinde Irak’ın Samarra şehrinde doğdu. IŞİD anarşi örgütünün oluşumu Amerika’nın Irak’ı işgal etmesi ile oluştu. İbrahim Avvad İbrahim Ali El Bedri 2003 senesinde Amerika’nin ülkesine girmesi ile birlikte Felluce’ye istikamet aldı ve orada Saddam Hüseyin’in safında bulunarak komutanlarla birlikte minik gerilla grupları oluşturarak harbe iştirak etti. Savaşta Amerika silahlı gücüne tutsak düştükten sonrasında hapishaneye atıldı ve bu Ebu Bekir El Bağdadi için dönüm noktası oldu. Çünkü Ebu Bekir El Bağdadi hapishanede İslamci militanlarla bağlantı kurarak şimdinin IŞİD örgütü için işlere başladı.

Cezaevinden çıktıktan sonrasında 2004 senesinde Irak’ta kurulan Tevhid ve Cihat örgütü hemen sonra El Kaide öncüsü Usame bin Ladin’in talimatıyla kurulan Mezapotamya’da El Kaide örgütüne iştirak etti. 2 sene bu örgüte bağlı kaldıktan sonrasında 2006 senesinde Irak İslam Devleti olarak ismini değiştirerek yeni oluşumun içine girdi. Ama Amerika yönetimi tarafınca Irak İslam Devleti öncüleri bir bir öldürülüyordu. Ebu Ömer el Bağdadi ve Ebu Hamza el Muhacir’in öldürülmesi ile Ebu Bekir El Bağdadi öncülük koltuğuna oturdu. Tek önder kalan Ebu Bekir El Bağdadi, hapishanelerden bırakılan militanların çoğunu şahsı saflarına katmayı amaçladı ve bunu muvaffak oldu. Militanlarına gerilla öğretimi verdikten sonrasında Irak ve Amerika ordularına aksi anarşik ataklarında bulunmuş oldu ve bu onun daha fazla duyulmasına üstelik ecnebi militanlarında örgüte katılmasına sebep oldu.

IŞİD ter örgütünün Amacı ve Yaptırımları
IŞİD‘in aslolan gayesi bugünkü Irak, Suriye, Lübnan, Ürdün, Filistin ve İsrail’in toprakları üstünde, şeriatla yönetilen bir devlet oluşturmak.Kendi hegemonyasını reddeden bütün grupları, fertleri ve aşiretleri hasım kabul ediyor. Sünni militanlar İslam’ın başka mezheplerini de kafir olarak tanımlıyor. IŞİD, esir almış olduğu askerleri yahut hain olduğuna karar verilmiş olduğu sivilleri simgesel yargılamaların akabinde merhametsizce öldürmesiyle biliniyor.

Suriye ve Irak’ta IŞİD’in kontrolünde olan yerler bölgeler şehirler
IŞİD, Suriye’de Mumbuc, akaryakıt zengini Rakka ve Irak hududuna yakın Deyr Ez-Zor kentlerini elinde tutuyor. Irak’ta ise Anbar eyaletindeki Felluce ve Ramadi’de etken. Son olarak Musul kentini de elde etti.

IŞİD El Kaideye Bağlı anarşi örgütü mü?
Hayır dersek asılsız olur. Çünkü IŞİD yukarda da belirttiğimiz benzer El Kaide öncüsü Bin Ladin’in buyruğu ile heyetti. Suriye savaşı başlaması ile birlikte IŞİD El Nusra örgütünün komutanlarını hain duyuru terk suikastlar tertip edip öldürmeye başladı. Buna bedel Nusra örgütü El Kaide liderine şikayette bulunmuş oldu. El Kaide öncüsü Zevahiri, Bağdadi ve Nusra öncüsü Culani’yi şahsı şeriat mahkemesine sorgulanmak için çağırdı. Ama IŞİD öncüsü Bağdadi buna bedel olarak mahkemeye gitmeyeceğini olsa olsa önder olarak Bin Ladin’i gördüğünü o yüzden Zevahiri’yi tanımadığını ifade ederek gitmedi.IŞİD bundan dolayı El Kaide den kopmak mecburiyetinde bırakıldı.

2013 Şubat’ında, El Kaide, Suriye’deki IŞİD’i tanımadığını duyuru etti ve örgütün Suriye’yi ayrılarak etmesini arzu etti. El Kaide Suriye’deki temsilcisinin Nusra Cephesi olduğunu deklare etti. Nusra Cephesi ve IŞİD içerisinde bir hayli cephede çatışmalar yaşandı. En sonuncusu ise IŞİD’in Nusra Cephesi’nin kontrolündeki Deyr Ez-Zor şehrinde muayenesi sağlamasıyla verecek buldu.

IŞİD örgütünün militan sayısı Savaş Gücü
IŞİD, yalnız suikast ve gerilla savaşı yürütmüyor, çevre hakimiyeti için de savaşıyor. IŞİD ele koymak istediği yere ve yakınlarına kılık değiştiren militanlarını yolluyor ve militanlar buradaki güvenilir hanelerde bekliyor. Daha sonr, bu yerleşimin liderlerinden ve aşiret liderlerinden kendilerine biat etmelerini istiyor. Kabul ederlerse yanlarına güvenilmiş olduğu adamlarını bırakarak külüstür yöneticiyi vali olarak atıyor. Kabul etmeyen lidere yönelik süratle başlatılan ataklar ise meydana getirilen ön kısım hazırlıklar yardımıyla sıklıkla işe yarıyor.

Enerji kaynaklarını, bilhassa de akaryakıt kuyularını elde etmeye öncelik veriyor. Bu sayede hem mali kuvvet elde ediyor bununla birlikte ters tarafa lojistik tahribat veriyor. Bağdadi, Saddam devri Bass yöneticileri, Irak ve Suriye ordusundan kopan külüstür askerler, Avrupa, Çeçenistan, Bosna, Doğu Türkistan, Libya ve Afganistan ait çoğu ülkeden gelen gönüllü militanlar ve mahalli aşiretlerden almış olduğu destekle git gide büyüyor. http://bilgiozetim.com IŞİD Musul’u le koymak için 10 bin askerle şehre girdiğini düşünürsek sayılarının kaç olduğunu artık siz düşünce edin. Şuanda yeryüzünün en varlıklı ve en kuvvetli anarşi örgütü içerisine girmiş vaziyettedir.
IŞİD Irak Şam İslam Devleti Kurulma Amacı Video izle

2 yorum

İnsan katili olmasalardı (Müslüman-Hristiyan fark etmez onlar da insan) Arapların ve Türklerin bile desteleyebileceği bir örgüt olabilirlerdi. AhmetLektor

Allahın laneti üzerine olsun işid


EmoticonEmoticon