AUVIO Kulaklık Amfisi İnceleme Özellikleri Yorumları Şikayetleri

Öncelikle söyleyeyim; “amfi değil, ampli diyeceksin” muhabbetlerine asla girmek istemiyorum. Evet, aletin tam ismi “yükselteç”, bunun kısasına da “ampli” diyor yabancılar. Lakin bizim memlekette bu alarm güçlendiricilere amfi tecrübe ediyor, dilimize bu şekilde yerleşmiş. Ben de bu araştırmada bu kelimeyi kullanacağım.

Bu araştırmaya mevzu olan mahsul başlıktan da anlaşılacağı suretiyle AUVIO’nun taşınabilir kulaklık amfisi. Daha evvel kulaklık amfisi kullanmışsanız aslına bakarsan ne olduğunu ve ne miktarda yararlı bir buluş bulunduğunu biliyorsunuzdur, fakat kullanmamış olanlar için ben biraz bahsedeyim. Kulaklık amfisi kulaklık çıkışındaki sinyali güçlü hale getirmeye fayda sağlayan amfidir. Normalde nitelikli aletlerin kulaklık çıkışlarındaki alarm aslına bakarsan yeteri kadar güçlüdür. Tabi kullandığımız her aygıt nitelikli değil, bundan dolayı çıkış kuvveti daha fazla sıska elektronik aletlerle da karşılaşabiliyoruz. Ayrıca, bazı zamanlar kaynaktaki ses cılız kalıyor, elektronik aleti verdiği en çok ses kifayetsiz gelebiliyor. İşte bu hallerde kulaklık amfisi fazlaca işe yarıyor.

Tabi kulaklık amfisinin tek tüketim nedeni kalitesiz teçhizatlar değil. İşin bir de kulaklık bölümü mevcut. Üst düzen kulaklıklarda oldukça mesele olmuyor da, müsait ücretli kulaklıklarda üreticiler birşeylerden kırpıyorlar. Bu kırptıkları da genel anlamda ya ses kalitesi, veya kulaklığın ses enerjisini tesir eden duyarlılık kıymeti oluyor. Zaten bu çifti aniden iyi olunca kulaklık ucuz olmuyor. Neyse; müstahsil işte bu seçeneklerden ikincisini seçip duyarlılığı düşük tutmayı seçenek ederse düzgüsel güçteki kaynaklarla dahi o kulaklıktan kafi güçte ses alınamayabiliyor. Alternatif olarak, kaynağın ses kuvveti yüksek olsa bile yüksek ölçüde kaliteyi düşük hale getirebiliyor. Kullanım senaryoları çeşitli şu demek oluyor ki. İşte bu şekilde hallerde gereksinim duymadıkça varlığından haberdar olmayacağımız eletronik aletlerden önde gelen kulaklık amfisine gerekseme duyuyor adem evladı.

AUVIO devletimizde oldukça tanınmayan bir marka. Amerika’li ünlü elektronik mağazası RadioShack’in şahsı markası. RadioShack genel anlamda şahsı markasıyla mütevazı fakat iş bulan mamüller satar. Bu kulaklık amfisi de bu tanımlamaya uyuyor. Üzerinde ilginç hiç bir ayrıntılar yok. Düz, siyah bir kutucuk. Aşağı yukarı bir Zippo çakmak boyutunda olan amfinin arka tarafında yakaya filan kıstırmaya fayda sağlayan bir klips yer alıyor. Üstte alarm girişi, altta da kulaklık çıkışı ve şarj adaptörü için Micro USB girişi bulunmakta. Yan tarafta da mamülün işlevlerini denetim etmeye fayda sağlayan tuşlar dizilmiş. Herşey mümkün mertebe bayağı ve düz, ayrıca mahsulü aşırı ucuz gösterecek değin düz. Kullanılan donuk plastik de (yumuşak touch diyorlar ya, ondan) bu düz görünüşe katkıda yer alıyor aslına bakarsanız.

Ürünün üstünde 2 adet LED mevcut. Bunlardan biri mamülün ön kısım yüz bölgesinde, AUVIO logosunun solunda. Bu LED bizlere mamülün çalıştığını ya da şarj bulunduğunu işaret ediyor. Üst kısımdaki öteki LED ise etken olan equalizer ayarını görmemizi sağlıyor. Eğer bu LED yanmıyorsa EQ faal değil anlamına gelir, doğrusu ses yalnız güçlendiriliyordur. Bunun dışında bas ve tiz sesleri değişik miktarlarda kuvvetlendiren 3 değişik EQ alternatifi var olan, bunların herbiri için LED değişik senkronda yanıyor. Yandaki tuş aşağı isabetli çekildikçe öteki moda geçiyor. Aşağıdaki tuşlarla da ses düzeyi ayarlanıyor. Ürünün kullanması oldukça bayağı, bu da iyi birşey.

Ben AUVIO kulaklık amfisinin tüketim performansını genel hatlarıyla beğendim. Kutusunda yazan şeyi yapıyor. Ucuz kulaklık amfilerinde gözlemlenen dar frekans aralığı sıkıntısı ya da yüksek seslerde çatlama yapma problemi bu üründe yok. Frekans mesafesi 10Hz – 40KHz civarında. Bu da dışarıda bulunabilen kulaklıkların derhal hepsine kafi gelecek bir aralık. Sesi dinlemeyi güçleştirecek değin yükselttiğim biçimde çatlama yahut deformasyona uğramış gözlemlemedim. Yalnız bir noktadan sonrasında kulaklık dayanmıyor ve seste çatlama oluyor, fakat esasen o seste birşey dinlemek oldukça olası değil. Ürün ses çıkış enerjisini 150mW’a çıkartıyor neticede, her kulaklık bu güçte sinyale dayanamaz. Belki fazlaca nitelikli kulaklıklarla bu problem da aşılır fakat söylediğim şeklinde o değin kuvvetli ses oldukça lüzumlu birşey değil. Ürünün şarj ömrünü kafi buldum, denemelerim esnasında birkaç gün yetti bana. Tabi tüketim sıklığına ve sesi ne miktarda açtığınıza göre farklılık gösterir bu. Firma 11 saatlik yaklaşık şarj yaşamı bulunduğunu belirtmiş teknik hususiyet tablosunda. Ayrıca yolda şarj bitmesi niteliğinde artık hemen hemen her insanın beraberinde taşımış olduğu taşınabilir bataryaya bağlayıp yakın zamanda şarj arzulamak de olası.

Kutusundan kaynağa bağlamak için kısa bir nifak kablo çıkıyor. Cep telefonlarında kullanılan mikrofonlu ya da kablodan kumandalı kulaklıkları düşünerek o çeşitte dört iletişim noktalı 3.5mm soketli nifak kablo vermişler. Bu da estetik birşey, bu amfiyi kullanırken kulaklıktaki mikrofondan olmak istemez kimse. Ben mamülün basit toz toplayan donuk kaplaması ve kalitesiz gözüken tuşları dışında bir kusurunu görmedim. Amerika’de RadioShack mağazalarında 30$’a satılıyor, bu performansa nazaran ücret oldukça iyi. O taraflara giden birilerini tanıyorsanız yahut sizin yolunuz düşecekse ve zaman zaman da olsa kulaklık kullanıyorsanız bu mahsulü edinmenizi önerebilirim. Beğendim kısaca, öneri ediyorum. Daha ayrıntılı teknik bilgiye mamülün şahsı sayfasından ulaşabilirsiniz.


EmoticonEmoticon