Türkiye'nin Posta Kodu Kaçtır Vikipedi TR PK Nedir Ptt.gov.tr

2015 Türkiyenin posta kodu öğrenme Dünya üzerinde bulunan her ülkenin sisteme dahil olmak adına tanınmasını gerektiren özel bir numarası vardır. MSN Türkiyenin posta kodu kaç vikipedi ? Yani uluslararası posta ve telefon kodları. Bu durum ilkeler içerisinde de  şehirlere göre de posta kodları mevcuttur. Türkiye Posta Kodu hotmail  http://Bilgiozetim.comTüm ülke ve şehirlere ait posta kodları hakkında bilgi almak için ptt.gov.tr adresinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca ptt resmi web sitesinde il ve ilçe kodlarını da öğrenebilirsiniz.

 PTT Türkiyenin Posta Kodu

Türkiye Posta Kodu yoktur. Türkiye posta kodunu rastgele bir yere mensup olmak için arıyorsanız şayet oraya ne yazarsanız yazın kabul edecektir. Bazıları Türkiyenin posta kodunun 38000 bulunduğunu anlatmaktadır. Ancak 38000 Kayseri Posta Kodu’dur.

Haberleşmek, oldukça antik çağlara dayanır aslen. İnsanlığın bulunmakta oluşundan bu yana iletişim için, yeme – içme şeklinde bir gerekseme olmuş ve insanoğlu bu gereksinimi karşılamaya yönelik bir hayli metodu kullanmıştır.

İlk çağlarda ateş yakma, duman ile davul, düdük ve boru benzer biçimde muhtelif tiplerde haberleşmek mümkündü. Gelişen teknolojiyle beraber kağıdın yer alması da haberleşmeye yeni bir ebat katmış ve insanoğlu mektup ile buluşmuştur. Bir edebiyat çeşidi olan mektup, bilhassa Latin Edebiyatı ile meydana gelmiş ve Tanzimat devrinden itibaren görülmüştür ki hususi mektuplarda dahi naturel bir dil ve ifade kullanılmıştır.

İş öyleki olunca süre içinde mektuba olan rağbet artmış ve bu da organik olarak mektupların sahiplerine süratli ve isabetli adreslere erişmesi hikayesinde yeni düşünceler imal edilmesine niçin meydana gelmiştir.

Hızla büyümeye devam eden ve globalleşen evrende hala mektup, kutlama ve posta kartları gönderimi devam etmektedir. İnternet ortamında haberleşmenin online yapılabilirliği beraberinde mektup gönderimleri hala nostaljik havasını müdafaa etmektedir.

Posta kanalıyla gönderimin kolaylaştırılması için “posta kodu” diye tabir edilen bir sayılandırma sistemi geliştirilmiş ve Türkiye içerisindeki metropoller için posta kodları oluşturulmuştur. Bu kodlar, 5 rakamdan kanyaklanmaktadır ve en mühim yapısı ilk 2 rakamı şehirlerin trafik plakalarıyla başlamaktadır. Bu kod yardımıyla gönderilerin yakın zamanda ve istikametli adreslere ulaştırılması amaçlanır. Özellikle İstanbul, başkent ve İzmir benzer biçimde büyük şehirlerde yoğun olan posta iletimi sebebi ile adem evladı kuvvetinin yetişmediği haller, bu kodun doğmasında rol oynamıştır.

Posta gönderilerinin bir tek devlet içerisinde değil, ülkeler içinde da olması adem evladı enerjisini aşınca açılan makineler de bu kodları algılayabilecek biçimde model edilmiştir. Söz mevzusu bu makineler teknoloji ile birleşerek kodların ayrışmasında ve gönderilecekleri adreslere iletilmesinde mühim bir rol oynamıştır.Tabi ki bu değişen teknolojinin tüketilmesi da adem oğlu kuvvetine gereksinim duymaktadır. Posta kodlarının oluşturulması şüphesiz posta gönderilerinin daha fazla süratli ve isabetli adreslere gönderilmesinde ehemmiyet kazandı. OMAS olarak isimlendirilen bu teknoloji 1986 senesinde vatanımızda kullanıma adım atmıştır. Tarihi gözlemlendiği benzer biçimde çok da fazla antik değildir.

İlerleyen evrelerde ne olursa olsun bu mevzuda gelişmeler meydana gelecektir, sadece şu anda posta kodu büyük bir kolaylık imkan tanımakta. Hem gönderilerimizin bununla beraber beklediğimiz ister mektup olsun ister kartlar olsun süratli ulaşımı ve isabetli yerde istikametli kişiye erişmesi için sorumluluklarını hakkıyla yapmaktadır.

Türkiye'nin Posta Kodu olmadığı belirtilmektedir. Fakat Uluslararası Telefon Kodu bilmeyenler için yazımıza ekledik. Ayrıca olmadığı söylense de bazı kaynaklara göre alt kısmda belirtilen posta kodu sayesinde işlem yapılabilmektedir. 


İlerleyen yazılarımızda, illerimizin, ilçelerimizin Posta Kodu bilgilerini sizlere sunmaya çalışacağız.  
Türkiye'nin Telefon Kodu: +90 Türkiye'nin Posta Kodu: 38000

2 yorum

merhaba Acun abi survivora katılmak istiyorm buna çok ihtiyacım o ödule çok ihtiyacım var......


EmoticonEmoticon