Emeklinin maaşlarından yüzde 15'lik kesinti kalkıyor mu kalktı mı?

Çalışan ve işyeri olan emeklinin maaşlarındaki yüzde 15'lik kesinti kalkıyor mu?

2014 Emekliden yapılan kesinti kalktımı? 2015 İşçinin maaşından kesilen %15 lik para kalkacak mı? Çalışan ve işyeri olan emeklinin maaşlarındaki %15'lik kesinti kalkıyor.

Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) kesintilerinin kaldırılması konuşuldu. Emekli olduktan sonrasında tekrar çalışmaya süregelen vatandaşlardan suratta 15 miktarında SGDP kesintisi inşa ediliyor. Emekli yurttaş şayet bir işyerine bağlı çalışıyorsa, bu kesintiyi işveren ödüyor. Emekli şayet şahsı işini devam ettiriyorsa bu defa ödenti emekli maaşından inşa ediliyor. Asıl büyük mesele da burada çıkıyor.

BAKAN ÇELİK: TALEPLERİ KARŞILAYACAĞIZ
Takvim'in haberine gore, mevzuyla alakalı izahat icra eden Çalışma Bakanı Faruk Çelik bu taleplerle alakalı emek harcamalar yaptıklarını belirtti. Çelik,şunları söylemiş oldu: "Esnafımız, 'SGDP oranları yüksek' diyor. 'Eleman çalıştırıyorum, çalıştırdığım 2 elemana tahsisat benden Sosyal Güvenlik Destek Primi almayın' diyorlar. Bunu incelemek mecburiyetindeyiz, fakat bu bir emek verme bakanının sadece başına vereceği bir hüküm değil ve 'Meclis'te ben söyledim hüküm aldım, geçtim' gibi bir idare anlayışı bizim ülkemizde yok. İster istemez kurumlar içinde bir uzlaşı sağlanacak, fiyat hesapları yapılacak ve ona bakılırsa esnaflarımızın talepleri yanıt bulacak."

2 yorum

en sonunda emekliler için önemli bir adım atıldı. Umuyorum memur ve işçi hakları için de bişey ler yapılır

Babam emekli artık onlardan herhangi bir kesinti yapılmayacak mı? teşekkürler.


EmoticonEmoticon