Çolpan İlhan öldümü Kimdir Vikipedi Kaç Yaşında Nereli Resimleri Biyografi Mesleği

Çolpan İlhan Biyografi
http://www.bilgiozetim.com/2014/07/colpan-ilhan-kimdir-vikipedi.html


Merhum sanatçı Sadri Alışık'ın eşi Çolpan İlhan öldü mü? Çolpan İlhan neden öldü? Çolpan İlhan vikipedi Çolpan İlhan öldü, Çolpan İlhan öldü hayatı hakkında bilgiler. Çolpan İlhan doğum tarihi 8.8.1936 yılıdır. Çolpan İlhan Lise eğitimine Balıkesir Lisesi'nde başladı. Daha sonrasında Kandilli Kız Lisesi'nden mezun oldu. Daha sonrasında İstanbul Belediye Konservatuarı'nda tiyatro kısmını ve Devlet Güzel Sanatlar Akademisi fotoğraf kısmından mezun oldu.. Bu sırada akademideki arkadaşları ile beraber "Akademi Tiyatrosu" ismiyle bir tiyatro grubu kurdu ve oyunlar hazırladı. Bu sırada gelen bir teklifle 1957 senesinde ilk beyazperde filmi Kamelyalı Kadın'da başrol oynadı. Bu sırada aynı sene içerisinde Küçük Sahne'de Münir Özkul ve Uğur Başaran ile "Sevgili Gölge" isimli oyunla ilk ustalaşmış oyununu oynadı.

Üç sürem Küçük Sahne'de tiyatrolarda rol aldıktan sonrasında bu tiyaronun yayılması ile Oda Tiyatrosu'nda Müfit Ofluoğlu ile Sabahattin Kudret Aksal'ın "Tersine Dönen Şemsiye" tepsi sahnedi. Daha sonrasında Kent Oyuncuları ile Güner Sümer'in "Yarın Cumartesi"'nde oynadı. Kenterler ile de "Baharın Sesi", "Nalınlar" ve "Aptal Kız"'da sahne aldı. http://Bilgiozetim.com Bir vakit sonrasında erkek çocuğu Kerem'in ortaya çıkması ile tiyatroya bozuculuk verdi. 1960'ların ortasında beyazperde filmleri ile sanat yaşantısına geri döndü ve 300'e yakın filmimizde rol aldı. 1970'lerin sonlarına kadar adımbaşı filmlerde başrollerde oynayan İlhan sonrasında beyaz perdeden koptu ve moda çizimleri hazırlamaya yoğunlaştı.
Çolpan İlhan, ozan Attilâ İlhan'ın kızkardeşi, beyazperde sanatçısı Sadri Alışık'ın karısı ve oyuncu Kerem Alışık'ın annesidir. Kültür Bakanlığı tarafınca 1998 senesinde Devlet Sanatçısı unvanı verilen oyuncu, Sadri Alışık Kültür Merkezi'nin kurucusudur.
Çolpan İlhan Resimleri Foto Galerisi


EmoticonEmoticon