Fosil Yakıtlar Nasıl Oluşur Vikipedi Oluşum Süreci Kısaca Resimli Video Anlatım

Genel kültür çevresindeki paylaşımlarımıza Fosil Yakıtlar Nasıl Oluşmuştur ve Nasıl Bir Oluşum Süreci hemen sonra ortaya çıkmışlardır. Mineral (Fosil) Yakıt Nedir, ve çağımızda kullanması nasıldır suallerinin cevaplarını sizler için bir kaç değişik kaynaktan editörlerimizce meydana getirilen derleme kararı hazırlanan ayrıntılı data notu ile taktim etmek istiyoruz.

Fosil yakacaklar, mineral yakacaklar olarak da bilinir. Hidrokarbon ihtiva eden kömür, akaryakıt ve naturel gaz şeklinde naturel enerji kaynaklarıdır.Ölen yaşayan organizmaların oksijensiz ortamda yüz binlerce sene süresince,çözülmesi ile doğar. Fosil yakacaklar endüstriyel bölgede oldukca geniş bir tüketim çevresi bulmaktadır.
Elektrik imalatında, genel anlamda fosil yakıtın yanması ile meydana gelen enerji bir türbine kuvvet olarak iletilir. Eski jeneratörlerde genel anlamda yakıtın yanması ile elde edilmiş buğu türbini çevirmek için kullanılırdı, ama yeni enerji santrallerinde yanma ile elde edilmiş gazlar, doğrudan olarak gaz türbinini döndürmektedir.
20 ve 21. asırda evren çapındaki teknolojik gelişmelerle, fosil yakacaklardan elde edilmiş enerjiye olan gerekseme çoğalmaktadır. Özellikle petrolden elde edilmiş benzin, dünya genelinde ve yöresel olarak büyük çatışmaların anne nedeni vaziyetine yer almaktadır. Dünya çapındaki bu enerji gereksiniminin çoğalması ile derman arayışları, yeniden kullanılabilir enerji kaynaklarına istikametli yönelmelidir.

FOSİL YAKITLAR
Fosil yakacaklar çürüyen tarih evveli nebat ve mahluklardan yüz binlerce senede oluşmuş kömür akaryakıt ve doğalgaz şeklinde yakacaklardır. Fosil yakacaklar yeniden kullanılabilir kaynaklar değillerdir.

Isı enerjisi almak için tükettiğimiz yakacakların büyük bir bölümü fosil yakacaklardır. Fosil yakacaklar ; birikmiş güneş enerjisinin depo edilmiş biçimidir. Bitki ve mahlukların kalıntılarıyla kaynaklanır. Oluşumları yüz binlerce sene devam eder. Genellikle kaya tabakalarının aşağısında sıkışmış ve gömülmüş olarak yer alır.

Kömür bataklıklardaki nebatlar ve bitkisel kalıntılardan doğar. Kömürlerin husule gelmesi yüz binlerce sene sürebilir.

Petrol hayvan ve nebat atıklarından oluşmuştur. Karaların tez zamanda aşağısında yahut deniz aşağısındaki yataklarda yer alır.

Doğal gaz da akaryakıt benzer biçimde karaların aşağısındaki boşluklarda yahut deniz aşağısında yer alır.

Yakıt olarak tüketilen odun nebatlardan elde edilir. Bitkiler büyümeyi gelişmeyi ve gıda inşa etmeyi güneş enerjisi aracılığıyla gerçekleştirir. Bu enerjiyi depolar. Odun yakıldığında bu enerji sıcaklık enerjisine tahavvül eder.

Fosil Yakıtların Ne Kadar Ömrü Kalmıştır?

Uluslararası projeksiyonlara göre, mevcut olan rezervlerle hayattaki petrole 46-50 sene içinde yaşam hesaplanırken, görünür doğalgaz rezervlerinin tükenme hayatının de 63 ile 119 sene içinde olacağı öngörülüyor. Kömürün ise 119 ile 176 senede tükeneceği hesaplanıyor.

Bilgi Yuvası Editörlerinin BP ve HSBC Bank’ın verilerinden derlediği malumatlara göre, talebin artmaması niteliğinde dahi evrende akaryakıt rezervleri, 46 ile 50 sene içinde tükenme riskiyle yüz yüze yer alıyor.

Gelişmekte olan ülkelerin gelirlerindeki çoğalma kararı milyarlarca vasıtanın fazla yollara çıkacağı ve bu halin, 2050′de global akaryakıt talebinin yüz bölgesinde 110 miktarında çoğalmasına ve günlük yaklaşık 190 milyon varile çoğalmasına sebep olacağı düşünce ediliyor.
Fosil Yakıtlar Nasıl Oluşur Video Anlatım izle


EmoticonEmoticon