Logitech Z50 Speaker İnceleme Özellikleri Yorumları Şikayetleri

Logitech z50 Multimedia Speaker
Ses çıkış kuvveti: 5 Watt Rms / 10 Watt Tepe kıymet
Güç adaptörü kablosu: 1,8 m
Ürün ebadları: (Y x G x D) 106,5mm X 98,6mm X 98,6mm
Ağırlık: 260g
Fiyat: 30 TL (Teknosa) – 37 TL (hepsiburada)
Ön nazar:

Minik ebadları ve mono özelliği ile taşınabilirlik hedeflenmiş bir hoparlör olan z50, eğik kesilmiş bir kalemlik şeklinde görünmekte. Cihaz yaklaşık bir kupadan oldukca azca büyük.
Cihazın adaptörünün ayrı olması hoparlör ebadını ufaltırken elektronik aleti ses başarımını artırdığı bir reel. Keza minnacık kasada trafonun meydana getirdiği cereyan parazitleri sesi illa ki bozacaktı. Tasarımın bir farklı olarak güzelliği, taşınabilir bir hoparlör için oldukca önemli olan sağlamlıkla alakalı; hoparlörün tozluğunun bulunmuş olduğu bölüm, parabolik bir açık bölge yardımıyla kenarlara gore içeride kalmakta, düşme nihayetinde hoparlörün kendisi yere i·lişki etmemekte.
Hoparlör durumu hali 3 renkli bir tasarıma haiz: tozluk ışıldayan gümüş rengi iken elastiki köpük gri tonlarında, hoparlörün altı da tekrar gri renginde. Piyasada değişik renkleri bulunabilen mamülün bir tek alt bölümünün rengi değişmiş, elastiki köpüğü her modelde durağan(durgun) olarak gri kalmakta.
Hoparlör, adaptörden gelen 1.1 Amperlik ve 5.4 voltluk enerjiyle beslenmekte. Bu akımı 5 Watt rms değerinde sese dönüştüren hoparlör, yoğun bas şiddetinde sesler üretirken tiz seslerde alabildiğine başarısız kalmakta.

Ses testleri:

Ses testleri Sony Nwz-373 ile yapılmıştır.
Teste başlamadan odadaki ses seviyesi 23-27 desibel arasında yer almaktadır.
Eq ayarları yapılmamış Nwz-373 ile 20. düzen desibel payı: (standardize aleti ile hoparlör arası uzaklık 50 santimetre’den en çok standardize) 64 Desibel. Ses düzeni 30. ölçüde iken desibel payı: 75.
Creative X-fi Usb ses kartı ile meydana getirilen denemede, hoparlör ve standardize aleti boşluğundaki uzaklık korunarak alınan ölçülendirmeler; ses düzeyi %100 iken: max. 67 Desibel. Ses düzeyi %150 iken: 77 desibel. Ancak ses düzeyi %150’ye çıkarken seste çatlaklar müziği dinlenilemez kılmaktadır. Frekans analizine bakıldığında, çatlamanın karşısına geçilen azami desibel payı 70. Yine de 65 desibelin üstüne çıkıldığında sese pak söylemek rahat değil.

