Kösem Sultan Kimdir Vikipedi Kaç Yaşında Nereli Osmanlı Dönemindeki Yeri Önemi

2015 Star TV yeni Kösem Sultan dizisi oyuncuları ve oyuncu kadrosu netleşiyor. 2015 Kösem Sultan gerçek adı kimdir Kösem Sultan Vikipedi ve Kösem Sultan Biyografi özgeçmişi, hayatı hakkında bilgiler; Gerçek adı Haseki Mâh-Peyker Kösem Valide Sultan doğum tarihi 1590 ölüm 2 Eylül 1651 yılı 61 yaşında. doğum adı Anastasya, diğer adı Mahpeyker, doğum yeri Bosna-Hersek, Osmanlı Devleti, yaşadığı yer İstanbul, Osmanlı Devleti, http://Bilgiozetim.com Osmanlı yönetim yönetiminde aktif bir rol oynamış Valide Sultan. Kösem Sultan takıları, elbiseleri, kıyafetleri, etekleri  çok konuşulmuştur. Osmanlı padişahı I. Ahmed'in eşi olup, padişah IV. Murad ve I. İbrahim'in annesidir. Osmanlı tarihinin en kuvvetli bayan sultanlarındandır.  Kösem Sultan 4 erkek 2 kız evlat doğurdu: Murad, Süleyman, İbrahim ve Kasım. Kızları ise Ayşe ve Fatma'dır.
Mâh-Peyker Kösem Sultan'ın oğulları: IV. Murad (1612–1640), I. İbrahim (1615–1648) Osmanlı Devleti Padişahları olan Mâh-Peyker Kösem Sultan'ın oğulları.

Saraydaki Yaşamı
Osmanlı tarihinin müessir bayanlarından olan Kösem Sultan, 1590 senesinde Yunanistan'da Anastasya ismiyle dünyaya geldi. Bosna Beylerbeyi aracılığıyla İstanbul'a kızlarağasına gönderildi. 15 yaşlarındayken Sultan I. Ahmet'e haseki oldu. Keskin zekasıyla padişahı tesiri dibine aldı ve tüm saraya etkinliğini kabul ettirdi.

Kocası ölünce evvel tahta geçtiğimiz kocasının kardeşi Sultan I. Mustafa ve sonrasında da kocasının farklı olarak bir kadından olma erkek çocuğu Sultan II. Osman devrinde yönetim işlemlerinde etkinliği çoğaldı. Fakat II. Osman yaşı fazlaca genç olmakla beraber Kösem Sultan'ın yönetim işlerine oldukça karışmasından hasta oldu ve muhtemelen anası Valide Sultan Mahfiruz Hadice Sultan'ın da tesiriyle onu külüstür saraya gönderdi. Genç Osman'ın tahttan indirilmesi ve yine yerine hafta I. Mustafa'nın da yine tahttan indirilmesi üstüne tahta nihayet Kösem Sultan'ın şahsı erkek çocuğu IV. Murat çıktı. IV. Murat tahta çıktığında ancak 11 yaşındaydı ve Kösem Sultan artık erkek çocuğu şahsına yönetimi büyük seviyede yönetmeye başlamıştı.


Zamanla Sultan IV. Murat olgunlaşarak annesinin faaliyetlerini bir seviyede önlemeye başlamışsa da genç yaşta ölümü üstüne tahta Kösem Sultan'ın farklı olarak erkek çocuğu İbrahim çıktı ve Kösem Sultan'ın nüfuzu yeniden çoğaldı. İbrahim tahta çıktığında Osmanlı Hanedanı büyük bir krizle karşılaştı. İbrahim hanedanın tek bay varisi durumundaydı ve acele bir halde hanedanın devamını temin etmek zorunluğu ulaştı. Oysa I. İbrahim bir seviyede balanssız görünüyor ve kadınlarla olan ilişkilere alaka duymuyordu. Osmanlı hanedanının devamını temin etmek rolü büyük seviyede Kösem Sultan'a düştü. Oğlunu iyileştirme maksadıyla ülkenin her yanından üfürükçüler getirtti. Bu üfürükçülerin en tanınmış kişisi Cinci Hoca lakabıyla isim yapan Safranbolulu Karabaşzade Hüseyin Efendi'ydi. Nihayet İbrahim'in tahta çıkmasından 2 sene sonrasında şehzade Mehmet hayata merhaba dedi, Kösem Sultan buna bedel olarak Hüseyin Efendi'ye Safranbolu da sonrasında cinci hanı olarak anılacak hanın imal harcamalarını karşılayacak ücret verdirmiştir. En sonunda hanedanın devamı sağlanmış oldu. Hatta Cinci hoca o kadar güçlendi ki Cinci Hoca'nın öldürülmesinden sonrasında hazineye aktarılan ücretler askere cülus olarak dağıtıldı ve bu ücretler toplumda 'cinci hoca akçesi' diye anılır oldu.

I. İbrahim, İstanbul'da patlak veren bir başkaldırı neticesinde öldürüldükten sonrasında yerine Kösem Sultan'ın torunu 6 yaşındaki Sultan IV. Mehmet geçti. Önceleri Kösem Sultan'ın nüfuzu devam etti fakat bir müddet sonra Kösem Sultan'a rakip olan bir farklı olarak bayan meydana geldi. IV. Mehmet'in anası Turhan Sultan'la Kösem Sultan içerisinde kıyasıya bir rekabet başladı. Bu rekabet 3 sene sürdü ve Kösem Sultan'ın bir akşam dairesinde basılarak boğdurulmasıyla noktalandı. Bu vakadan sonrasında Köprülü ailesinden sadrazamlar iş başına gerçekleşti ve Valide Sultanların (padişahların anaları) yönetim siyasetindeki tesirleri bitmiş oldu. Kösem Sultan'ın cenazesi Sultan Ahmet Camii'ndeki I. Ahmet türbesine defnedilmiştir. Kaynak tr.wikipedia.org/wiki/K%C3%B6sem_Sultan
Kösem Sultan Resimleri Fotoğraf Galerisi
Kösem Sultan Dizi Fragmanı Video izle


EmoticonEmoticon