Doğanın İnsan Yaşamındaki Olumlu Olumsuz Etkilerine Örnekler

Doğa İnsan Yaşamını Nasıl Etkiler?
Doğanın insan yaşamı üzerindeki olumlu olumsuz etkileri nelerdir?
Doğanın kişilerin hayatını ne şekilde etkilediğine değin misallerden yararlanabilirsiniz. Doğanın bir hayli mevzuda adamın hayatı üstünde tesiri bulunmaktadır. Bu mevzuyla alakadar hazırlamış olduğumuz misallerden yararlanabilirsiniz.

DENİZ DALGALARI: Kıyı bölgelerdeki biyo çeşitlilikte etken meydana gelebilir. Kasırga ya aleni yerlerde şiddetli fırtınalarla oldukça yıkıcı tesirleri olur. Aşırı dalgalar deniz turizmini ve deniz yolu taşımacılığını negatif tesir eder. Tsunami bir doğal afettir. Kıyılarda muhtelif erozyon ve biriktirme yöntemleri meydana gelişini mümkün kılar. Balıkçılığı da tesir eder. Son zamanlarda dalga enerjisi üstüne kritik emekler uygulanmaktadır.

RÜZGAR: Bitkilerin dağılmasında tozlaşmasın da son derece mühimdir. Sıcaklığı ve sıcaklığın etkilediği her şeyi tesir eder. Havayı temizletici yapısı bulunmaktadır. Deniz turizmi için olumsuzluktur. Çok şiddetli rüzgârlar(Fırtına) natürel afetlere sebep olabilir. Bazı alanlarda rüzgar santralleri ile enerji üretilir. Ayrıca geçmiş asırlarda ve çağımızda de taşımacılıkta rüzgar gücünden yararlanılmaktadır. Bir kesimdeki ambiyans kütlelerinin yüklenici kuvveti rüzgarlardır.

TOPRAK: Canlıların mühim hayat alanlarından bir tanesidir. Milyonlarca canlıya barınma olanağı sağlamış olduğu benzer tarımın üstünde yapıldığı platform olması yardımıyla her mütenevvi besinin de anne deposudur. İnsanların yaşamlarını devam ettirebilmeleri için gereksinimleri olan gıda materyallerinin en mühim erişme alanıdır. Seramik çanak çömlek vb. tüketim yerleri bulunmaktadır. En mühim problemi toprakların kirletilmesi ve erozyondur. Ayrıca toprağın randıman kuvveti topraktan faydalanmayı tesir etmektedir. Özelliklerine göre yaralanma yoğunlukları da değişmiş olur. Verimli yerlerde nüfus daha da yoğun randıman azaldıkça nüfus ve yerleşme adedi azalmaktadır.

KAYAÇLAR: Yer kabuğunun anne malzemesidir. Ayrışarak toprak malzemesi olur. Tüm diri yaşamın beslenmesi ve barınması için lüzumlu anne malzemedir. Hayatımızın her o an olan bir unsurdur. Özellikle yapı malzemesi olarak kullanılır. Ayrıca süs eşyası yapımında, enerji deposu olarak da kullanılır. Birçok endüstri branşının işlenmemiş maddesidir. Bünyelerindeki bir hayli bileşen yada mineraller kıymetli madenleri oluşturmaktadır.

BİTKİLER: İnsanların ve yaşayan varlıkların en mühim gıda deposudur. Dünya fotosentez dengesinde oldukça mühimdir. Besin zincirinin en mühim halkasıdır. Dünyada çoğu tüketim bölgeleri mevcuttur, kozmetik ilaç endüstri hane eşyaları vb. İklim ve toprak niteleklerine göre yetişen nebat örtüsü, kişilerin faaliyetlerini farklı biçimde tesir eder. Ormanların yakınında yer alan insanoğlu, ormanların muhtelif natürel güzellikleri beraberinde kerestesinden de yararlanır. Orman ürünlerine dayalı muhtelif endüstri faaliyetlerinde rastlanırlar. Buna bedel bozkırlarda hayatta olan insanoğlu, amma velakin buraları mera olarak değerlendirebilir. SICAKLIK: Canlıların yaşamlarını devam ettirebilmeleri için düzgüsel bir ısı icap eder. Canlılar devasa yükseklikte ve fazlaca düşük sıcaklıkların olduğu alanlarda yaşamak da zorlanır. Canlılara müsait şartların ortaya belirmesi ve bu şartların devamlılığında ısı şartları doğrudan tesirlidir. Aşırı soğuk ve sıcak adem oğlu yaşamını NEM: Biyo çeşitliliğin yoğun olduğu yerler nemli ve sıcak alanlardır. Doğada yaşayan varlıkların müsait koşullar bulabileceği bir platform yaratır. Yağışı ve ısıyı tesirler. Bunların etkilediklerine de bilvasıta da olsa etki yapar. Nemin ve yağışın bolca olduğu yerler nebat örtülerinin gür ve sık olduğu, ılıman abuhava şartlarının yaşandığı alanlardır. Nemin yetersiz olduğu bölgeler kuraklık şartlarının çoğaldığı ve ekonomik faaliyetlerin türünün yetersiz olduğu alanlardır.

DAĞ: Yükselti ,abuhava ve ekonomik niteleklerine göre seçenek edilebilen bölgeler meydana gelebilir. Genelde yerleşme için namüsait nüfusun nadiren olduğu yerlerdir. Yükselti değerlerine göre kışın kar yağışları ve buzullaşma görülebilir. Buda mühim bir tatlı su deposu meydana getirir. Dağlar yüksek ve engebeli yapısıyla tarıma elverişli arazilerin yetersiz olduğu, lüzum eğimli ve sarp alan yöntemleri gerekse çok fazla kar yağışları ile ulaşımın zor olduğu, geçim kaynaklarının yetersiz olması sebebi ile de nüfus ve yerleşmelerin nadiren olduğu alanlardır. AKARSU: İnsanlar için mühim bir su deposudur. Ekonomik faaliyetlerimize doğrudan etki eder, mühim bir enerji imalat bölgeleri ,tarımda sulama merkezleridir. Tarım, sulama, balıkçılık, gezim (rafting, piknik),yüzmek, serinlemek, enerji imalatı ve fazlaca bir hayli çevrede insanlığa imkan tanır.

MAĞARA: İnsanlar için geçmiş evrede mühim bir iltica alanıdır. Günümüz şartların daha fazla gezim ve natürel estetik ve şifa merkezi olarak kullanılabilir OVA: Önemli bir yerleşme alanlarıdır. Düz alanlardır. Ekonomik faaliyetlere, erişime yerleşmeye elverişli özelliği ovaları makul kılar en mühim nitelikleri bereketli topraklarla ambalajlı olmasıdır.


EmoticonEmoticon