Selin Sayek Böke Kimdir Vikipedi Nereli Kaç Yaşında Mesleği Kariyeri

CHP'li Doçent Doktor Selin Sayek Böke hayatı hakkında bilgiler vereceğiz. Doğum tarihi 1972 yılıdır. Ankara doğumlu 43 yaşındaki iyi derece de İngilizce konuşabilen Selin Sayek Böke evli ve 2 çocuk annesidir. Eğitim hayatına Çankaya İlkokulu’nda başladı. Lise eğitimini 1989 senesinde TED başkent Koleji’nde bitirdi.

1993 senesinde ODTÜ İktisat kısmı’nden lisans diplomasını elde etti. 1993-1999 yılları aralığında Duke Üniversitesi’nde ekonomi çevresinde yüksek lisans ve hekime emeklerini sürdürdü. Bu zaman zarfında Duke Üniversitesi’nde ders vermenin yanında Dünya Bankası projelerinde danışmanlık görevlerinde de bulunmuş oldu. Bu danışmanlık görevleri kapsamında Güney Afrika, Doğu ve Orta Avrupa ekonomilerine değin projelerde çalıştı. 1999 senesinde Duke Üniversitesi’nden İktisat doktorasını elde etti.

1999-2001 yılları aralığında Bentley Üniversitesi’nde Ekonomi Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak çalıştı. 2001-2003 yılları aralığında IMF’nin Washington DC ofisinde Ekonomist olarak vazife elde etti. Uganda masasındaki sorumluluklarını sürdürürken aynı senelerde Ziyaretçi Öğretim Üyesi olarak Georgetown Üniversitesi’nde ders verdi.

2003 seneninden buyana Bilkent Üniversitesi İktisat kısmında akademisyen olarak vazife almaktadır. 2010 senesinde Doçent olan Selin Sayek Böke, 2011-2014 yılları aralığında Bilkent Üniversitesi İktisat Bölüm Başkanı sorumluluklarını sürdürdü. 2013-14 yılları aralığında Bilkent Üniversitesi İktisadi ve İdari Sosyal Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcılığı sorumluluklarını yürütmüştür.

2011 seneninden buyana TÜBİTAK Sosyal Bilimler Araştırma Grubu (SOBAG) Danışma Kurulu üyesidir.

Yaptığı ilmi emekler bir hayli internasyonal ve milli endeksli mecmuada ve kitaplarda kısım olarak yayınlanmıştır. “Uluslararası ekonomi çevresinde direkt ecnebi yatırımların tesirleri ve belirleyicileri mevzularındaki internasyonal seviyede fevkalade kalifiye emek harcamaları” sebebiyle 2010 senesinde TÜBİTAK Teşvik Ödülü almıştır.Bu çalışmalarındaki ilmi takviyeleri nedeniyle 2007 senesinde Almanya'daki Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü'nün verdiği '’Küresel Ekonomide Mükemmeliyet Ödülü’'nü (Excellence Award in Global Economic Affairs) kazanan dört ekonomistten biri meydana gelmiştir. 2011 senesinde da Mustafa ParlarVakfı Teşvik Ödülü almıştır. Birçok TÜBİTAK inceleme projesinde yürütücülük yapmıştır.

Füsun Sayek Sağlık ve Eğitim Geliştirme Derneği kurucu üyesidir.

CHP'nin 6 Eylül 2014’te meydana gelen 18. Olağanüstü Kurultayı'nda Parti Meclisi’ne seçilmiştir. 14 Eylül 2014 senesinde Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmiştir.
Sosyal Medya: twitter.com/selinsayekboke
Kaynak: selinsayekboke.com.tr/ozgecmis


EmoticonEmoticon