SFC /SCANNOW Komutu Windows Düzeltme Kurtarma Onarma Tamir Etme 2015

Windows Server, Windows Millennium, milenyum, Windows 2000, Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8 sistem kurtarma komutu, Sfc scannow komutu nasıl kullanılır Eksik ya da bozulmuş sistem dosyalarıyla alakalı problemleri gidermek suretiyle Sistem Dosyası Denetleyicisi 

Sistem Dosyası Denetleyicisi, kullananların Windows sistem dosyalarında deformasyona uğramış olup olmadığını taramalarına ve çarpık dosyaları geri yüklemelerine imkan veren bir destek programdır. Bu yazıda Windows 8.1, Windows 8, Windows 7 ya da Windows Vista'da sistem dosyalarınızı taramak ve tamamlanmamış veya çarpık sistem dosyalarını tamir etmek için Sistem Dosyası Denetleyicisi aracının (SFC.exe) iyi mi çalıştırılacağı açıklanmaktadır. Windows Kaynak Koruması (WRP) dosyası eksikse ya da bozulmuşsa, Windows beklendiği benzer biçimde davranmayabilir. Örneğin, birtakım Windows işlevleri çalışmayabilir yahut Windows kilitlenebilir.

Sistem Dosyası Denetleyicisi aracını (SFC.exe) çalıştırma
Bunu inşa için alttaki adımları izleyin:

Yükseltilmiş bir emir istemi açın. Bunu inşa için, aşağıdakilerden halinize müsait olanı yapın:
Windows 8.1 yahut Windows 8
Ekranın sağ kenarından çekin ve peşinden Arama'ya dokunun. Ya da sıçan kullanıyorsanız, monitörün sağ alt kenarına gidin ve Arama'yı klikleyin. Arama kutusuna Komut İstemi yazın, Komut İstemi'ni sağ klikleyin ve sonrasında Yönetici olarak çalıştır'ı klikleyin. Yönetici parolası girmeniz ya da onaylamanız istenirse, parolayı yazın ya da İzin Ver'i tıklatın.
Bu adımın monitör görüntüsü.
Windows 7 yahut Windows Vista
Bunu inşa için, Başlat'ı klikleyin, Arama kutusuna Komut İstemi ya da cmd yazın, Komut İstemi'ni sağ klikleyin ve sonrasında Yönetici olarak çalıştır'ı klikleyin. Yönetici parolası girmeniz ya da onaylamanız istenirse parolayı yazın ya da İzin Ver'i klikleyin.
Bu adımın monitör görüntüsü.
Komut istemine şu komutu yazın ve ENTER tuşuna basın:
sfc /scannow
Bu adımın monitör görüntüsü.

sfc /scannow komutu bütün muhafaza altına alınan sistem dosyalarını tarar ve çarpık dosyaları %WinDir%System32dllcache dizinindeki bir sıkıştırılmış klasörde yer alan önbelleğe alınmış kopyasıyla değiştirir.
%WinDir% yer tutucu, Windows sistemi klasörünü gösterir. Örnek, C:Windows.

Not Doğrulama %100 tamamlanana değin bu Komut İstemi penceresini kapatmayın. Bu muamele tamamlandıktan sonrasında tarama neticeleri gösterilir.
İşlem tamamlandıktan sonrasında alttaki iletilerden birini alabilirsiniz:
Windows Kaynak Koruması bütünlük ihlali ile karşılaşmadı.

Bu, noksan yahut dağınık sistem dosyası olmadığı anlama gelir.
Windows Kaynak Koruması istenilen fonksiyonu gerçekleştiremedi.

Bu problemi deşifre etmek için, Sistem Dosyası Denetleyicisi taramasını güvenilir modda gerçekleştirin ve %WinDir%WinSxSTemp dizininde PendingDeletes ve PendingRenames klasörlerinin bulunduğundan güvenilir olun.
Windows Kaynak Koruması çarpık dosyalar buldu ve başarıyla onardı. Ayrıntılar %WinDir%LogsCBSCBS.log konumundaki CBS.Log dosyasına eklendi.

Sistem dosyası tarama ve geri yükleme ile alakalı detaylı detayları görüntülemek için Sistem Dosyası Denetleyicisi fonksiyonu ile alakalı detayları görüntüleme kısmına bakın.
Windows Kaynak Koruması dağınık dosyalar buldu, sadece kimilerini onaramadı. Ayrıntılar %WinDir%LogsCBSCBS.log konumundaki CBS.Log dosyasına eklendi.

Bozuk dosyaları el ile tamir etmek için, Sistem Dosyası Denetleyicisi fonksiyonu ile alakalı detayları görüntüleyerek çarpık dosyayı bulun ve sonrasında dağınık dosyayı muntazam çalmış olduğu malum bir kopyasıyla değiştirin.


EmoticonEmoticon