Spectrum Analyzer Pro ile meydana getirilen ölçümlerde 7 değişik nağme çeşidi üstünden bir değerlendirilme yapılmıştır. (düşük hz değerleri bas, yüksek hz değerleri tiz sesleri gösterir.)
1. Tool grubunun Wings Part 2 şarkısı rock-metal çeşidi olarak ele alınmıştır. Nwz-e373’ün eq ayarları kapatılmış iken: altmış Db dolaylarında bir ses üretmekte, bas frekanslarda fazlaca yoğunlaşan hoparlörün 160 Hz’den aşağı inemediğini ve bas fazladan şarkılarda tiz seslerin çok perdelendiğini görmekteyiz.
Yine Tool’un The Pot isminde parçası pop-metal çeşidi olarak ele alınmıştır; bu nağme ile meydana getirilen gözlemlerde, en üst kıymet 4.5 kHz (4500 Hz) olarak ölçülmüştür. Ancak, Vokal sesleri (kabaca 1000-3000 Hz arası) tekrar bir perde arkadasından dinliyormuş izlenimi vermektedir.
2. Rolling Stones grubunun As tears go by şarkısı, pop-rock çeşidi olarak değerlendirilmeye alınmıştır. Bu şarkıda hoparlörler en çok 6.5 kHz frekansnda ses üretebilmiştir.
[Aynı şarkı Dell Inspiron n5110 dizüstü hoparlörlerinden 4 kHz seviyesinde stabil bir ses sunmaktadır; eq ayarlarıyla tizleri artırdığımızda hoparlörler 4 kHz üzerindeki seslerde cızırdamaya başlamıştır.]
3. Johnny Cash’in Hey Porter şarkısı Country şarkı cinsinin estetik bir misali iken, hoparlörün bas sesleri yoğun olarak verdiğini görüyoruz; 100 Hz civarına değin inen koparlör, 3 Khz frekans bandına değin ilerleyen sesleri verebilmektedir.
Johnn Cash’in fazlaca üst perdeden dediği Cry, Cry, Cry şarkısında fazlaca başarı göstermiş bir performans alınabildiği ortaya çıkmakta. Mid tonlarda çoğu zaman 2 kHz dolaylarında seslere haiz şarkıda vokal boğulmazken bu kez de tiz seslerin alınamadığı ortaya çıkmakta.
4. Türkçe Pop-rock çeşidinde Luxus’un Sistematik Bebeğim şarkısı değerlendirilmiştir; hoparlörün yoğun olarak bas sesleri kuvvetli verdiği, vokalin arka planda kalmış olduğu ve bilhassa klasik gitarın kullanıldığı kısımlarda gitarı hissetmek için oldukca zorlanılmakta. 7 kHz’e çıkan ses frekansıyla şarkıda aslen vokalin ön kısım tasarıda olması ihtiyaç duyulan bölümler mevcutken, Logitech z50 ile şarkıyı dinledikten sonrasında şarkıyı farklı olarak bir hoparlör veya kulaklıkla dinlerken ne miktarda fazlaca enstrümanın asla duyulmadığı hoparlörün ses karakteristiğiyle alakalı mühim bir gösterge.
5. Sultana’nın Hümanizm şarkısı hip-hop müziğe bir örneğin kullanılmıştır; Hoparlörden alınan ses tepe (peak) kıymetler harici 3 kHz’i geçmemiştir. Oysa 6 kHz seslerin duyulması gerekirdi. Aynı sanatçının Kuşu Kalkmaz şarkısında ise arkadaki tef seslerinin azalması ile düşük frekansların yoğunlunun düştüğünü ve şarkıcının fazlaca üst perdeden söylemesi ile 6 kHz sesler duyulabilir olmakta. Ancak hoparlörün bu nağme çeşidinde kafi performans gösterdiğini şahsi olarak belirtebilirim.
6. Saltuk Erginer’in Aşk şarkısı elektronik pop nağme çeşidinde değerlendirilmiştir; şarkıcının pes (alt perde) dediği müzik, arka kısımda çalgı yokken fazlaca başarıya ulaşmış bir halde hoparlörden çıkarken, bilhassa elektronik tizlerin yoğunlaştığı kısımlarda sesler iç içe karışmakta, vokal seslerinin ara ara anlaşılması imkansız duruma geldiği anlaşılmaktadır.
7. Pop çeşidinde Kesmeşeker’in Benim Adım Ne isminde şarkısı değerlendirilmiştir. Bateristin kucak kucak zile vurmuş olduğu şarkıda, seslerin daha fazla basit ayırt edilebildiğini demek şahsi bir deney sadece tekrar vokalin enstrümanların yoğun olduğu (bilhassa yüksek frekans ses üreten) kısımlarda netliğini kaybetmiş olduğu söylenebilir.

Son değerlendirme:
Hoparlör taşınabilir elektronik aletlerle kullanılmak suretiyle planlanmış; üretebildiği ses sertliği (hengâme düzeyi/desibel) ile ofiste veya cereyan prizi olan bir yerde telefondan ses elde etmek oldukça eğlenceli keza minik yapısından beklenmeyecek bir ses düzeyi sunuyor sadece sesin kalitesi nerede ise bir tek bas odaklı ki bu da amaçlanan satın alan profilinin laptop ve telefon hoparlörleri yerine bu hoparlörü kullanacağı düşünüldüğünde mamülün piyasa konumlanması için mantıklı.
Klasik nağme şeklinde çeşitlerde yahut vokal fazladan pop müziklerde basa kayan bir ses sunması oldukça hasta etmemekte, ayrıca 10-15 metre kare odalarda sesin bütün odayı doldurmuş olduğu yanılgısı yaratmakta. Ancak bir senfoniyi bu hoparlörle dinlerken her çalgısını duyamayacağınız da ortada.
Hoparlör, ofisinde veya odasında oldukça yüksek sesle şarkı dinlemeyen/geri plan sesi olmasını isteyen kişiler için ve film/video şeklinde çoklu ortam ihtiyaçları için kafi.

Kişisel düşünce:

30 tl’ye alınabilen bir hoparlör için gereksinimlerimin fazlasını aldığımı belirtebilirim. Gereksinimiz çoklu ortam için bir hoparlörse, fazlaca bölge kaplamasın ve gerektiği zaman ofisime/haneme taşıyabileyim diyorsanız ücretine nazaran ülkü.


EmoticonEmoticon