Kobani Nerede Kobanê Vikipedi Gerçek Adı Ayn El Arab Haritası

Suriye Kobani hakkında bilgiler. 
http://www.bilgiozetim.com/2014/10/kobani-ayn-el-arab-nerede-haritasi.html
Kobani neresi haritası, Rojova, Suriye Ayn Al Arab nerede ismindeki Kobani nüfusu hakkında bilgiler. Kobani tarihçesi, Suriye'nin kuzeyinde ve Türkiye hududunun derhal karşısında yer edinen Kobani, öteki ismiyle ise Ayn el Arap artık yeryüzünün gündeminde. Dünya kamuoyunun gözlerinin çevrildiği bu minik düzen kesimi hakkındaki ise aşırı bir şey bilinmiyor.

Kobani Neresi? Haritadaki alanı nerde?
IŞİD'in evvel Suriye'de mevcudiyet göstermesi ve hemen sonra da ilk çıkış noktası Irak'a geri dönüp Musul'u ele geçirmsi görme organlarının aniden bu coğrafyaya tekrar dönmesine niçin oldu. IŞİD'in ilerleyişi ve yırtıcı katliamları evren kamuoyunun kanını dondururken, IŞİD ile Suriyeli ekipler içinde yaşanmış olan çatışmalar ise Türkiye hududuna değin dayandı.

Son olarak ise Kobani IŞİD'in hedefi oldu. Peki neresi bu Kobani? IŞİD saldırısına değin bölgesi ve ismi meçhul bu minik tertip yeri Suriye'nin kuzeyindeki Kürt yeri hudutları içinde yer ediniyor. Rojava olarak da isimlendirilen kesimde yer edinen kantonlardan biri olarak isimlendirilen Kobani'nin ismi Arapça'da Ayn el Arap olarak da geçiyor.


KOBANİ NEREDE?

Türk tarafında canlı olan vatandaşların akrabalarının pek çoğu meydana getirdiği Kobani kesmindeki haneler Türkiye sınırından da kolaylıkla ortaya çıkabiliyor. Kobani şehir merkesi Türk tarafınca Şanlıurfa'nın Suruç kazasının tam önüne düşüyor. İlçe ile Kobani içinde ise oldukça kısa bir uzaklık yer alıyor. Hal bu şekilde olunca da kesimde yaşanmış olan çatışmalar Türkiye'yi de negatif etkiliyor. Bunu verecek örnekleri ise geçen günler acı bir halde yaşandı. Kobani'den ateşlenen bir havan kurşunu Suruç'ta bir hanenin bahçesine düştü. Yaşanan patlama hemen sonra 4 birey yaralandı.


ÜÇ KANTONDAN ORTADA OLANI

Suriye'nin kuzeyinde Kürtlerin yoğun olarak yaşamış olduğu yer, Kobani (Kobane) olarak isimlendiriliyor. Kobani'nin öteki ismi ise Ayn kırmızı-Arab (Ayn el Arap). Kobani ek olarak 'Rojava'da PYD'nin inisiyatifiyle monte edilmiş 3 kantondan ortada olanı' gibi de tanım ediliyor.

Kobani'de, 2 Temmuz'dan buyana Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile YPG içinde çatışmalar devam ediyor. IŞİD’in saldırmış olduğu Kobani ve alanındaki köylerden Türkiye'ye isabetli başlamış olan göç, coğrafyanın gündeme gelmesine niçin oldu.

19 Eylül 2014'de Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi Dikmetaş Köyü hududuna gelen Kürt asıllı Suriyelilerin hudutta bekletilmesine reaksiyon gösterenlere emniyet kuvvetleri müdahalede etmiş, bir müddet sonra ise hudut açılmış ve tel örgülerin peşindeki Suriyelilerin Türkiye'ye girişine müsaade verilmişti.


DAVUTOĞLU KONUŞTU

Başbakan Ahmet Davutoğlu göreve ulaştıktan sonra ecnebi medyaya ilk defa kapsamı geniş bir röportajda konuştu. CNN International'dan Christian Amanpour'a konuştu. Amanpour, Davutoğlu'nun iletilerini Twitter üstünden paylaştı. O tweetlere nazaran, Davutoğlu Türkiye'nin koalisyona Suriye'de uçuşa yasak yer ve emin bölgelerin oluşturulması koşuluyla katılacağını söylemiş oldu.


IŞİD İLERLEYİŞİ SÜRÜYOR

IŞİD geçtiğimiz hafta Türkiye hududunda yer alan Suriye'nin kuzeyindeki Kobani'de oldukça numarada kasabayı ele geçirmişti. Türkiye'ye büyük bir göç dalgasına ve büyük bir insaniyet dramına yol açan saldırıyla alakalı sahneler meydana geldi. Görüntülerde IŞİD militanlarının Kürt polisler içinde yaşanmış olan şiddetli çatışmalar bulunmakta.
Kobani Işid Çatılması Sebepleri Video izle


EmoticonEmoticon